افزایش تعرفه واردات قند و شکر به ۱۸ درصد

رئیس فراکسیون توسعه صادرات غیرنفتی: ایران می‌تواند به‌عنوان صادرکننده شکر سفید باشد، به این معنا که شکر خام وارد کشور شود و پس از فرآوری به‌صورت سفید صادر شود که ارزش افزوده مناسبی برای صنعت خواهد داشت.

شکر

به گزارش عیارآنلاین، رئیس فراکسیون توسعه صادرات غیرنفتی در مجلس شورای اسلامی امروز در گفتگو با ایانا اعلام کرد: فراکسیون صنایع غذایی و توسعه صادرات غیرنفتی، وضعیت قند و شکر را از سال ۱۳۸۴ رصد کرد و دلایل بحران این صنعت را مورد ارزیابی قرار داد.

حسین امیری خامکانی افزود: در سال ۸۴، تولید قند کشور یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن گزارش شده بود که به علت تعرفه واردات ۱۳۰ درصدی، توانست حجم تولید خود را افزایش دهد، اما در سال ۸۵ بنا به یک تصمیم نادرست، میزان تعرفه از ۱۳۰ درصد به چهار درصد تقلیل شد و باعث شد حجم تولید به کمتر از ۵۰۰ هزار تن برسد.

وی خاطرنشان کرد: طی هشت سال گذشته، پنج کارخانه بزرگ قند و شکر تعطیل شدند و کشت و صنعت‌های بزرگ بی‌رمق و تولید قند و شکر با مشکلات جدی روبه‌رو شد.

امیری خامکانی ادامه داد: بخشی از مشکلات به‌وجودآمده برای فعالان صنعت قند و شکر را باید در حوزه کشاورزی و عدم حمایت از چغندرکاران جستجو و بخش دیگر را باید در واردات بی‌رحمانه ارزیابی کرد.

نماینده مردم زرند در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عدم خرید تضمینی به‌موقع از چغندر باعث شد میزان تولید قند و شکر کشور به‌شدت کاهش یابد؛ این در حالی است که صنعت قند و شکر می‌تواند علاوه بر خودکفایی در تولید شکر، صادرکننده نیز باشد.

وی یادآور شد: ایران می‌تواند به‌عنوان صادرکننده شکر سفید باشد، به این معنا که شکر خام وارد کشور شود و پس از فرآوری به‌صورت سفید صادر شود که ارزش افزوده مناسبی برای صنعت خواهد داشت.

امیری خامکانی تأکید کرد: بی‌اعتنایی به صنعت قند و شکر طی سال‌های اخیر باعث ضرر و زیان بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران در این حوزه بوده است و می‌تواند عواقب ناخوشایندی برای خوداتکایی در تولید این دو فرآورده داشته باشد.

وی اظهار داشت: با پیگیری‌های صورت‌گرفته، مقرر شد تعرفه واردات شکر خام از چهار درصد به ۱۸ درصد افزایش پیدا کند و انتظار می‌رود با محدودیت واردات، شرایط به نفع فعالان حوزه صنعت تغییر پیدا کند.

امیری خامکانی در پایان گفت: با وجود پتانسیل بالای چغندرقند در کشور و نیروی انسانی متخصص کاهش تعرفه واردات قند و شکر دهن‌کجی به صنایع داخلی محسوب می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: