۲۷ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۱

تاکید رئیس جمهور بر توسعه دولت الکترونیک/اقتصاد مقاومتی بدون ICT امکان‌پذیر نیست

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت باید دولت الکترونیک شود، اظهار داشت: اگر می‌خواهیم وقت مردم کمتر گرفته شود و کارها کم هزینه‌تر و دقیق‌تر باشد باید دولت ما دولت الکترونیک شود که برای این کار قدم‌های کوتاهی برداشته شده و قدم‌های بلندی پیش رو است.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از فارس، حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در مراسم اختتامیه جشنواره فاوا با بیان اینکه کلمه ارتباطات در گذشته معمولا در حد ارتباط فرد با اعضای خانواده طایفه، قبیله، روستا و شهر و دیارش ابلاغ می‌شد و استثنا گاهی با سفری در مسیری به مناطق دیگر کشور؛ در سطح ملی هم وقتی بحث ارتباطات مطرح می‌شد عمدتا بحث مناسبات دولت-ملت بود.

اما امروز این ارتباطات از سطح منطقه و کشور خارج شده است، امروز در سطح جهانی شهروندان جدیدی به نام کاربران داریم؛ کاربر شهروند جامعه جهانی نوین دنیای امروز است.

روحانی

به سوی خانواده جهانی در حال حرکت هستیم

وی با بیان اینکه زمانی بحث این بود که ما به سمت دهکده جهانی حرکت می‌‌کنیم، یادآور شد: امروز کم کم به سوی یک خانوده جهانی در حال حرکت هستیم؛ امروز کشورهایی با چند صد هزار جمعیت کشوری را تشکیل دادند اما گاهی یک شبکه بزرگ اجتماعی دارای میلیون‌ها کاربر است.

رئیس جمهور بر همین اساس دنیای ارتباطات و اطلاعات دنیای عجیب و غریبی دانست و گفت: این که در هر دقیقه یک میلیون و ۸۰۰ هزار لایک در فیس‌بوک شاهدیم یا در گوگل در هر دقیقه ۲ میلیون نفر از این سرویس استفاده می‌کنند یا ۷۰ ساعت فیلم در یک دقیقه وارد یوتیوب می‌شود و در همان زمان یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر این فیلم را می‌بینند یا دانلود می‌کنند به معنای یک تحول بزرگ در دنیای امروز است.
روحانی با بیان اینکه گر چه ما به صورت عینی با فضای مجازی برخورد نمی‌کنیم اظهار داشت: اما آثار آن بر جامعه و حتی بر سبک زندگی مردم کاملا عینی است.

وی با تاکید بر اینکه امروز یک نفر در گوشه‌ای از دانشگاه یا در منزل می‌تواند صدها و هزاران کیلومتر فاصله هم که باشد با کاربری دیگری ارتباط برقرار کند پیام بدهد و بگیرد گویی دوران پیام‌های یکطرفه به سر آمده است.

به دورانی خواهیم رسید که استبداد پیام وجود ندارد

روحانی اضافه کرد: کم کم به نقطه‌ای می‌رسیم که دیگ%:.۸′!جایی برای استبداد پیام نباشد. دیگر دوران پیام از طریق بلندگوهای یکطرفه و منبرهای یکطرفه و تریبون‌های یکطرفه به سر آمده و امروز هر پیامی که در دنیا بازتاب وسیع‌تری دارد تاثیرگذارتر است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نباید دنیای سایبری را دنیایی بدانیم که به دلیل اضطرار و ناچاری وارد آن شده‌ایم، گفت: دنیای سایبری را باید به عنوان یک فرصت دید؛ قرن‌ها حافظ، سعدی، فردوسی و مولانا فرهنگ ایرانی اسلامی را پاس داشتند و آن را به نسل‌های بعد منتقل کردند. در دورانی که ابزار مدرن هم در اختیار نداشتند امروز جوانان تحصیل‌کرده فضای بزرگی در اختیار دارند تا بتوانند هویت ایر%:.۷-D9

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: