درخواست نماینده جیرفت برای پیگیری وضعیت کشاورزان جنوب کرمان

تکرار هر ساله داستان افت قیمت محصولات کشاورزی در شهرهای جنوب کرمان، بدون هیچ تدبیری از سوی مسئولان استانی و محلی اتفاق می افتد.

کشاورزی

به گزارش عیارآنلاین به نقل از خبرگزاری خانه ملت، فرج الله عارفی در نامه ای خطاب به رییس جمهور درخواست کرد که به وضعیت کشاورزان شهرهای جنوبی کرمان توجه ویژه شود.

متن نامه نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:

جناب دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

احتراما همان طور که استحضار دارید عمده فعالیت مردم در شهرستان های جنوبی کرمان شامل جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، رودبار، قلعه گنج، منوجان و فاریاب با جمعیتی قریب به یک میلیون نفر و با بیش از چهار میلیون تن تولیدات انواع محصولات مرغوب و با کیفیت بوده و معیشت بیش از ۹۰ درصد مردم از این راه تامین می‌شود، علیرغم خشکسالی های مکرر و مفرط ۱۵ ساله، مردم سخت کوش جنوب همواره نقش موثر خود را در تولید حفظ و حتی گسترش داده اند، اما همه ساله در فصل برداشت و عرضه محصولات خود با کسادی و افت بسیار شدید قیمت محصولات مواجه بوده و صف های طولانی وسائط نقلیه باری مملو از محصولات گوناگون در نقاط مختلف شهرها و تجمع کشاورزان و دادخواهی آنان در محل فرمانداری ها و سایر نهادهای ذیربط تکرار و متاسفانه در زمینه عرضه و ساماندهی محصولات کشاورزان چاره اندیشی لازم صورت نگرفته و اکثر تولیدکنندگان متضرر و مقروض شده اند و فریاد دادخواهی شان بلند است و در سال زراعی جدید وضعیت فروش و حمل و نقل بسیار اسف بار و غیرقابل استفاده است، لذا انتظار می رود توسط دولت تدبیرو امید، نسبت به جبران این خسارت ها و ماندن روحیه امید در تولید کنندگان که پایه های اصلی، مقاوم و مستحکم اقتصاد مقاومتی کشور می‌باشند، تدبیری اندیشیده و مساعدت لازم مبذول گردد.

حقیر به عنوان نماینده و خادم این مردم سخت کوش و همیشه در صحنه دارالولایه جیرفت و عنبرآباد و سایر شهرستان های جنوبی کرمان و همه کشاورزان زحمت کش و کم توقع، از محضر آن مقام محترم درخواست عاجزانه دارم که دستور فرمایند:

-هیات ویژه‌ای به منظور بررسی وضعیت کشاورزی و ارتباط آن با معیشت مردم راهی جنوب شده و از نزدیک مشکلات این بخش را ملاحظه مشاهده و گزارش نمایند.

-نسبت به شکل و نحوه توزیع و عرضه محصولات کشاورزان در بازار های داخلی و خارجی بررسی و چاره اندیشی شده و راهکار مناسب ارائه شود.

-نسبت به حمل و نقل و میزان هزینه جا به جایی محصولات به بازارها تمهیدات لازم اندیشیده و تسهیل گردد.

-نسبت به ایجاد صنایع تبدیلی و مراکز نگهداری محصولات، تسهیلات لازم در نظر گرفته شده و به دور از کاغذ بازی اداری و پرهیز از تشریفات زائد و با سرعت اقدام شود.

-نسبت به خرید تضمینی محصولات کشاورزان نرخ مناسب و کارشناسی شده در نظر گرفته شود و حمایت لازم صورت پذیرد.

در زمینه میزان و نوع کشت متناسب با نیاز داخلی و خارجی مطالعه، برنامه ریزی، اجرا، کنترل و نظارت جدی صورت گیرد(الگوی کشت ارائه شود)

به امید این که تلاش دولت کریمه اسلامی با شعار تدبیر، امید زمینه ساز خروج کشاورزان از وضعیت نامطلوب کنونی شود.