۲۸ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۷

ممنوعیت استفاده از اکتان افزای MMT برای تولید بنزین/ ورود اکتان افزای بی کیفیت چینی به کشور

سعید محجوبی، مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید پالایش و پخش با بیان اینکه استفاده از اکتان افزای MMT در ترکیب بنزین تولیدی پالایشگاه‌ها ممنوع شده است، به ورود یک محموله از این اکتان افزا توسط پالایشگاه نفت شیراز به کشور اشاره کرد و گفت: اما به این پالایشگاه نفت مجوزی برای استفاده از آن در ترکیب بنزین تولیدی داده نشده است.

سعید محجوبیبه گزارش عیارآنلاین، سعید محجوبی، مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در گفتگو با خبرگزاری مهر درباره سیاست‌های جدید شرکت ملی پالایش و پخش برای حذف افزودنی‌های شیمیایی از ترکیب بنزین تولیدی پالایشگاه‌ها تحت عنوان «اکتان افزا» گفت: استفاده از ماده شیمیایی و اکتان افزای MMT در ترکیب بنزین تولیدی پالایشگاه‌ها ممنوع شده است.

محجوبی با تاکید بر اینکه تاکنون یک محموله از اکتان افزاهای MMT توسط پالایشگاه نفت شیراز وارد شده است، تصریح کرد: اما به این پالایشگاه نفت مجوزی برای استفاده از اکتان افزای MMT در ترکیب بنزین تولیدی داده نشده است.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با یادآوری اینکه ممنوعیت استفاده از ماده اکتان افزای MMT از زمستان سال گذشته به تمامی پالایشگاه‌های نفت کشور ابلاغ شده است، در خصوص حذف ماده شیمیایی MTBE از ترکیب بنزین کشور، توضیح داد: هم اکنون تنها ۱۰ درصد از کل بنزین تولیدی کشور را ماده اکتان افزای MTBE تشکیل می دهد.

محجوبی با یادآوری اینکه در شرایط فعلی به طور متوسط روزانه حدود ۲ میلیون لیتر MTBE به ترکیب بنزین برخی از پالایشگاه‌های نفت افزوده می شود، تاکید کرد: با بهره برداری از طرح‌های جدید پالایشگاهی به تدریج استفاده از MTBE در ترکیب بنزین متوقف خواهد شد.

بنا بر این گزارش، از نیمه دوم سال گذشته یک محموله بزرگ مواد اکتان افزای «MMT» از یکی از ایالت‌های چین در پالایشگاه نفت شیراز تخلیه شده بود که پیش بینی می‌ شود این محموله که حجم آن حدود یکصد تن تخمین زده شده در تعدادی دیگر از پالایشگاه‌های نفت مورد استفاده قرار گیرد.

MMT یا «متیل سیکلو پنادین منگنز تریبونیل» که یک اکتان افزا است که این روزها برخی از پالایشگاه‌های نفت کشور مشتری آن شده اند، یک ماده شیمیایی حاوی منگنز و با ترکیبات گوگردی و فسفری است که در افزایش آلایندگی‌ها به ویژه در کلانشهرها تاثیرگذار می باشد.

شاهرخ خسروانی، معاون مدير عامل شركت ملی پالايش و پخش فرآورده های نفتی پیشتر با تأكيد بر اينكه ایران در زمينه توليد اكتان افزا به خودكفايی رسيده است، گفته بود: در حال حاضر، اكتان افزای مورد نياز كشور به اندازه كافی توليد می شود و به همين دليل، واردات اكتان افزا، آن هم از نوع MMT به كشور موضوعيت ندارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: