بازار مرده صیفی جات/ وزارت جهاد، مجوز صادرات بدهد

رییس اتحادیه باغداران گفت: قیمت عرضه صیفی‌جات در بازار حتی به اندازه کرایه حمل آنها هم نمی‌شود و در این شرایط که کشاورزان در حال زیان دیدن هستند باید درهای صادرات باز شود.

صیفی کشاورزی میوه

به گزارش عیارآنلاین، مجتبی شادلو در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بازار صیفی‌ جات از جمله هندوانه، طالبی، ملون، خیار، گوجه و غیره به گونه‌ای است که قیمت عرضه آنها به میدان مرکزی حتی به اندازه کرایه حمل آنها از مزارع تا تهران هم نمی‌شود.

وی با بیان این‌که کاهش شدید قیمت صیفی‌ جات در بازار به دلیل فراوانی و صادرنشدن آنهاست، افزود: کرایه یک تریلر از هرمزگان تا تهران حدود شش میلیون تومان است که اگر ۲۰ تن هم صیفی‌ جات مانند هندوانه در این ماشین حمل شود، کرایه هر کیلوگرم هندوانه به حدود ۳۰۰ تومان می‌رسد، در حالی که قیمت هر کیلوگرم هندوانه در میدان مرکزی از ۲۰۰ تا ۴۰۰ تومان است.

رییس اتحادیه باغداران ادامه داد: وضعیت بازار انواع صیفی‌ جات از هندوانه تا خیار، گوجه و غیره به گونه‌ای است از ۲۰۰ تا ۷۰۰ تومان متفاوت است و این بازار در اصطلاح به عنوان بازار مرده تلقی می‌شود که تولید‌کنندگان دائما در حال ضرر و زیان هستند.

شادلو خاطر نشان کرد: وزارت تجارت در دی پارسال علی‌رغم این‌که براساس قانون و شرایط تولید انواع میوه و تره‌بار در کشور اجازه کاهش تعرفه این محصولات را نداشت، با صفر کردن واردات میوه طی سه روز، واردات آن را آزاد کرد که علی‌رغم فراوانی میوه و تره‌بار در حال حاضر باید منتظر واردات ثبت سفارش‌های انجام شده در آن زمان باشیم.

وی پیشنهاد کرد: وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تنظیم بازار محصولات کشاورزی هم‌اکنون که این محصولات قیمت‌شان به حدی کاهش یافته که ضرر تولید‌کنندگان را در پی دارد با باز‌کردن درهای صادراتی از تولید‌کنندگان حمایت کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: