دبیر اجرایی بیست و پنجمین کنگره سالیانه جامعه پزشکان داخلی ایران خبر داد :

مصرف آنتی بیوتیک‌ها در ایران به مرحله خطر رسیده

مصرف بی رویه داروها علاوه بر عوارضی که بروی سلامتی افراد دارد، باعث افزایش هزینه های حوزه سلامت نیز خواهد شد.

رادیو داروها

به گزارش عیارآنلاین به نقل از فارس، کیوان الچیان در مورد مصرف آنتی بیوتیک در ایران، گفت: بسیاری از عفونت‌ها ویروسی اند و برای درمان نیازی به مصرف آنتی بیوتیک‌ها نیست. حال آن که اغلب مردم فکر می‌کنند در صورت عدم تجویز آنتی بیوتیک درزمینه درمان شان کوتاهی شده یا پزشک درحق بیمار جفا کرده است.

وی ادامه داد: بسیاری از عفونت‌های تنفسی، گلودردها و دردهای گوش ناشی از عفونت‌های ویروسی است که درمان آنها محافظتی است نه مصرف آنتی بیوتیک‌ها.

این متخصص داخلی تأکید کرد: مصرف بی رویه آنتی بیوتیک‌ها بدون کشت و آنتی بیوگرام، میکروب‌ها و عوامل عفونی را نسبت به درمان دارویی مقاوم می‌سازند از این رو باید آنتی بیوتیک‌های نسل جدید مورد استفاده قرار گیرند.

عضو هیأت مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، هشدار داد: مصرف بی رویه آنتی بیوتیک‌ها چه به درخواست بیمار و چه بنا به تجویز نادرست و نابهنگام پزشک عوارض جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.

گفتنی است، تجویز و مصرف بی رویه دارو ها علاوه بر آثار سوء که بر روی سلامتی افراد دارد، سبب افزایش هزینه های مردم و بیمه ها در نظام سلامت خواهد شد. کارشناسان حوزه سلامت بر این باورند راهکار جدی مقابله با این پدیده، اصلاح ساختار بیمه ای کشور و اجرای طرح پزشک خانواده می باشد.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: