۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۰

مزایای معامله سنگ آهن داخلی در بورس کالای ایران

فعالان صنعت سنگ آهن با توجه به تجربه موفق بورس کالا در صادرات سنگ آهن، خواسته‌ای از دولت تدبیر و امید و متولیان صنعت کشور دارند که با آغاز معاملات داخلی سنگ آهن در بورس کالا، مقدمات آزادسازی نرخ این محصول را در فضای شفاف و رقابتی بورس فراهم کنند که شاید فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها بهترین زمان برای انجام این کار باشد.

سنگ آهنبه گزارش عیارآنلاین، احمدزاده اصل – مدیرعامل هلدینگ معدنی امید – در گفت‌وگو باایسنا، با اشاره به اینکه سنگ آهن یکی از بهترین محصولات صادراتی بورس کالای ایران در سال 92 بود که استقبال خریداران خارجی از این محصول، رشد بیش از 80 درصدی حجم و ارزش مبادلات به نسبت سال 91 و صادرات دو میلیون و 600 هزار تنی را به همراه داشت گفت: در سال گذشته حجم مازاد سنگ آهن دانه بندی شده کارخانه ها از طریق رینگ صادراتی بورس کالا به بهترین قیمت صادر شد که این اتفاق به نفع شرکت های تولیدی بود.

محمد علی احمدزاده اصل در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت های کشف شده سنگ آهن در بورس کالا منطقی بود؟ گفت: نرخ سنگ آهن در رینگ صادراتی بورس کالا کاملا منطبق بر نرخ های جهانی کشف می شود، حتی به دلیل کیفیت بالای محصول ایرانی در بیشتر نوبت های معاملاتی رقابت سنگینی میان خریداران صورت می گرفت که این موضوع رضایت عرضه کنندگان را به دنبال داشت.
خون فولادی ها رنگین تر است!

احمدزاده اصل با بیان اینکه اگر معاملات داخلی سنگ آهن هم در بورس کالای ایران انجام شود، بزرگترین معضل صنعت سنگ آهن کشور حل می شود، افزود: صنعت سنگ آهن چندین سال است که در برابر صنعت فولاد کشور مظلوم واقع شده است به طوریکه نرخ گذاری سنگ آهن کماکمان با نظر سازمان های دولتی به منظور حمایت از صنعت فولاد تعیین می شود و در این بین حمایت از سنگ آهنی ها جایگاهی ندارد.

به گفته مدیرعامل هلدینگ معدنی امید، همین حمایت های غیر منطقی باعث شده تا صنعت فولاد به سراغ تکنولوژی های روز نرود و از همان فرمول قدیمی استفاده کند.

وی با اشاره به اینکه روند فعلی در نرخ گذاری سنگ آهن و فولاد به زیان هر دو صنعت است اظهار کرد: تعیین نرخ های غیر کارشناسی برای سنگ آهن نه تنها به زیان تولیدکنندگان سنگ آهن است بلکه در بلند مدت باعث عقب ماندگی صنعت فولاد کشور می شود.

مدیرعامل هلدینگ معدنی امید با طرح این پرسش که «چرا باید فولاد کشور براساس نرخ های جهانی معامله شود اما سنگ آهن به عنوان مواد اولیه فولاد نصف قیمت های جهانی به فروش برسد؟» از مسوولان خواست که مقدمات انجام معاملات سنگ آهن داخلی کشور در بورس کالای ایران را فراهم کنند تا سنگ آهن هم همچون شمش، تختال، ورق، میلگرد و تیرآهن در شرایطی رقابتی مورد معامله قرار گیرد.

وی تاکید کرد: طی سال های اخیر با توجه به نوسان نرخ های جهانی ما سنگ آهن را حدود 50 درصد زیر قیمت های جهانی به کارخانجات فولاد فروخته ایم که معتقدیم قرار گرفتن سنگ آهن بر تابلوی رینگ داخلی بورس کالا به معضلات ما پایان می دهد.

امیدواری به بازشدن بن بست 8 ساله

احمدزاده اصل معتقد است: اگر معاملات داخلی سنگ آهن در بورس کالا آغاز شود، خونی تازه در رگ های این صنعت به جریان می افتد و شک نکنید که به دلیل نرخ های منطقی، سرمایه گذاری در این بخش به چندین برابر افزایش می یابد؛ در طرف مقابل شرکت های فولادی نیز به خودشان می آیند و از تکنولوژی های روز استفاده می کنند که نتیجه این رویداد به نفع هر دو صنعت است.

او با اشاره به اینکه با برداشته شدن تحریم ها، شرکت های فولادی دیگر بهانه ای برای استفاده نکردن از تکنولوژی های روز دنیا نخواهند داشت، گفت: صنعت سنگ آهن از هشت سال پیش به دنبال آزادسازی قیمت سنگ آهن است اما در این مدت تمام تقاضاها به بن بست رسیده است، اما باور داریم که در دولت تدبیر و امید می توانیم به خواسته منطقی خود دست یابیم که با توجه به فراهم بودن سازوکار شفاف بورس کالا برای کشف عادلانه قیمت محصولات و همچنین نزدیک بودن به زمان اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، به نظر می رسد که فقط تصمیم و اراده‌ای جدی برای انجام این کار باقی مانده است.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: