۲۷ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۹

شرایط اعطای تسهیلات کم‌بهره به شرکتهای دانش‌بنیان

معاون توسعه فناوری معاونت علمی با اشاره به اعطای تسهیلات ۱۸۰۰ میلیاردی به شرکتهای دانش‌بنیان، از اختصاص وام کم بهره به آنها خبر داد و گفت: اختصاص این وام کم بهره نیازمند آن است که طرح و ایده یک سیکل تجاری سازی را تکمیل کند به این معنی که در آن توسعه فناوری اتفاق بیافتد

به گزارش عیارآنلاین، دکتر علی وطنی معاون توسعه فناوری معاونت علمی در گفتگو با خبرنگار مهر، به تشریح برنامه‌های معاونت علمی برای تجاری سازی طرح‌های فناوری پرداخت و گفت: تاکنون از صندوق نوآوری و شکوفایی و خطوط اعتباری که از بانکهای خصوصی و دولتی گرفته شده مبلغ یکهزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده که به شرکتهای دانش بنیان براساس طرح‌های ارائه شده به شرکتهای دولتی و سازمانهای حکومتی اعطا شده است.

شرکت دانش بنیان

وی با بیان اینکه در واگذاری تسهیلات معاونت علمی با شرکتهای بهره بردار طرف حساب خواهد بود، گفت: برای مثال برای اعطای تسهیلات، با شرکتهای بهره برداری مثل وزارت جهاد کشاورزی یک تفاهمنامه مشترک ۳ جانبه میان معاونت علمی، این وزارتخانه و بانک کشاورزی به امضا می رسانیم تا این وزارتخانه، بهره بردار نهایی طرح نیز باشد و ایده شرکتهای دانش بنیان تجاری سازی شود.

وطنی با اشاره به امضای تفاهمنامه این معاونت با وزارت جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی که مبلغ حدود ۲۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری درنظر گرفته شده است، ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی به طرح های پژوهشی که مرحله توسعه فناوری آنها به اتمام رسیده و در مرحله تجاری سازی است این مبالغ را اختصاص می دهد؛ به عنوان مثال استفاده از زیست فناوری برای تولید انواع بذر مورد نیاز کشاورزان و سموم دفع آفات و انواع کودها در قالب پروژه های فناوری به کار گرفته می شود.

این مقام مسئول در معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری شرط اعطای تسهیلات و خطوط اعتباری را انجام امور آزمایشگاهی طرح و توسعه فناوری آن عنوان کرد تا طرح برای تجاری سازی اعتبار دریافت کند و افزود: مسیرهایی که برای تصویب طرح های فناورانه و ایده‌های نو بوده تسهیل شده و بهره برداران به راحتی می توانند وام بگیرند و از طریق شرکتهای دانش بنیان هزینه کنند.

این مبالغ، وام کم بهره است و کمک بلاعوض نیست، اختصاص این وام کم بهره نیازمند آن است که طرح و ایده یک سیکل تجاری سازی را تکمیل کند به این معنی که در آن توسعه فناوری اتفاق بیافتد؛ یعنی شرکت دانش بنیان کالایی تولید کرده و آن را به وزارتخانه مرتبط بفروشد و وزارتخانه به جای واردات از خارج، از سازنده و شرکت داخلی خریداری کند که هم ایجاد اشتغال شده از یک سو و کاهش وابستگی و نیز کیفیت محصولات وقتی در شرکتهای دانش بنیان تولید می شود افزایش می یابد. به این ترتیب اعتبارات نیز ذخیره شده و به هدر نرفته است.

وطنی با بیان اینکه در این روش شرکت دانش بنیان می داند که باید کالای خود را بفروشد و وام را پس بدهد پس در نحوه هزینه کرد اعتبارات دقت می کند و بعد از ۵ سال آن را پس خواهد داد خاطرنشان کرد: ما برای اینکه شرکتهای دانش بنیان به طور ۱۰۰ درصد بازار داشته باشند میان معاونت علمی و وزارت خانه ها و بانکها قرارداد می بندیم تا وزارتخانه ها و دستگاههای دولتی ملزم به خرید تولیدات از این شرکتها شوند.

به گفته وی در این روش بانک سرمایه گذاری کرده و شرکت دانش بنیان تجاری سازی محصول را برعهده دارد و در نهایت دولت خریدار محصول است و این همان تضمین بازار نام دارد.

این مقام مسئول در معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری یادآور شد: این برنامه با هدف توسعه تولید انبوه در کشور و ایجاد بازار رقابتی با محصولات خارجی تدوین شده است و تداوم خواهد داشت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: