۲۷ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۶
تصمیم روسیه برای مقابله با تحریم‌ها

وزیر اقتصاد روسیه: سه ارز جهانی جایگزین دلار می‌شوند

وزیر اقتصاد روسیه اعلام کرد: در پی تحریم‌های غرب علیه روسیه،‌در مبادلات تجاری این کشور، سه ارز یوان چین، وون کره و دونگ ویتنام جایگزین دلار می‌شوند.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از فارس، وزیر اقتصاد روسیه گفت: روسیه در مبادلات تجاری خود یوان‌چین، وون کره و دونگ ویتنام را جایگزین دلار می‌کند.

الکسی الیکویف در تلویزیون رسمی روسیه گفت: روسیه به طور کامل نمی‌تواند دلار را به عنوان ارز جاری از مبادلات تجاری با کشورهای شریک خود به طور کامل حذف کند.

وزیر اقتصاد روسیه گفت:‌ اگرچه به دلیل شرایطی فعلاً نمی‌توانیم دلار را به طور کامل از مبادلات خود حذف کنیم، اما به تدریج دلار را از مبادلات خود کاهش و یوان چین، وون کره و دونگ ویتنام را جایگزین می‌کنیم.

الیکویف گفت: حذف دلار از مبادلات تجاری در بین کشورهایی که تجارت مناسب و در حد قابل قبولی دارند مناسب خواهد بود.

وی با اشاره به اجلاس پیش روی وزرای اقتصادی کشورهای آسیا در چین گفت: شرکت‌کنندگان باید با مجوز تجاری و مسائل اقتصادی بحث کنند که شامل توسعه زیرساخت‌ها در منطقه آسیا باشد.

به گزارش عیارآنلاین، مسئولان بانک مرکزی با وجود آنکه ایران سالیان سال با تحریم های آمریکا روبرو بوده است، به دنبال جایگزین دلار نبودند. بعد از مدت‌ها، این مسئولان با هدف استفاده از ارز واسط دیگر به سراغ یورو رفتند، این در حالی است که اتحادیه اروپا از تحریم‌کنندگان ایران محسوب می‌شد. در این شرایط استفاده از ارزهای سایر کشورها همچون چین و یا استفاده از پیمان‌های پولی دو جانبه، زمینه کاهش آسیب‌پذیری کشور را فراهم می‌سازد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: