۲۷ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۹

برگزاری همایش ملی مدیریت آب در مزرعه

دومین همایش ملی مدیریت آب در مزرعه با هدف بررسی نقش مدیریت‌های آبیاری و زراعی در افزایش بهره‌وری مصرف آب در مزرعه، ۲۹ تا ۳۰ مهرماه سال جاری در کرج برگزار می‌شود.

آب - کشاورزی

به گزارش عیارآنلاین، دبیر دومین همایش ملی مدیریت آب در مزرعه امروز در گفتگو با ایانا گفت: دومین همایش ملی مدیریت آب در مزرعه با هدف بررسی نقش مدیریت‌های آبیاری و زراعی در افزایش بهره‌وری مصرف آب در مزرعه، به همراه آموزش‌های لازم و انتقال آن به بهره‌برداران توسط مؤسسه تحقیقات خاک و آب و با همکاری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج، معاونت آب و خاک و صنایع وزارت جهادکشاورزی، استانداری و سازمان جهادکشاورزی استان البرز، ۲۹ تا ۳۰ مهرماه سال جاری در کرج برگزار می‌شود.

نیازعلی ابراهیمی‌پاک، کاربرد آب آبیاری، بهره‌وری مصرف آب، کاربرد آب‌های شور و نامتعارف، مدیریت سامانه آبیاری، اثر ویژگی‌های خاک بر مدیریت آب در مزرعه و مدیریت زراعی، نهادها و الگوی کشت را مهم‌ترین محورهای این همایش عنوان کرد و افزود: کاربرد علوم و فناوری‌های نوین در مدیریت‌های آبیاری، آموزش، ترویج و مدیریت مشارکتی به‌منظور اصلاح الگوی مصرف آب و عوامل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، زیست‌محیطی و اخلاقی مؤثر در مدیریت آب در مزرعه از سایر محورهای این همایش محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت آب در مزرعه، مقوله‌ای است که به‌تازگی آغاز شده و بیشتر استحصال، ذخیره‌سازی و انتقال آب به مزرعه را مدنظر دارد.
ابراهیمی‌پاک ادامه داد: تاکنون به مقوله مدیریت مزرعه توجه زیادی نشده که لازم است سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان به این مقوله هدایت شوند، زیرا بحران آب در کشور جدی است.

وی تصریح کرد: در سال گذشته حدود ۸۰۰ مقاله و یک‌هزار نفر شرکت‌کننده به دبیرخانه این همایش رسید که مقرر بود نقشه راهی برای این بحران پیدا شود که به‌دلیل تکمیل نشدن اطلاعات، این بحث نیمه‌تمام ماند، اما امید می‌رود که در سال جاری نقشه راه تکمیلی ایجاد شود.

دبیر دومین همایش ملی مدیریت آب در مزرعه یادآور شد: روش‌های آبیاری در مزارع، بخش کوچکی را تشکیل می‌دهد، اما مدیریت آب، مقوله دیگری است که به بحث اقتصاد، اجتماع و تولید کشاورز برمی‌گردد.

ابراهیمی‌پاک تأکید کرد: اقلیم، آب، گیاه و خاک در تولید محصول مؤثر هستند و علاوه بر آن، باید به راندمان آب در مزارع که در حال حاضر بسیار پایین است نیز توجه کرد.

وی اظهار داشت: در ایران به‌دلیل مطالعه محدود در این زمینه نقشه راه مشخصی وجود ندارد که این همایش کمک می‌کند تا بتوانیم ارائه طریق کنیم و نقشه جامعی را تحویل بخش کشاورزی دهیم.

ابراهیمی‌پاک در پایان گفت: پس از آنکه نقشه تهیه شد، در مزرعه ترویج می‌شود و بدین ترتیب بخشی از مشکل کمبود آب در مزارع با مدیریت صحیح مرتفع می‌شود.

گفتنی است، از کلیه اساتید، محققان، دانشجویان و علاقه‌مندان دعوت می‌شود تا مقاله‌های خود را هول محورهای این همایش حداکثر تا تاریخ ۱۵ مردادماه ۹۳ به دبیرخانه این همایش ارسال کنند و همچنین جهت اطلاعات تکمیلی به آدرس همایش http://fwm.swri.ir مراجعه کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: