۲۲ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۲۳

درخواست وزیر صنعت از روحانی برای تامین ۲۰هزار میلیارد اعتبار طرح‌های نیمه تمام

وزیر صنعت از رئیس جمهور خواست تا تأمین سرمایه لازم برای راه‌اندازی طرح‌های نیمه تمام صنعتی به میزان سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان و تهیه برنامه منسجم برای خروج از رکود اقتصادی و رفع تحریم‌ها مورد توجه دولت قرار گیرد.

نعمت زادهبه گزارش عیارآنلاین، به نقل از فارس، محمدرضا نعمت زاده در جلسه بازدید رئیس جمهور از وزارت صنعت، معدن و تجارت، افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن به ۱.۵ میلیارد دلار، افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات به ۵۰۰ میلیون دلار و بانک توسعه صادرات به ۱.۵ میلیارد دلار، تعیین و اعلام سهمیه ارز مبادله‌ای تولید برای بخش صنعت و معدن را مورد تأکید قرار داد.

وی همچنین در حضور رئیس جمهور از کمبود سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، عدم توانایی نظام بانکی کشور در ارائه تسهیلات، مشکلات سرمایه گذاری خارجی و عدم تخصیص حقوق دولتی معادن و تعطیلی و رکود واحدهای تولیدی و صنعتی از قبل از شروع به کار دولت یازدهم به عنوان مشکلات بر سر راه و چالش‌های پیش رو نام برد.

وی گفت: واحدهای تولیدی به بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش در سال جاری نیاز دارند.

وی ادامه داد: در سال گذشته بانکها تنها نیمی از منابع مورد نیاز واحدهای تولیدی را تأمین کردند.

نعمت زاده سهم بخش صنعت در تولید ناخالص داخلی را ۲۰ درصد، بخش معدن را یک درصد و بخش بازرگانی را نیز ۱۷.۲ درصد عنوان کرد که مجموعاً ۳۸.۴ درصد تولید ناخالص داخلی در وزارت صنعت، معدن و تجارت رهبری و سیاست‌گذاری می‌شود.

نعمت زاده با اشاره به افتتاح ۱۷ طرح صنعتی مهم در سال جاری، گفت: با راه اندازی این طرح ها، برای ۱۰ هزار نفر اشتغال و ۷۳ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ طرح مهم صنعتی در این وزارتخانه پایش می شود، افزود: این تعداد طرح در سال آینده به ۳۰ واحد و ۷۴ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری افزایش خواهد یافت.

نعمت زاده میزان اعتبار گشایش یافته از سوی صندوق توسعه ملی برای طرح ها را ۳ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود : ۱۲۲۰ طرح به ارزش ۱۸ میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی معرفی شد که از این میزان ۶ میلیارد دلار تصویب و نهایتا ۳ میلیارد دلار گشایش اعتبار شد.

بر این اساس میزان گشایش اعتبار از طریق بانک صنعت و معدن طی ۷ ماهه گذشته حدود ۲ میلیارد دلار و از طریق صندوق ضمانت صادرات ۱.۱ میلیارد دلار بوده است.

وی همچنین با اعلام رشد ۷۵ درصدی تولید خودرو در فروردین ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، گفت: برنامه امسال تولید خودرو بیش از یک میلیون دستگاه است.

وی با تأکید بر ارتقای کیفی محصول در کنار ارتقای کمی تولید، گفت: مصرف سوخت یکی از مواردی است که برای بالابردن کیفیت بر روی آن توجه ویژه داریم و برنامه‌ریزی لازم در این رابطه صورت گرفته است.

وی افزود: طبق قانون هدفمندی یارانه ها باید در فاز اول ۳۰ درصد از منابع حاصل به بخش صنعت اختصاص می یافت اما این میزان محقق نشد.

وی خواستار توجه ویژه به بخش صنعت و معدن در اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: