۲۲ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۶
نوبخت در گفت‌وگوی ویژه خبری

فراهم نبودن فرصت اشتغال در دستگاه‌های دولتی/۲ و نیم میلیون نفر آماده به کار

فرصت اشتغال در دولت فراهم نیست، ۲۳ میلیون نفر در سن اشتغال هستند که از بین این افراد ۲۱ میلیون نفر شاغل و ۲ میلیون نفر آماده ورود به کار هستند.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از تسنیم، محمدباقر نوبخت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت : ۲۲ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به بخش خصوصی و با نظارت دولت برای ایجاد اشتغال اختصاص یافته است.

نوبخت

این درحالی است که اکنون فقط یک میلیون بشکه نفت صادر می کنیم که ۳۱ درصد درآمد آن به صندوق توسعه ملی واریز می شود.

امسال ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از درآمد هدفمندی یارانه ها در مرحله دوم به بخش تولید و اشتغال پرداخت می شود.

۹۰ هزار میلیارد تومان نیز به شرکت های دولتی پرداخت می شود که در طرح ها سرمایه گذاری کنند.

۳۵میلیارد دلار نیز فاینانس برای اجرای طرح های تولیدی در نظر گرفته شده است که همه این مصوبات برای ایجاد اشتغال است.

دولت از هر سیاستی برای ایجاد اشتغال استفاده می کند. امسال ۴۱ هزار میلیارد تومان در طرح های عمرانی، سرمایه گذاری می کنیم که موجب بکارگیری بخشی از نیروی جویای کار می شود.

نوبخت درباره وضع نیروی اشتغال فعال در جامعه اضافه کرد: آخرین وضع اشتغال در کشور نشان می دهد از ۷۶ میلیون نفر جمعیت کشور ۲۳ میلیون نفر در سنین کار قرار دارند که ۲۱ میلیون نفر آنها شاغل هستند.

حدود ۱۸ میلیون نفر در بخش خصوصی و حدود سه میلیون نفر در بخش دولتی کار می کنند.

حدود ۲ و نیم میلیون نفر نیز آماده به کار هستند. ‌اکنون با توجه به اینکه کارکنان بخش دولتی بیش از نیاز این بخش هستند دولت تلاش می کند برای جوانان در بخش خصوصی اشتغال ایجاد کند.

فرصت اشتغال در دستگاههای دولتی فراهم نیست. پس از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد کارکنان دولت از ۵۵۰ هزار نفر اکنون به ۳ میلیون نفر افزایش یافته است.

همه کشورها مشکل اشتغال را با ایجاد زمینه اشتغال در بخش خصوصی و تعاونی فراهم کرده اند و ما نیز در این جهت حرکت می کنیم.

در سال ۹۲ از ۲۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد دولت حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان کار عمرانی در کشور انجام و بقیه آن صرف پرداخت حقوق و کارهای جاری کشور شد.

اگرتعدادکارمندان دولت زیاد باشد درآمدهای دولت فقط صرف حقوق و مزایا به آنها می شود. با توجه به اینکه در سال ۹۳ ، بیست درصد بودجه دستگاهها را افزایش دادیم اما تلاش می کنیم امنیت و فرصت شغلی را در بخش غیر دولتی ایجاد کنیم.

در بخش نیروی آماده ورود به کار ، بخشی را که تحصیلات تکمیلی ندارند به مراکز فنی و حرفه ای معرفی می کنیم تا بتوانند در بخش صنعت و کشاورزی شاغل شوند.

به عنوان نمونه فقط ۲۷ هزار دانش آموز در رشته کشاورزی در هنرستان ها تحصیل می کنند که باید این تعداد را افزایش دهیم.

وی درباره وضع افرادی که همه مراحل استخدامی را در طرح مهرآفرین دولت دهم گذرانده و کد کارمندی دریافت کرده اند گفت: براساس بند “ب ” ماده ۲۴ قانون خدمات کشوری که به ازای هر۳ نفر بازنشسته ، یک نفر مجوز استخدام دارد تلاش می کنیم همه این افراد را در سال ۹۳ به کار بگیریم.

این در حالی است که مجلس شورای اسلامی طرح مهرآفرین دولت دهم را از نظر قانونی رد کرد اما ما با بررسی که در معاونت توسعه و سرمایه انسانی رئیس جمهور انجام دادیم ، اجازه استخدام افرادی که مراحل استخدامی را گذرانده اند براساس قانون خدمات کشوری داده ایم.

به همه دستگاهها اعلام کرده ایم که هر دستگاهی توانست از محل صرفه جویی منابعی را تامین کند افرادی که مراحل استخدامی را در طرح مهرآفرین گذرانده اند به کار گیرند.

برخی مهندسان کشاورزی نیز که در مزارع کار نظارت را انجام می دادند براساس بند “ب” ماده ۲۴ قانون خدمات کشوری در سال ۹۳ به کار گرفته می شوند. برخی استانها اکنون این کار را آغاز کرده اند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری درباره وضع نیروهای شرکتی نیز افزود: اگر سازمان های دولتی بتوانند منابعی را از محل صرفه جویی بازنشسته شدن سه نفر تامین کنند، با اعلام به دولت می توانند نیروهای شرکتی را استخدام کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: