۲۸ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۷

تاکید رئیس‌جمهور بر حل مشکلات نخبگان در زمینه تحقیق، توسعه و فروش محصولات

رئیس‌جمهور اتصال هر چه بیشتر سازمان‌های دولتی با بخش خصوصی و نهادهای مردمی را موجب کمک هر چه بیشتر به نخبگان دانست و افزود: دولت می‌تواند اطلاعات لازم را به نخبگان بدهد؛ گاهی نخبگان ما حتی نمی‌‌دانند که ما چه چیزی نیاز داریم. یکی از مواردی که دولت باید در آن وارد عمل شود کمک به خرید محصولات تولید شده از سوی نخبگان است.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از فارس،‌ حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم تجلیل از استادان‌، هنرمندان و نخبگان برجسته کشور اظهار داشت: نخبگی افتخار هر انسانی است که این افتخار شامل او می‌شود البته برای آن آغاز وجود دارد اما حتما پایانی برایش متصور نیست.

نخبه هر روز و هر لحظه می‌تواند نخبه‌تر و تاثیرگذارتر شود و اگر نخبه تعریفش چنین باشد که عالم و فرهیخته‌ای که بتواند در جامعه و کشور خود و در میان استان‌ها تاثیرگذار باشد و جامعه را به سمت تعالی و رفاه رهنمون سازد می‌تواند هر نخبه‌ای در فرصت‌های بعد تاثیرگذارتر باشد.

روحانی

هدف از نخبه و نخبگی در سطح ملی تولید قدرت ملی و ثروت ملی است که قدرت و ثروت ملی دو روی یک سکه هستند؛ بی‌تردید برای آنکه ما به توسعه و توسعه‌یافتگی برسیم نیاز به علم و دانش، فن، فن‌آوری تجربه اختراع و اکتشاف داریم.

کشورهایی که درمسیر توسعه هستند یا به اصطلاح امروز به توسعه‌یافتگی رسیده‌اند در سایه آن بوده که از علم و دانش و دانشمندان و عالمان و هنرمندان به خوبی و درستی استفاده کرده‌اند، نخبه با همان بیانی که گفتند آن استعداد بالا و برتری که در فضا و محیط مناسب پرورش می‌یابد و از استعداد برتر مسیر را طی می‌کند که به نخبگی دست می‌یابد.

معمولا در کشورهای پیشرفته نخبه‌ها را از هر سرزمین و هر قومیتی جذب می‌کنند؛ نخبگی شناسنامه‌اش نخبگی است نه این که متولد کجاست و از کدام قوم و دیار است. شک نکنید هر کشوری جاذبه‌اش برای جذب نخبگان بیشتر باشد او در مسیر پیشرفت و تعالی بیشتر است.

می‌خواهم این جمله را با کمال تاسف در محضر شما فرهیختگان عرض کنم که شرایط کشور ما امروز هنوز شرایطی است که نمی‌توانیم همه نخبگان خود را به درستی جذب و از آنها استفاده نماییم. حالا بماند از کشورهای دیگر منطقه از غرب و شرق به بهانه‌های مختلف همدیگر را کنار می‌گذارند.

با انگ‌های مختلف عده‌ای را منزوی می‌کنند. برخی گویی نیاز به میکروسکوپ هم ندارند و نیاز به تلسکوپ هم نمی‌بینند و در لابه‌لای عکس‌ها تصویری را پیدا می‌کنند که این نخبه چون فلان روز در فلان جمعیت و فلان دیار حضور داشته، شایسته نیست.

روزی یک نفر درباره کسی که قرار بود مسئولیتی بپذیرد، عکسی آورد و بیان کرد این در یک جمعی حضور داشته است که بنده گفتم قیافه کسی که در این عکس است به او نمی‌خورد اما آن فرد گفت قیافه چند سال پیشش است که من گفتم این قدر که شما دقیق هستید، خداوند این دقیق بودن را به من نداده است.

چطور همه را کنار می‌زنید یکی به دلیل قومیت یا مذهب یا اعتقاد سیاسی و یکی به دلیل روش یا ویژگی‌های اخلاقی‌اش؛ خداوند روحی را به ما داده و قلبی را به ما داده که بیشتر جذب کنیم تا دفع. اشکال ندارد حالا فردی هم اگر خدایی ناکرده تخصص لازم را ندارد به کشور و دیار و نظامش دلبستگی ندارد یا علیه کشور و نظامش قدم برمی‌دارد او را کنار بگذاریم اما می‌شود به هر بهانه‌ای اندک و دلیلی جزئی این نخبگان را کنار بگذاریم؛ مگر دست ماست.

نخبگی یعنی کسی که این همه وقت و سرمایه برای او صرف شده تا به این مقام دست یافته است.

رئیس‌جمهور با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای رسیدن یک فرد به مرحله نخبگی تصریح کرد: حالا که آن تلاش‌ها مثمرثمر شده آن را با یک بهانه از ریشه درمی‌آوریم؛ آیا این هنر است؟

روحانی با تأکید بر اینکه در دنیای نخبگی باید علاوه بر جذب همه نخبگان کشورمان همه نخبگانی که در دنیا به ایران علاقه دارند جذب کنیم، ادامه داد: باید در دنیای نخبگی و جذب آنها سعه صدر داشته باشیم. کشورهایی پیشرفت کرده‌اند که دولت، مجلس و انجمن‌های تخصصی آنان و بخش خصوصی به یکدیگر متصل شده‌اند.

اگر قرار باشد در یک کشوری مجلس راه خود را در قانونگذاری برود و دولت مسیر دیگری را برای اداره کشور طی کند و انجمن‌های صنفی نیز کار دیگری را انجام دهند چطور می‌توانیم از فضا و تجربه نخبگی کشور استفاده کنیم.
دولت نیازمند بهره‌برداری از فکر نخبگان است، اگر در بحث اقتصاد، فرهنگ، سیاست خارجی و داخلی ریل‌های مختلفی را انتخاب کردیم این قطارها هیچگاه به هم نمی‌رسد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه اصول رشد، توسعه و پیشرفت اصولی است که در بسیاری از موارد ثابت است، تصریح کرد: همان راهی که ژاپن برای پیشرفت طی کرده همان راه را آلمان نیز طی کرده است و در دیگر نقاط جهان نیز همین‌گونه بوده است.

همه پیشرفت‌ها دارای اصولی ثابت و برخی اصول متغیر هستند؛ آموزش درست، نظم، قانون‌گرایی، فرهنگ کار، تلاش و دلبستگی و وابستگی به قدرت و ثروت کشور و انگیزه‌های قومی و اجتماعی نمی‌تواند متفاوت باشد.
ممکن است در کنار این موارد انگیزه دینی نیز به فردی کمک کند ولی باید از اصول ثابت برای رسیدن به توسعه استفاده کنیم.

وی با تأکید بر لزوم هم‌نظر شدن در اولویت‌ها برای رسیدن به هدف گفت: نمی‌خواهم بگویم که در همه اولویت‌ها اتفاق نظر داشته باشیم ولی لااقل در توسعه کشور و نرخ رشد اتفاق نظر داشته باشیم و همه متفق باشیم که باید رکود کم شده و تورم شکسته شود. کشور با شعاردرمانی و گفتاردرمانی درست نمی‌شود؛ کشور نیاز به عمل، تحرک و وحدت دارد و در این وحدت و اتحاد باید در چند مسئله اتفاق نظر داشته باشیم.

روحانی با اشاره به عضویت کشورهای پیشرفته جهان در یک اتحادیه منطقه‌ای تصریح کرد: این کشورها که در یک اتحادیه دور هم جمع شده‌اند راه‌آهن و جاده خود را به یکدیگر متصل کرده‌اند و حتی افکارشان را نیز به یکدیگر نزدیک نموده‌اند.

وی انجام دهها پروژه علمی و صنعتی جهانی را در دنیا یادآور شد و اظهار داشت: تا ۲۰ سال آینده قرار است ۳۵ هزار هواپیمای مسافربری ساخته شود و حال سؤال این است که ما کجای این پروژه‌ها هستیم در حالی که در اینگونه پروژه‌ها همه کشورها دارای فهم هستند.

در آینده ما یا در پروژه‌های جهانی نقش داریم و یا معنایش آن است که به دیگران اجازه داده‌ایم که جلو بیایند؛ منظور از انزوا تنها انزوای سیاسی نیست بلکه باید برای دوری از انزوای اقتصادی و فرهنگی در پروژه‌های علمی، فرهنگی و اقتصادی جهان نقش داشته باشیم.

نخبه کسی است که نه تنها امروز را می‌بیند بلکه فردا را نیز پیش‌بینی کرده و برای فردا نیز برنامه‌ای مد نظر دارد.

روحانی با تأکید بر لزوم حل مشکلات نخبگان در زمینه تحقیق، توسعه و فروش محصولات تصریح کرد: یکی از مواردی که دولت باید در آن وارد عمل شود کمک به خرید محصولات تولید شده از سوی نخبگان است؛ در این میان شاید محصولی نیازمند تکمیل باشد که باید کمک کنیم و بگذاریم که تکمیل شود.

رئیس‌جمهور اتصال هر چه بیشتر سازمان‌های دولتی با بخش خصوصی و نهادهای مردمی را موجب کمک هر چه بیشتر به نخبگان دانست و افزود: دولت می‌تواند اطلاعات لازم را به نخبگان بدهد؛ گاهی نخبگان ما نمی‌دانند که در دنیا چه می‌گذرد و حتی نمی‌‌دانند که ما چه چیزی نیاز داریم.

باید دست به دست هم دهیم و به دنیای نخبگی و هنرمندان پیشکسوت کمک کنیم.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه حفاظت از هنر به معنای مومیایی کردن فرهنگ نیست، اظهار داشت: باید فرهنگ را بازآفرینی کنیم؛ فرهنگی که خداوند، ائمه و بزرگان به ما داده‌اند و خداوند زمینه تکامل را پیش روی ما گذاشته است.

روحانی با تأکید بر شکوفایی استعدادها گفت: شکوفایی در سایه آن است که همه ما در صحنه کمک به این کشور پا به عرصه بگذاریم و از چیزی نترسیم.

باید از بسیاری از زمینه‌ها فرهنگ خود را پرورش داده، بازآفرینی کرده و در برخی موارد تفسیر کنیم تا شاهد شکوفایی آموزش و رشد در این کشور باشیم.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: