تلاش بورس کالا برای عرضه محصولات کشاورزی

با توجه به عدم وجود شفافیت در زنجیره توزیع محصولات کشاورزی، برخی عرضه این محصولات در بورس کالا را راهکار حل این موضوع میدانند. در حالیکه تجربه گذشته از ناموفق بودن عرضه محصولات اساسی در این بورس حکایت دارد.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از ایانا، مدیرعامل بورس کالای ایران در مراسم افتتاح معاملات قراردادهای آتی زیره سبز در مشهد مقدس با اعلام این خبر گفت: بورس کالا در بخش کشاورزی سه هدف اصلی را دنبال می‌کند که هدف نخست راه‌اندازی ابزارهای مالی ازجمله قراردادهای آتی برای محصولات مختلف است.

بورس کالا

حسین پناهیان درباره هدف دوم بورس کالای ایران افزود: طی سه سال گذشته درخواست‌های زیادی از استان‌های مختلف برای راه‌اندازی تالار بورس کالا داشته‌ایم که هیئت‌مدیره بورس در سال گذشته به این نتیجه رسید امکان راه‌اندازی تالار بورس کالا از طریق شعب کارگزاری‌ها ایجاد شود که مشهد مقدس به‌عنوان نخستین تالار کارگزاران بورس کالا انتخاب شد.

وی خاطرنشان کرد: هدف سوم بورس کالای ایران به ایجاد بستر معاملات الکترونیک مربوط می‌شود به‌طوری که کارگزاران بورس کالا از دو سال گذشته با توجه الکترنیکی شدن معاملات دیگر احتیاجی به حضور در تالار ندارند و از دفاتر کارگزاری اقدام به خرید و فروش می‌کنند.

پناهیان با بیان اینکه هم‌اکنون امکان داد و ستد محصولات مختلف در هر نقطه‌ای از کشور توسط کارگزاران وجود دارد، ادامه داد: به‌زودی انجام معاملات فیزیکی بورس کالا از طریق تالار مشهد نیز فراهم می‌شود تا حجم معاملات کارگزاران این تالار نیز افزایش یابد.

وی درباره راه‌اندازی معاملات آتی زیره سبز در مشهد نیز تصریح کرد: وجود معامله‌گران حرفه‌ای قراردادهای زیره سبز در مشهد، نوسان بالای قیمت این محصول و نبود حساسیت روی نرخ‌های این کالا از دلایل اصلی بود که به فکر راه‌اندازی تالار کارگزاران بورس کالا در مشهد و آغاز قراردادهای آتی زیره سبز افتادیم.

مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به اینکه بخش کشاورزی بورس کالا در سال‌های گذشته در جایگاه اصلی‌اش قرار نگرفته است، یادآور شد: بر اساس آمارها بیش از ۹۰ درصد فولاد، مس و آلومینیوم کشور در بورس کالا مورد معامله قرار می‌گیرد و در بخش معدنی نیز حجم صادرات سنگ آهن رو به افزایش است. همچنین در بخش پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی نیز حجم و ارزش مبادلات قابل توجه است، اما درحوزه کشاورزی تاکنون به اهداف خود نرسیده‌ایم.

پناهیان تأکید کرد: با وجود تولید بیش از ۱۰۰ میلیون تنی محصولات کشاورزی در کشور، سال گذشته حدود ۳۰۰ هزار تن کالای کشاورزی در بورس معامله شده که این آمار جای تأمل دارد.

به گفته وی، عرضه پایین محصولات کشاورزی در بورس کالا در حالی است که از چندین سال پیش بستر و زیرساخت‌ها برای مبادلات شفاف محصولات کشاورزی در بورس کالا فراهم است که مدعی هستیم که می‌توانیم به بهبود معاملات محصولات کشاورزی و افزایش بهره‌وری این بخش کمک کنیم.

پناهیان همچنین گفت: سال گذشته طی مذاکراتی که با وزارت جهاد کشاورزی داشتیم، مقرر شد با اجرای ماده ۳۳ قانون بهره‌وری کشاورزی قیمت تضمینی محصولات کشاورزی در بورس کالا کشف شود که با تحقق این کار علاوه بر کاهش هزینه‌های دولت، سود واقعی نیز نصیب کشاورزان می‌شود.

وی به تأمین مالی قابل توجه بورس کالا در سال گذشته اشاره کرد و افزود: سال گذشته بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی برای بخش تولید در بورس کالا صورت گرفته که این رقم در مقایسه تأمین مالی سیستم بانکی کشور برای تولید بسیار قابل توجه است.

مدیرعامل بورس کالای ایران در پایان خاطرنشان کرد: رشد و توسعه معاملات کشاورزی از اولویت‌های بورس کالای ایران است، به‌طوری که ما از طریق ابزارهای مختلف مالی می‌توانیم به تأمین مالی تولیدکنندگان کمک کنیم و زمینه را برای انجام مبادلات کالاهای کشاورزی در بستری نظام‌مند و شفاف فراهم سازیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: