۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۰۶

بودجه ایمیدرو ۲ برابر شد

رییس هیئت عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه در سال جاری برای طرح های توسعه این سازمان ۱۳ هزار میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است، گفت:این رقم نسبت به اعتبار سال ۹۲ رشد ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده است.

مسعود کرباسیانبه گزارش عیارآنلاین، به نقل از تسنیم، مهدی کرباسیان رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در نشستی خبری که به بهانه ارائه توضیحاتی در مورد سومین کنفرانس بین المللی آلومینیوم ایران برگزار شده بود با اشاره به اینکه در حال حاضر دنیا به سمت جایگزینی آلومینیوم به جای فولاد است، اظهار داشت: هم اکنون چین بزرگترین تولیدکننده آلومینیوم در دنیاست.

وی با بیان این که ایران از نظر معادن بوکسیت غنی است اما فقط در جاجرم این مواد مورد اکتشاف قرار گرفته است، افزود: برای توسعه فعالیت های معدنی در این حوزه قرار است یک کارخانه با حجم 36 هزار تنی در کشور احداث شود که هم اکنون در حال تجهیز برای عملیاتی کردن آن هستیم.

رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با اشاره به اینکه هم راستای توسعه فعالیت های معدنی هدف گذاری خود را در تولید آلومینیوم در سال 1404 یک میلیون و 500 هزار تن تعیین کرده ایم،گفت: در سال 92 حدود 350هزار تن آلومینیوم در کشور تولید شده است که این رقم با توجه به ظرفیت اسمی کشور ناچیز است. البته در همین ارتباط با رفع مشکلات برق معادن در صدد افزایش حجم تولیدات هستیم زیرا در حال حاضر برخی از معادن فقط با 70 درصد ظرفیت خود فعالیت می کنند.

کرباسیان ضمن بیان این مطلب که 2 طرح بزرگ آلومینیومی برای تحقق سیاست ها در دست اقدام است، تصریح کرد: آلومینیم جنوب با ظرفیت 300 هزار تن که 49 درصد آن در اختیار ایمیدرو و 51 درصد آن متعلق به گروه سرمایه گذاری غدیر است ظرف یک ماه آینده با سرمایه گذاری بیش از یک میلیارد دلار از محل تأمین مالی چین گشایش اعتبار خواهد شد.

وی اضافه کرد: آلومینیوم مسجد سلیمان هم با ظرفیت 170 هزار تن توسط بنیاد مستضعفان گشایش اعتبار می‌شود به نحوی که در مجموع نزدیک به یک میلیون تن آلومینیم در کشور تولید خواهد شد.البته باید متذکر شوم که با توجه به ارقام مذکور باید ظرفیت تولید 500 هزار تن آلومینیوم نیز در کشور ایجاد گردد.

رییس هیئت عامل ایمیدرو در ادامه صحبت های خود با اشاره به اینکه هم اکنون میزان مصرف و تولید آلومینیوم کشور در شرایط مناسبی قرار داشته و این امر نشان از وجود پتانسیل برای افزایش حجم صادارت این محصول را دارد، اظهار داشت: در اصلاح خطوط تولید آلومینیم کشور نیز اقدامات مطلوبی صورت گرفته است به طوری که در المهدی و ایرالکو به دنبال اصلاح خطوط تولید هستیم زیرا خطوط تولیدات کشور از نظر تکنولوژی بسیار ضعیف هستند که این امر مصرف انرژی را بالا به خود اختصاص داده و در نهایت قیمت تمام شده آلومینیوم را افزایش خواهد داد.

کرباسیان در همین راستا با بیان اینکه کمیته‌ای در این سازمان برای کاهش مصرف انرژی در واحدهای تولیدی ایجاد شده است، افزود: البته کمیته دیگری نیز در وزارت صنعت به ریاست آقای ابویی مسئول بررسی این موضوع با توجه به اجرای فاز دوم هدفمند سازی یارانه ها شده است تا از انرژی استفاده بهینه‌ای صورت گیرد.همچنین هفته گذشته در این سازمان جلسه با معاونت برق وزارت نیرو برگزار شده است تا در حوزه آلومینیوم به بهره وری انرژی بپردازیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر هزینه تمام شده تولید آلومینیوم در کشور در مقایسه با سایر کشورهای دنیا 15 تا 20 درصد بالا است که این موضوع باید با اعمال سیاست های مناسب کاهش پیدا کند.

رییس هیئت عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه در سال جاری برای طرح های توسعه این سازمان 13 هزار میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است، گفت:این رقم نسبت به اعتبار سال 92 رشد 100 درصدی را تجربه کرده است.

کرباسیان در مورد میزان مصرف آلومینیوم در دنیا گفت: 49 میلیون و 631 هزار تن میزان مصرف آلومینیوم در سال گذشته بوده که نسبت به سال ماقبل آن 4.5درصد رشد داشته و براساس برنامه‌ها این رقم باید به 50میلیون تن برسد و ایران از نظر تولید آلومینیوم رتبه 19 دنیا را داراست.

به گزارش تسنیم، سومین کنفرانس بین المللی آلومینیوم ایران چهارم و پنجمین خرداد امسال با حضور شرکت‌های معتبر بین المللی از کشورهای چین، اسپانیا، ایتالیا،آلمان ، فرانسه ، توکیه ، روسیه ، عمان و دبی برگزار خواهد شد. تا کنون 200 مقاله علمی به این کنفرانس ارائه شده است.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: