۲۲ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۰

بررسی اما و اگرهای کارت سهمیا در اتاق بازرگانی ایران

نمایندگان بخش خصوصی در کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی امروز چالش‌های پیش رو و نقاط مثبت «کارت سهیما» به عنوان جایگزین یارانه نقدی را بررسی کردند

کارت انرژیبه گزارش عیارآنلاین، به نقل از فارس، کمیسیون انرژی، نفت و محیط زیست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران جزئیات طرح پیشنهادی کارت سهمیا موسوم به کارت انرژی را بررسی کرد.

علی شمس اردکانی، رییس کمیسیون انرژی، نفت و محیط زیست اتاق بازرگانی ایران در این نشست با اشاره به بررسی کارشناسی این طرح که محققان وزارت نفت ارائه کرده اند، تصریح کرد: پرداخت نقدی یارانه سبب تزریق نقدینگی زیاد به جامعه و دامن زدن به تورم می‌شود.

از دید شمس اردکانی حامل‌های انرژی از جنس سرمایه نسلی هستند، نه کالای مصرفی؛ پس باید ساختار مصرف آن‌ها اصلاح شود.

به گفته وی بررسی بازخورد پرداخت مستقیم یارانه در سه سال نشان می‌دهد که مصرف انرژی نه تنها یک درصد هم کاهش نداشته‌، بلکه ۱۳۱ هزار میلیارد تومان پول کشور نابود شده است.

این در حالی است که همه به ویژه فعالان اقتصادی وظیفه دارند کشور را از این مرحله عبور دهند.

جلوگیری از تزریق حجم بزرگ نقدینگی و افزایش تورم و کاهش نقدینگی مؤثر و محدود شدن گردش اسکناس و چرخش پول از جمله اهداف طرح سهمیا عنوان شد.

به گفته شمس اردکانی هم اکنون این طرح در مراحل اولیه مطالعه و بررسی قرار دارد.

در ادامه این نشست مسیح قائمیان، مدیر عامل شرکت هوشمند شهاب رایانه آسیا روند طرح، تدوین و اهداف و آثار احتمالی طرح کارت سهمیا (سامانه هوشمند مدیریت یارانه ایرانیان) را تشریح کرد.

به گفته قائمیان این طرح در وزارت‌های نفت و نیرو با هدف جایگزینی یارانه نقدی تدوین و بررسی شده است و متناسب با تجارب موفق دنیا تصویب و اجرایی شدن آن می تواند در رفع چالش‌های کنونی کشور مؤثر واقع شود.

امکان ذخیره سازی، گزارش گیری، اقدام در شبکه شتاب، نقل و انتقال، تبدیل نقدی، مدیریت موثر انرژی، کاهش و بهینه شدن مصرف از جمله موارد پیش بینی شده در این طرح عنوان شد.

قائمیان به این نکته اشاره کرد که کارت سهمیا از توزیع نقدینگی در جامعه جلوگیری می‌کند و موجب مهار تورم می‌شود، این در حالی است که این طرح می‌تواند در قالب قانون هدفمندی یارانه‌ها نیز اجرا و مشکلات و پیامدهای منفی پرداخت یارانه نقدی را نداشته باشد.

نشست کمیسیون انرژی اتاق ایران با نظرهای تخصصی صاحبنظران و حضار در مورد این طرح ارائه و بر لزوم رفع پیچیدگی، بررسی کیفی و متناسب سازی آن با شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور تاکید کردند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: