۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۲۹

تزریق گاز همراه 100 فلر به مخازن نفتی در سال 93

رزمی، رئیس اچ.اس.ای شرکت ملی نفت با بیان اینکه تا کنون، گاز بیش از 200 فلر در پروژه های مختلف به کار گرفته شده است، گفت: در سال 93، در صورت تامین اعتبارات، حدود 100 فلر در مناطق نفتخیز خاموش خواهد شد و گاز همراه آنها صرف تزریق در میادین نفتی می شود.

عباس رزمیبه گزارش عیارآنلاین، عباس رزمی، رئیس اچ.اس.ای شرکت ملی نفت گفت: در سال 93، در صورت تامین اعتبارات حدود 100 فلر در مناطق نفتخیز خاموش شده و گاز همراه آنها صرف تزریق در میادین نفتی شود.

رزمی در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا، اظهار داشت: گاز همراه به دلیل خطرات سوزانده می شد، اما امروزه با تکیه بر فناوری های نوین از سوختن این فلرها جلوگیری می شود.

بنا بر این گزارش، فلر برای توصیف یک شعله بی حفاظ (باز) که گازهای مازاد را می سوزاند، به کار برده می شود. این پدیده معمولاً در تاسیسات نفتی نظیر تاسیسات بالادستی نفت، پالایشگاه ها و صنایع پتروشمیایی و همچنین در واحدهای شیمیایی به منظور حفظ ایمنی کارکنان و تجهیزات موجود در محل اتفاق می افتد.

رییس اچ.اس.ای (بهداشت، ایمنی، محیط زیست) شرکت ملی نفت اضافه کرد: در مجموع، 960 فلر در شرکت ملی نفت وجود دارد که تعدادی از آنها خاموش شده و برخی از آنها هنوز روشن هستند.

رزمی افزود: تاکنون بیش از 200 فلر در مناطق نفتخیز خاموش شده و گاز خروجی آنها در پروژه های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

در واقع، گازهای فلر هنگامی تولید می شوند که فرآیندها عملکرد کاملی نداشته باشند. عملکرد نامناسب می تواند در نتیجه کمبود سرویس های جانبی، نظیر برق یا بخار و یا به دلیل فعالیت های تعمیر و نگهداری در کارخانه باشد.

رییس اچ.اس.ای شرکت ملی نفت خاطرنشان کرد: گاز خروجی برخی فلرها به میادین نفتی تزریق شده و برخی نیز به انرژی های دیگر تبدیل می شوند.

رزمی ادامه داد: در نظر داریم با خاموش کردن برخی مشعل ها، گاز خروجی آنها را به انرژی های نو تبدیل کنیم.

بانک جهانی در سال گذشته، ایران را پس از روسیه و نیجریه، سومین کشور در هدردهی و سوزاندن گازهای همراه معرفی کرد.

در سالهای گذشته به دلیل بی توجهی به این موضوع، حجم زیادی از گازهای همراه در چاه های نفت سوزانده شد، به طوری که طبق برخی ادعاها، روزانه 3.5 میلیون مترمکعب گاز در مشعل های عسلویه سوزانده می شود.

گازهای همراه، محصول جانبی تولید نفت هستند که همراه نفت از مخازن استخراج می شود، اما به جای انتقال به پالایشگاه ها، سوزانده می شوند.

این مساله حتی با انتقاد رهبر معظم انقلاب نیز مواجه شد. ایشان در جریان بازدید از پارس جنوبی در سالهای گذشته با اشاره به فلرهای روشن در این منطقه، از مسئولان وزارت نفت درخواست کردند که این مشعل ها هرچه زودتر خاموش شود تا هم آلودگی زیست محیطی ایجاد نکند و هم بتوان از این گاز که سوزانده می شود، استفاده بهینه کرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: