۲۸ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۵
پس از گذشت شش ماه از توافق ژنو

سرنوشت پولهای آزاد شده ایران همچنان در ابهام

با گذشت ۶ ماه از توافق ژنو، سرنوشت ۴.۲ میلیارد دلار پول آزاد شده ایران هنوز مشخص نشده است و مسوولين مختلف اظهارات متناقضي درباره‌ي سرنوشت اين پول‌ها مطرح مي كنند.

با گذشت ۶ ماه از توافق ژنو، سرنوشت ۴.۲ میلیارد دلار پول آزاد شده ایران هنوز مشخص نشده است و مسوولين مختلف اظهارات متناقضي درباره‌ي سرنوشت اين پول‌ها مطرح مي كنند.

دلار و تحريم

به گفته مسئولان بانک مرکزی و سخنگوی دولت، پنج قسط از هشت قسط دارایی‌های بلوکه شده که معادل ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار می‌باشد «آزاد» شده است. قسط اول این پولها به مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار با دو روز تاخیر از بانک مرکزی ژاپن به حساب بانک مرکزی ایران در سوئیس واریز شده است. همچنین قسط دوم به مبلغ ۴۵۰ میلیون دلار با یک هفته تاخیر و قسط سوم به مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار با بیش از یک ماه تاخیر به حساب بانک مرکزی ایران در عمان واریز شده است. این تاخیر یک ماهه در مورد اقساط چهارم و پنجم هم ادامه داشته است.

انتقال پول‌هاي بلوكه شده نفتي از حساب ايران در بانك‌هاي كشورهاي وارد كننده نفت كشور به حساب‌هايي در ديگر كشورها با عنوان آزاد شدن پول‌هاي بلوكه شده درحالي صورت مي‌گيرد كه به گفته اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران در مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی در همایش «دلواپسیم» هنوز امكان استفاده از اين پول‌ها براي كشور فراهم نشده است. وي در اين همايش اظهار داشت: «ما در جلسه‌ای که ۱۵ روز پیش در مجلس با مسئولین بانک مرکزی داشتیم متوجه شدیم که تا ۱۵ روز پیش یک دلار هم نتوانسته‌ایم از پول‌های بلوکه شده نفتی را برداشت کنیم.» اين اظهارات را مي‌توان بيان ديگري از توضيحات محمد باقر نوبخت در حاشيه‌ي جلسه دولت مورخ دهم ارديبهشت دانست.

 محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت در حاشیه جلسه دولت در دهم اردیبهشت، ضمن تاييد ضمني عدم امكان استفاده از پول‌هاي آزاد شده علت تاخیر در ورود این مبالغ  به کشور را اینگونه اعلام کرده بود: «تصمیم داریم تنها از این پول برای حواله استفاده نکنیم زیرا ما در داخل نیز به ارز نقد نیاز داریم تا بتوانیم در بازار از آن استفاده کنیم. بنابراین باید حساب‌هایی را معرفی کنیم تا آن حساب این امکان را داشته باشد که به صورت نقد این پول را به ما بدهد. هم‌اکنون با چند بانک در منطقه توافق کردیم که مبالغ با این شرط واریز شود که بتوانیم برداشت نقدی داشته باشیم. این مسئله به توافق رسید و اگر تاکنون با این حساب کالایی وارد نشده و یا سِنتی از آن به کشور وارد نشده است به معنای آزاد نشدن اقساط نیست.» البته سخنگوی دولت توضیح نداد که آزاد شدن پول بدون آنکه از آن استفاده‌ای شود به چه معناست و آیا تفاوتی می‌کند که پول ایران نزد بانک مرکزی ژاپن بلوکه شده باشد یا در بانکهای عمان و امارات بدون استفاده بماند!

کارشناسان دلایل مختلفی برای تاخیر در ورود این پولها به کشور يا به عبارت بهتر، فراهم شدن امكان استفاده از اين پول‌هاي به اصطلاح آزاد شده عنوان کرده‌اند که مهمترين آن‌ها «پابرجا ماندن تحریم‌ها در کانال‌های بانکی و شبکه نقل و انتقال پول»است. در پایان این سوال قابل طرح است که چنانچه توافق جامع حاصل نشود آیا پولهای آزاد شده‌ی ایران دوباره بلوکه نخواهند شد؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: