۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۹

اعلام جزئیات مسکن حمایتی و اجتماعی دولت/بهترین راهکار ادامه مسکن مهر

برنامه شب گذشته پایش با حضور علیرضا خسروی عضو کمیسیون عمران مجلس و حجت‌الله عبدالملکی استاد دانشگاه به بررسی طرح‌های دولت در حوزه مسکن اختصاص داشت.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از تسنیم، برنامه شب گذشته پایش با حضور علیرضا خسروی عضو کمیسیون عمران مجلس و حجت‌الله عبدالملکی استاد دانشگاه به بررسی طرح‌های دولت در حوزه مسکن اختصاص داشت. در این برنامه علیرضا خسروی با انتقاد از عملکرد وزارت راه و شهرسازی جزئیات مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی را تشریح کرد.

وی با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن 4 برنامه مسکن حمایتی، مسکن اجتماعی، بازار رهن ثانویه و صندوق توسعه مسکن را در برنامه دارد اظهار کرد: در قالب مسکن اجتماعی دولت در نظر دارد 70 هزار واحد مسکونی را خودش بسازد و 80 هزار واحد دیگر را مراکز خیریه بسازند، یعنی در مجموع سالانه 150 هزاره مسکن اجتماعی ساخته شود.

خسروی

در قالب مسکن حمایتی نیز 250 هزار واحد ساخته می‌شود، همچنین در طرح ساماندهی سکونتگاهاهی غیررسمی نیز 140 هزرا واحد ساخته خواهد شد در مجموع وزرات راه برای ساخت 540 هزار واحد مسکن هدف‌گذاری کرده است.

دیدگاه مجلس ساخت حداقل 2 میلیون واحد مسکونی باتوجه به نیاز کشور است. دولت در نظر دارد در مسکن اجتماعی 60 درصد اجاره‌بها را به صورت یارانه (بن اجاره) پرداخت کند. این پرداخت از طریق سپرده‌گذاری 1500 میلیارد تومان در بانکها با نرخ 23 درصدی است تا به این ترتیب سالانه 340 میلیارد تومان سود عاید دولت می‌شود.

با توجه به ساخت 70 هزار واحد مسکونی در سال ماهانه 650 هزار تومان به هر واحد تعلق می‌گیرد اما ا ینکه این میزان پول با چه روشی پرداخت می‌شود ابهام دارد. اگر بطور مستقیم ازای اجاره پرداخت شود تورم را به وجود می‌آورد.

این کار مانند این است که ما بدون اطلاعات وارد میدان مین شویم. در مسکن حمایتی قرار است سالانه 250 هزار واحد مسکن ساخته شود که در آن 35 درصد اقساط وام خرید توسط دولت تخصیص می‌یابد.

خسروی با اشاره به اینکه دولت پیش‌بینی کرده در طول 4 سال از محل وجوه اداره شده (بودجه عمومی) 135 هزار و 600 میلیارد تومان به مسکن حمایتی اختصاص یابد گفت: سهم متقاضی از اقساط ماهانه این طرح 1.4 میلیون تومان تا 2 میلیون و 100 هزار تومان است.

وی همچنین مبلغ سپرده‌گذاری متقاضی برای مسکن حمایتی را 50 میلیون تومان اعلام کرد.

بهترین راهکار ادامه مسکن مهر است

حجـت‌الله عبدالملکی استاد دانشگاه نیز با اشاره به اینکه بهترین راهکار برای مسکن کشور رفع ایرادات مسکن مهر است، گفت: با ابهام خیلی جدی درباره سیاست مسکن دولت یازدهم روبرو هستیم.

براساس اصل 31 قانون اساسی دولت موظف به تامین مسکن برای هر ایرانی است، در حال حاضر 5 میلیون مستاجر در کشور داریم علاوه بر اینها 4 میلیون واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده، 2 میلیون سرخانه و 8 میلیون خانوار نیازمند مسکن در ایران داریم.

کمبود فعلی مسکن کشور 3.5 واحد است. تا 10 سال آینده 20 میلیون واحد مسکونی نیازمندیم.

کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به مزیت‌های اجرای مسکن مهر گفت: حذف قیمت زمین، کاهش واسطه‌گری، تامین تسیهلات، ورود نهادهای حمایتی، گزینش متقاضیان و پرداخت تسهیلات به تولید کننده از جمله مزیت‌های اجرای طرح مسکن مهر بود.

عبدالملکی در عین حال با اشاره به ایردات طرح مسکن مهر نیز گفت: عدم مشارکت بانکهای عامل، مکان‌یابی‌های گاها نامناسب، عدم رعایت برنامه‌ریزی صورت گرفته، عدم نظارت مناسب بر عملکرد تعاونی‌ها و پیمانکاران و همچنین ارائه مسکن مهر به افراد فاقد شرایط از جمله ایرادات مسکن مهر است.

وی با اشاره به این که در چنین شرایطی طر‌ح‌هایی مانند مسکن اجتماعی و حمایت مطرح شده است گفت: طرح‌های مذکور ابهامات فراوانی از جمله چگونگی تامین منابع مالی، نحوه کاهش هزینه‌ها، نحوه اجرا، احراز شرایط، و مزیت‌های این طرح نسبت به مسکن مهر را دارند.

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: