۲۹ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۰

شافعی:بانک‌ها استمهال بدهی را ارائه تسهیلات جدید حساب می‌کنند

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: تنها راه برون‌رفت از وضعیت کنونی اقتصاد ایران دگرگونی اساسی در سیاست اقتصادی است و دولتمردان باید نگاه اسطوره‌ای خود را به این سیاست‌ها تغییر داده و قبل از هر تصمیم نظر بخش خصوصی را جویا شوند.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از فارس غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران پیش از ظهر امروز در سی و پنجمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران به وضعیت اقتصادی کشور و ضرورت تغییر سیاست‌های اقتصادی اشاره کرد و گفت: با توجه به ظرفیت‌ بالقوه و بالفعلی که در کشور وجود دارد، به شرط برنامه‌ریزی منسجم و بلند‌مدت توسط سیاستگذاران، می‌توانیم آینده خوبی را در حوزه اقتصاد کشور ترسیم کنیم، به شرط آنکه شاهد دگرگونی در سیاستگذاری اقتصادی باشیم.

وی ادامه داد: اگرچه در صورت رفع محدودیتی موجود در میان‌مدت می‌توانیم شاهد بهبود نسبی اوضاع در عملکرد اقتصاد کشور باشیم، اما به نظر نمی‌رسد در صورت دگرگون نشدن سیاست‌های اقتصادی، اقتصاد کشور از چنبره مشکلات کهنه رهایی یابد.

غلامحسین شافعی - اتاق بازرگانی ایران

شافعی به این نکته اشاره کرد که بررسی گذشته اقتصاد ایران نشان می‌دهد که حتی زمانی که محدودیت شدید نداشتیم، سهم ایران از تولید جهانی در سال ۱۹۸۳ حدود ۱.۳۱۶ درصد بود که این رقم در سال ۲۰۱۰ به ۱.۲۷۴ درصد کاهش پیدا کرد.

در عین حال جایگاه ایران در تقسیم کار بین‌المللی تغییر پیدا نکرد و صادر‌کننده عمده نفت و مواد نفتی باقی ماند و اقدام به واردات کالاهای مصرفی کرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در بخش دیگری از سخنان خود از توجه ویژه مشاور رئیس‌جمهور به اتاق بازرگانی تشکر کرد و گفت: به اذعان دکتر نیلی اگر سیاست‌های کلی را تغییر ندهیم، در صورتی که نفت به فروش عادی برگردد، دوباره کشور در دام واردات بی‌رویه گرفتار خواهد شد.

شافعی گفت: در همین مدت فعالان تولید در بخش خصوصی از دسترسی به تسهیلات کاملا باز ماندند و دستشان از سرمایه در گردش کوتاه شد. از آن طرف بانک‌ها آمارهایی منتشر می‌کنند که نشانگر ارائه تسهیلات به بخش تولید در سال‌های اخیر بوده است، اما به نظر می‌رسد این آمارها اصلا واقعی نیست.

*بانک‌ها جریمه تسهیلات، سود بانکی و اصل بدهی معوقه را در قالب وام جدید ثبت می‌کنند

وی با بیان اینکه همه ما گرفتار معوقات بانکی بوده و هستیم افزود: در بسیاری موارد وقتی به تنگنا می‌رسیدیم، به بانک مراجعه کرده و درخواست تمدید یک ساله معوقات را می‌کردیم، اما بانک‌ها در قالب یک قرارداد جدید اصل بدهی، سود تسهیلات و جریمه متعلقه را به عنوان وام جدید به مدت یک سال برای بخش‌های تولید تمدید می‌کردند که این آمار و ارقام به معنای مبادله مالی جدید نیست.

رئیس اتاق بازرگانی ایران رفتارهای نامتعادل و غیرمنصفانه‌ای را که طی سال‌های اخیر از سوی بانک‌ها برای فعالان اقتصادی ایجاد شده را یکی دیگر از مشکلات برشمرد و گفت: باید در این حوزه تجدید‌نظر منطقی به وجود آورد، چرا که این مشکلات خود بانک‌ها را نیز گرفتار می‌کند، به عنوان مثال در صورت برگشت خوردن یک فقره چک ۱ هزار تومانی فعال اقتصادی بانک‌ها تمام گردش‌های مالی این فرد را در سیستم بانکی قفل می‌کنند، تا حدی که اگر یک فعال اقتصادی در ۴ شرکت عضو هیئت‌مدیره باشد و بنا به هر دلیلی در یکی از حساب‌ها چک او برگشت بخورد، امکان پرداخت حقوق کارکنان خود را در هیچ یک از این شرکت‌ها ندارد.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران برای حمایت از تولید ملی، سرمایه و کار ایرانی و اجرای سیاست‌های مقاومتی ۲ راه را می‌توان پیش روی برنامه‌ریزان کشور گذاشت.

وی ادامه داد: سیاست‌های گذشته قطعا نمی‌تواند موجب رشد دراز‌مدت کشور شود و دیگر آنکه دگرگون کردن سیاست‌های اقتصادی در راستای اقتصاد رقابت‌پذیر در بازارهای جهانی که راه اول بسیار ساده است، ولی راه دوم نیاز به تغییرات اساسی و اصولی دارد و به نظر می‌رسد، در بعد اقتصادی با منافع گروهی خاص در تضاد باشد و راه رشد دلالی و واسطه‌گری‌های مالی را محدود می‌کند.

شافعی به دولتمردان توصیه کرد، تا تحلیل‌های اسطوره‌ای و حماسی خود را از اقتصاد ایران رها کنند و به ارزیابی واقع‌بینانه صنعت بپردازند.

وی خطاب به دولت‌ گفت: بیش از ۲۰۰ تشکل در اتاق بازرگانی ایران برای استفاده از قانون فضای کسب و کار و سیاست‌های اقتصادی آماده همکاری با دولت هستند و امیدواریم دولت قبل از تصمیم‌گیری تدوین آئین‌نامه و هر چیز دیگری ابتدا نظر بخش خصوصی را جویا شود.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: