علی آباد کتول محور تولید پنبه در کشور می شود

علی‌آباد کتول در سال ۵۷، بیش از ۱۵۷ هزار هکتار اراضی پنبه‌کاری و ۲۸ کارخانه داشت که طی سال‌های گذشته به‌علت واردات بی‌رویه و عدم حمایت کافی از پنبه، از بین رفته است.

به گزارش عیارآنلاین، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایانا گفت: علی‌آباد کتول در سال ۵۷، بیش از ۱۵۷ هزار هکتار اراضی پنبه‌کاری و ۲۸ کارخانه داشت که طی سال‌های گذشته به‌علت واردات بی‌رویه و عدم حمایت کافی از پنبه، از بین رفته است.

پنبه کشاورزی

رحمت‌ا… نوروزی افزود: پنبه علی‌آباد کتول از ارقام مرغوب بوده که می‌توانست علاوه بر تأمین نیاز صنایع نساجی داخلی برای صادرات نیز دارای ارزش افزوده باشد، اما واردات نابهنگام در فصل برداشت و عدم حمایت باعث شد تولید این محصول در این شهرستان تقریباً متوقف شود.

وی خاطرنشان کرد: وزیر جهادکشاورزی با حضور در کمیسیون کشاورزی، خبر از تدوین طرح احیای پنبه داده است.

نوروزی ادامه داد: این طرح نیاز به اقدامات کارشناسی متخصصان و مرکز تحقیقات پنبه کشور دارد و همچنین نیازمند ردیف اعتباری مشخص است که باید به‌صورت ثابت در بودجه‌های سنواتی لحاظ شود.

وی تصریح کرد: از آنجا که اقلیم استان گرگان به‌ویژه علی‌آباد کتول بسیار مساعد برای تولید این محصول است، در طرح احیای پنبه، علی‌آباد به‌عنوان یکی از قطب‌های تولید پنبه کشور مطرح خواهد شد.

نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در حالی که وزیر مربوط در کمیسیون کشاورزی از تدوین بسته حمایتی دولت برای حمایت از حوزه تولید خبر داده است، هنوز محتوای این بسته در اختیار نمایندگان قرار نگرفته است.

نوروزی تأکید کرد: با وجود اینکه از اجرای فاز دوم مدت زیادی نگذشته است، بخش کشاورزی با افزایش حامل‌های انرژی به‌شدت آسیب دیده و تورم زیرپوستی در این حوزه قابل مشاهده است.

وی اظهار داشت: حباب قیمتی ایجادشده در بخش تولید، به‌زودی شکسته خواهد شد و اثرات خود را بر بازار خواهد گذاشت.

نوروزی در پایان اظهار امیدواری کرد که معاون راهبردی ریاست جمهوری هرچه سریع‌تر نسبت به ابزارهای حمایتی خود در حوزه کشاورزی و ترجیحی دیدن این بخش از طریق رسانه‌ها اطلاع‌رسانی کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: