۲۹ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۸

نرخ ۸ درصدی سود طرحهای نفت و گاز در کشور

صفدر حسینی، رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی، نرخ سود طرحهای ارزی را به طور عام ٦ درصد و در طرحهای نفت و گاز حدود ٨ درصد اعلام کرد و گفت: صندوق توسعه ملی امسال حدود ٦ هزار میلیارد تومان منابع ریالی برای اعطای تسهیلات در اختیار دارد.

سید صفدر حسینیبه گزارش عیارآنلاین و به نقل از خبرگزاری شانا، صفدر حسینی، رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی، در نشست هم اندیشی هیئت عامل صندوق توسعه ملی با استانداران ١٤ استان کمتر برخوردار کشور، نرخ سود طرحهای ارزی را به طور عام ٦ درصد و در طرحهای نفت و گاز حدود ٨ درصد اعلام کرد و گفت: صندوق توسعه ملی امسال حدود ٦ هزار میلیارد تومان منابع ریالی برای اعطای تسهیلات در اختیار دارد.

حسینی افزود: با این شرایط باید برای این منابع کمیاب برنامه ریزی دقیق تر و بهتری در استانها انجام شود، لازم است طرحهایی با بازدهی بالا برای این رقمها تعریف کرد و تعداد مشخصی طرح با رقم معین مورد حمایت قرار گیرد.

رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی ادامه داد: اگر برای این منابع محدود به اولویت بندی و انتخاب طرح نپردازیم، طرحهای کوچک و بی فایده ای که نه ماندگار است و نه ثروتی می آفریند و اثرگذاری مثبتی بر اقتصاد ندارد، منابع صندوق را به هدر می دهند.

حسینی با اشاره به سرنوشت تلخ تشکیل حساب ذخیره ارزی و نابود شدن منابع آن، یادآور شد: برای این که به این سرنوشت و همچنین بیماری هلندی دچار نشویم، نیازمند دو شرط هستیم که نخستین شرط، این است که طرحهای اقتصادی مولد بوده و زاینده ثروت باشد که در این صورت، ضمن ایجاد ثروت پایدار، یک بنگاه و فعالیت اقتصادی شکل بگیرد که بتوان برای سالها از اشتغال و ثروتش استفاده کرد.

رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی، شرط کافی را برای این اتفاق، بازگشت منابع عودت داده به بانکها دانست و افزود: اگر طرحهایی که از توجیه اقتصادی و فنی برخوردار نیستند و یا سرمایه گذار از اهلیت کافی برخوردار نیست، از منابع صندوق استفاده کنند، امیدی به بازگشت منابع نخواهد بود.

حسینی تاکید کرد: نباید طرحهایی انتخاب شوند که به دلیل توجیه پذیر نبودن، به بدهی معوق منجر شود.

رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی به استانداران توصیه کرد که برای اجرای طرحهای نسبتا متوسط و بزرگ صاحبان صنعت را پیدا کنند، زیرا هرکسی نمی تواند کارخانه فولاد، سیمان، پتروشیمی و نیروگاه احداث کند. متقاضیان باید اهلیت اجرای طرحهای توسعه ای را داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی صندوق توسعه ملی، رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی با تاکید بر این که طرحهای ارزی، فرآیند طولانی تر و پیچیده تری دارند، تصریح کرد: گشودن ال سی در زمان تحریمها با مشکلات متعددی همراه بود که با ابتکار دولت یازدهم این فضا در حال شکستن است، به طوری که ال سی تعدادی از طرحها باز شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: