۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۰
برخلاف نظر مشاور رئیس سازمان محیط زیست

کاهش آب کشاورزی، راهکار پایداری برای احیای دریاچه ارومیه نیست

اسماعیل کهرم، مشاور رئیس سازمان محیط زیست گفت: اگر آب مصرفی کشاورزی کاهش یابد می‌توانیم به احیا دریاچه در مدت زمان کم‌تر از 5 سال امیدوار باشیم.

کهرم محیط زیست ارومیه

به گزارش عیارآنلاین، اسماعیل کهرم، مشاور رئیس سازمان محیط زیست در گفت‌و‌گو با تسنیم در خصوص دریاچه ارومیه اظهارداشت: به نظر بنده دریاچه ارومیه احیا می‌شود و ما به زودی شاهد قایقرانی و شنا اهالی این منطقه در دریاچه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه این موضوع که مطرح می‌کنند تنها 6 درصد از دریاچه ارومیه باقی‌مانده است درست بوده ولی حوزه دریاچه 7 میلیارد متر مکعب‌ آب دارد و ما می‌توانیم امیدوار باشیم، ادامه داد: با تصمیماتی که گرفته شده است امید است طی 5 سال آینده دریاچه ارومیه احیا شود.

مشاور رئیس سازمان محیط زیست گفت: اگر آب مصرفی کشاورزی کاهش یابد می‌توانیم به احیا دریاچه در مدت زمان کم‌تر از 5 سال امیدوار باشیم که این راستا مقرر شده است که 40 درصد از آبی که مربوط به کشاورزی می‌شود به دریاچه ارومیه منتقل شود.

کهرم با اشاره به این‌ که باید آب دریاچه به شکلی تقسیم شود و از میزان آب برای کشاورزی کاهش یابد و حق به حق‌دار برسد، افزود: درست است که کشور ژاپن برای نجات دریاچه ارومیه یک میلیون دلار هزینه کرده است ولی پول تنها راه نجات نیست.

وی با بیان اینکه باید سیستم آبیاری بهبود بخشد، افزود: وزیر نیرو مطرح کرده است که در صورت نیاز سد‌های اطراف دریاچه را جمع خواهد کرد ولی به نظر بنده با بهبود آبیاری و کاهش دادن میزان آب برای کشاورزی و اختصاص دادن آن به دریاچه شاهد بهبود وضعیت خواهیم شد و نیازی به این کار نمی‌شود.

مشاور رئیس سازمان محیط زیست بیان کرد: در هیئت دولت در خصوص کاهش آب مصرفی کشاورزی تصمیمات خوبی گرفته شده است که امیدواریم با عملیاتی شدن اقدامات هر چه زودتر دریاچه ارومیه نجات یابد.

به گزارش عیارآنلاین، اظهارات مشاور رئیس سازمان محیط زیست در حالی صورت می گیرد که طبق بررسی های صورت گرفته توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، اصلی ترین عامل تغییر شرایط طبیعی دریاچه ارومیه، وقوع خشکسالی بین سال های 1378 تا 80 بوده که عاملی غیر انسانی محسوب می شود و بیش از 65 درصد بر خشک شدن دریاچه تاثیر گذاشته است. همچنین طرح های توسعه ای مانند برداشت از سفره های زیرزمینی، برداشت مستقیم از رودخانه ها و… موثرترین عامل انسانی در کاهش سطح آب دریاچه ارومیه بوده است.

بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، طرح های توسعه ای در حوزه آبریز دریاچه ارومیه 27.3 درصد بر خشک شدن دریاچه ارومیه تاثیر داشته است. از سوی دیگر احداث سد بر رودخانه های آبریز به دریاچه نیز 5.6 درصد بر وقوع وضعیت فعلی تاثیر گذار بوده.

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که روی آوردن کشاورزان منطقه به برداشت از سفره های زیرزمینی و احداث چاه های غیر مجاز، حاصل رشد بی رویه سد سازی در منطقه بوده که منجر به کاهش حجم آب رودخانه های حوزه آبریز این دریاچه شد. این در حالی است که اغلب کشاورزان منطقه از این رودخانه ها برای تامین آب مورد نیاز کشت و کار خود استفاده می کردند. بنابراین به نظر می رسد تمرکز برنامه ریزی های اصلاحی بر بخش کشاورزی منطقه نمی تواند راهکار موثر و پایداری برای احیای دریاچه ارومیه باشد. چرا که برداشت از آب های زیرزمینی و احداث چاه های غیر مجاز متاثر از اقدامات و تصمیمات وزارت نیرو بوده است.

به طور کلی عامل اصلی در رشد میزان احداث چاه های غیر مجاز و برداشت های بدون مجوز از آب های زیرزمینی در کشور، کاهش آب های سطحی بواسطه احداث سدهای متعدد بوده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: