۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۳

پیشبرد اقتصاد با اجرای قانون و حذف ثروتمندان از یارانه

مطابق قانون دولت باید فهرست متمولان را مشخص و آنها را از دریافت یارانه نقدی حذف کند و با اجرای قانون و حذف ثروتمندان از دریافت یارانه، برنامه اقتصادی را پیش برد.

به گزارش عیارآنلاین، ابراهیم نکو، عضو کمیسیون اقتصادی در گفت‌وگو با فارس و در پاسخ به این سؤال که تحلیل شما از تصمیم دولت در پرداخت یارانه نقدی به کل متقاضیان یارانه چیست، گفت: دولت طالب کسب محبوبیت و جایگاه برای خودش است و به عبارتی خودش را بیشتر از همه دوست دارد.

اگر دولت بخواهد تعدادی از یارانه‌بگیران را از فهرست دریافت یارانه حذف کند، می‌تواند تعداد زیادی را حذف کند و درآمد خوبی هم در جهت پیشبرد اهداف اقتصادی‌ به دست آورد.

متقاضیان یارانه نقدی به دو دلیل اقدام به ثبت نام کرده‌اند، یکی اینکه یارانه را حق خود می‌دانند و دیگر اینکه خود را مستحق دریافت یارانه می‌دانند.

بنابراین از آنجا که تعداد زیادی متقاضی و ثبت‌نام‌ کننده برای دریافت یارانه نقدی وجود دارد، در صورتی که دولت اقدام به حذف یارانه برخی از متقاضیان کند، مردم به دولت بدبین می‌شوند و دولت نمی‌خواهد، دچار چنین اتفاقی شود.

مطابق قانون دولت باید فهرست متمولان را مشخص کند و آنها را از دریافت یارانه حذف کند، در حالی که به دلیل نگرانی نسبت به از دست رفتن محبوبیت چنین کاری نمی‌کند.

دولت باید بپذیرید که پیشبرد برنامه‌های اقتصاد کشور بستگی به اجرای قانون و حذف ثروتمندان از دریافت یارانه دارد و باید این قانون مهم را به درستی مدیریت کند تا در آینده به رونق اقتصادی و بهبود شرایط زندگی مردم منجر شود.

به دلیل افزایش تورم و رشد قیمت‌ها در طول سه سال گذشته قدرت خرید مبلغ 45 هزار تومان کاهش یافته و به لحاظ اقتصادی چندان تأثیری در مسائل اقتصادی خانوار ندارد، در حالی که با تجمیع یارانه افراد دولت در زمینه‌های اقتصادی می‌تواند کارهای اساسی‌تر انجام دهد.

دولت چاره‌ای جز حذف برخی از یارانه‌بگیران ندارد و باید نسبت به حذف تعدادی از افراد جامعه با هوشمندی اقدام کند و این قضیه که حذف یارانه نقدی برخی از آحاد جامعه می‌تواند به نفع کل جامعه باشد، را برای مردم شفاف‌سازی کند.

دولت باید این مسئله را برای انصراف دهندگان از یارانه روشن کند که با انصراف و چشم‌پوشی از دریافت یارانه چندین برابر سود خواهند برد.

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سؤال که دولت با این تصمیم چگونه می‌تواند منابع مورد نیاز برای پرداخت یارانه نقدی را فراهم کند و آیا دچار کسری بودجه نمی‌شود، گفت: دولت به هرحال مانند دولت قبلی با کسری بودجه مواجه می‌شود.

بنابراین وقتی دولت با کسری بودجه مواجه می‌شود، باید مانند دولت قبل این کسری را از منابع دیگر تأمین کند و این اتفاق قانون هدفمندی را با چالش مواجه می‌کند و با سستی و کندی پیش می‌رود و چنین اتفاقی در قانون هدفمندی مدنظر نیست.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: