۲۸ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۶

۴ محور اقتصاد مقاومتی مربوط به بازرگانی داخلی است

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه اصناف در تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نقش مهم و تاثیرگذاری دارند گفت: ۴ محور سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مربوط به بازرگانی داخلی است.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از شاتا، مجتبی خسروتاج در نشست اصناف و اقتصاد مقاومتی گفت : از فرمایشات رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی۴ محور به بازرگانی داخلی مرتبط است و اصناف در این زمینه می توانند نقش کلیدی داشته باشند.

قائم مقام وزیر صنعت ، معدن و تجارت در امور تجارت افزود : نظام توزیع ما شفاف نیست و با کمک اتحادیه ها و اصناف باید مشکلات را پیدا کرده و آن را حل کنیم.

خسروتاج بر آموزش واحدهای صنفی تاکید کرد و گفت : استفاده از تجربیات جهانی و حل مشکلات مالیاتی و ارزش افزوده باید با کمک خود اصناف اتفاق بیفتد .

خسروتاج

خسروتاج اضافه کرد : برترین سرمایه اقتصاد نیروی انسانی است و باید امیدوار باشیم با همین سرمایه فضا برای تحقق اقتصاد مقاومتی مهیا شود.

در ادامه، رییس مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت : برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید تشکلهای صنفی مشارکت فعال و موثری در تولید داشته باشند و تولید افزایش یابد و فضای کسب و کار و قوانین در بخش خصوصی اصلاح شود.

محمد حسن نکویی مهر بر مشتری مداری و شفافیت و روان سازی در نظام توزیع و نظارت بر اصناف و نیز همکاری و تعامل سازنده با دولت تاکید کرد.
وی افزود : برای تحقق استفاده از ظرفیتهای تشکلها باید برنامه داشته باشیم و اولین نیاز اصناف و تشکلهای صنفی برای فعالیتهای توسعه ای نیاز به راهبرد است.

نکویی مهر ادامه داد: صنوف بدنه اصلی نظام توزیع کالا در کشور هستند و باید نقش اساسی در شفاف سازی نظام توزیع ، قیمت گذاری و روزآمد سازی شیوه های نظارت بر بازار ایفا کنند.

به گفته وی ۲۲ درصد از واحدهای صنفی تولیدی هستند و حدود ۱۷ تا ۱۹ درصد از تولید ناخالص داخلی به فعالیتهای صنفی اختصاص دارد.
وی اعلام کرد : در حال حاضر حدود ۳ میلیون واحد صنفی و ۸۳۰۰ اتحادیه صنفی و ۴۰۰ اتاق اصناف در کشور وجود دارد و حدود ۶.۵ میلیون اشتغال را در کشور به خود اختصاص داده است. باید دیدگاههای رهبر انقلاب در اقتصاد مقاومتی از طریق اصناف پیاده شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: