۲۲ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۴۶

جزئیات استاندارد شرکت ملی نفت ایران برای واردات بنزین

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با تأکید بر این‌که با وجود تحریم، واردات بنزین از طریق واسطه‌ها انجام می‌شود، اضافه کرد: بر اساس استاندارد این شرکت، باید آروماتیک بنزین وارداتی ۴۵ درصد، بنزن پنج درصد و گوگرد ۱۰۰۰ پی پی ام باشد.

قمصریبه گزارش عیارآنلاین، محسن قمصری، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در پاسخ به این سؤال «آیا در واردات بنزین، استاندارد‌ ۴۹۰۴ -استاندارد اجباری مصوب سازمان ملی استاندارد- رعایت می‌شود؟» گفت: «ما استاندارد خودمان را داریم، خیلی از استانداردهای شورای عالی استاندارد با استانداردهای شرکت نفت نمی‌خواند. واردات بنزین هم بر اساس استانداردهای شرکت ملی نفت است و در خیلی از موارد از استانداردهای سازمان استاندارد بهتر است».

قمصری با اشاره به این‌که بنزین بر اساس «استاندارد مصرفی» که همان استاندارد شرکت ملی نفت است وارد می‌شود، گفت: بر اساس این استاندارد، باید آروماتیک بنزین وارداتی ۴۵ درصد، بنزن پنج درصد، گوگرد ۱۰۰۰ پی پی ام باشد، البته کیفیت بنزین وارداتی بهتر از این است، به‌طوری که آروماتیک آن ۲۵ درصد، بنزن ۱.۲ درصد، گوگرد ۱۰۰ پی پی ام و اکتان بین ۹۲ تا ۱۰۰ است.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در مورد این‌که استانداردهای شرکت ملی نفت پایین‌تر از استاندارد شرکت ملی پالایش و پخش است، گفت: بنزین وارداتی قرار نیست مستقیم مصرف شود، بلکه با تولیدات داخلی مخلوط می‌شود، به همین دلیل بنزین‌های مختلفی وارد کشور می‌شود.

قمصری در پاسخ به این سؤال «آیا تحریم‌های وضع‌شده سال ۱۳۸۹ بر واردات بنزین به کشور در حال حاضر برداشته شده است؟» اظهار کرد: «همچنان برقرار است و از بین نرفته است. هیچ تغییری در شرایط تحریم ایجاد نشده است». او در پاسخ به این پرسش که پس چگونه بنزین به کشور وارد می‌شود، گفت: به روشهایی که خودمان بلد هستیم.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با تأیید بر اینکه با وجود تحریم، ایران قادر به مذاکره مستقیم با پالایشگاه‌ها برای دریافت بنزین نیست و واردات این فرآورده از طریق واسطه‌ها انجام می‌شود، یادآور شد: این شرایط از مضار تحریم است.

قمصری در مورد علت درج نشدن بنزن و آروماتیک در نتایج آنالیز بنزین وارداتی گفت: «چون جزو استانداردها نیست، اما شرکت ملی نفت، این دو شاخص را کنترل می‌کند، البته در مشخصات خرید هم وجود دارد».

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: دلیلی ندارد که شرکت ملی نفت همه‌چیز را اعلام کند. ما در شرایط تحریم هستیم و اگر بخواهیم همه چیز را اعلام کنیم جلوی واردات بنزین را می‌گیرند.

قمصری با تأکید بر این‌که به دلیل مصالح ملی، عدد آروماتیک و بنزن بنزین وارداتی اعلام نمی‌شود، توضیح داد: با توجه به این‌که هر پالایشگاهی مشخص است که چه فرآورده‌ای و با چه کیفیتی تولید می‌کند، اگر این دو شاخص مطرح شود، مشخص می‌شود که مبدأ بنزین وارداتی کجاست. مانند نفت خام، بدون آن‌که ذکر شود نفت خام ایران است از مشخصات آن می‌توان فهمید که نفت خام متعلق به چه کشوری است.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در مورد اقتصادی بودن تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی یا بنزین وارداتی گفت: ریفرمیت تولید واحدهای پتروشیمی محصولی میانی است که به درد مصرف سوخت نمی‌خورد، اما به‌دلیل محدودیت‌های سالهای اخیر از این محصول استفاده شده است. بنزن بنزین پتروشیمی ۱۲ درصد است و نباید آن را مصرف کرد و الآن که می‌توانیم بنزین وارد کنیم، چرا از بنزین پتروشیمی استفاده کنیم؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: