۲۴ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۹

بررسی تعاونی های مسکن از نگاه معاون وزیر/تحویل ۸۵۰ هزار مسکن مهر توسط تعاونی‌ها

تاکنون از سوی تعاونی ها، ۸۵۰ هزار واحد مسکن مهر ساخته و تحویل شد و ۵۰۰ هزار واحد نیز در دست ساخت است.

به گزارش عیارآنلاین، غلامحسین حسینی‌نیا، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفتگو با مهر درباره وضعیت شرکت های تعاونی مسکن گفت: طبق سامانه الكترونيكي آمارهاي ثبتي تعاوني ها، تاکنون بالغ بر ۲۶ هزار تعاونی مسکن با عضویت ۳ میلیون نفر در کشور تشکیل شده است.

غلامحسین حسینی نیا - معاون وزیر کار، تعاون و رفاه

هم اکنون حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ تعاونی در این بخش در حال فعالیت بوده و نزدیک به ۱۳ هزار و ۵۰۰ تعاونی نیز به هدف رسیده و یا منحل شده و غیرفعال هستند.

تعاوني‌هاي مسكن متعارف در سال‌هاي گذشته با دریافت زمین‌های ارزان قیمت و نيز حذف سود، واحدهاي مسكوني را ارزانتر از دیگران به اعضا تعاوني‌ها كه اكثرا از قشر متوسط جامعه (كارمندان و كارگران) هستند واگذار کرده‌اند. از محاسن دیگر تعاونی های مسکن، دریافت تدریجی هزینه‌های مسکن متناسب با پیشرفت فیزیکی ساختمان است.

در حال حاضر ۲۸ درصد از واحدهای مسکونی کشور توسط تعاونی ها احداث می‌ شود. فزوني نسبت حضور تعاوني ها از ۱۲ درصد به ۲۸ درصد حاكي از اقبال مردم براي مشاركت در ساخت و ساز مسكن از طريق تعاوني ها به ویژه در طرح مسکن مهر ارزيابي می شود.

این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه ادامه داد: با اجرای طرح مسکن مهر تعداد ۷ هزار و ۶۰۰ شرکت تعاونی با عضویت بالغ بر یک میلیون و پانصد هزار نفر تشکیل شده که به سازمان مسکن و شهرسازی معرفی و نزدیک به یک میلیون و چهارصد هزار نفر آنها واجد شرایط مسکن مهر شناسایی شدند.

تاکنون توسط تعاونی ها بالغ بر ۸۵۰ هزار واحد مسکن مهر تحویل شده و حدود ۵۵۰ هزار واحد نیز در دست ساخت قرار دارد. گراني و كمبود زمين داراي كاربري و شرايط مناسب براي استفاده شركت هاي تعاوني مسكن و عدم وجود منابع و اعتبارات كافي براي توسعه تعاوني هاي مسكن در بودجه سنواتي و تسهيلات در اختيار دولت؛ از جمله مشکلات تعاونی های مسکن است.

وی عدم توان تأمین همزمان سهم آورده برخی از اعضا متناسب با اجرای طرح و پایین بودن دانش فنی و ظرفیت اجرایی برخی از مدیران تعاونی ها را از دیگر مشکلات تعاونی های مسکن برشمرد و گفت: بالا بودن تعداد اعضا و اجرای همزمان چندین پروژه در برخی از تعاونی ها، عدم تناسب زیرساخت ها و اماکن عمومی با پیشرفت واحدهای مسکونی، افزایش هزینه‏ های تمام شده واحد مسکونی و عدم تناسب آن با ارقام پیش ‏بینی و اعلام شده قبلی و طولانی شدن دوره ساخت و اجرای پروژه؛ از دیگر مشکلات موجود در این بخش است.

حسینی نیا اختصاص تسهيلات بانكي متناسب و تقويت اتحاديه‌هاي تعاوني و واگذاري وظايف تصدي گري وزارت متبوع به اتحاديه‌هاي توانمند را از راهکارهای بهبود عملکرد بخش تعاون دانست و گفت: اصلاح و ابلاغ اساسنامه تیپ تعاونی های مسکن با هدف تبیین اختیارات و مسئولیت های اعضا و هیئت مدیره، رفع خلاهای قانونی، احصا تخلفات ممکن و پیش بینی تنبیهات متناسب با آنها، تنظیم نحوه مراحل واگذاری زمین و یا واحد مسکونی و سایر موضوعات مرتبط نیز می تواند به تقویت عملکرد تعاونی ها منجر شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: