۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۱۹
در گفتگو با عیارآنلاین مطرح شد:

نقش مالیات بر خانه‌های خالی و عایدی سرمایه در کنترل بازار مسکن

مهندس خسروی، عضو کمیسیون عمران مجلس در واکنش به نامه وزارت راه و شهرسازی به رئیس مجلس در مورد حذف و اصلاح برخی بندهای لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم گفت: نگاه صرف درآمدی به مالیات بر خانه‌های خالی و عایدی سرمایه صحیح نیست، بلکه هدف این مالیات‌ها کنترل بازار مسکن است.

به گزارش سرویس مسکن عیارآنلاین، چهارشنبه هفته گذشته وزارت راه و شهرسازی، طی نامه ای خواستار حذف و اصلاح بندهایی از لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم شد. گفتنی است این لایحه بعد از مدت‌ها انتظار به صحن علنی مجلس آمد و علاوه بر کلیات لایحه، بندهایی از آن نیز تصویب شد. از جمله بندهایی از این لایحه که وزارت راه و شهرسازی خواستار حذف آن شد می‌توان به بند مرتبط با مالیات بر خانه‌های خالی اشاره کرد، که حتی جزئیات آن نیز تصویب شده است.

خسروی

در ابتدا این سوال بوجود می‌آید که آیا این درخواست وزارت راه و شهرسازی از مجلس درست است؟

در این رابطه، مهندس علیرضا خسروی، عضو کمیسیون عمران مجلس می‌گوید: آیین نامه مجلس، اجازه چنین کاری را نمی‌دهد. چرا که وقتی قانونی در مجلس تصویب می‌شود، هیچ کس در مجلس حتی رئیس مجلس اجازه تغییر آن یا کنار گذاشتن آن قانون و یا اجرا نکردن آن را ندارد. نمایندگان نسبت به اجرای آیین نامه مجلس سوگند یاد کرده اند.

خسروی با ذکر مثالی به تشریح آیین نامه پرداخت و گفت: بنده مخالف گرفتن مالیات از سازمان‌های وابسته به شهرداری همانند آتش نشانی، فضای سبزهستم. اما زمانی که قانونی مبنی بر گرفتن مالیات از این سازمان ها در صحن مجلس تصویب شد، دیگر نمی‌توانم مخالفت کنم، مگر آنکه شورای نگهبان ایراد بگیرد و لایحه یا طرح برگشت داده شوه از سوی شورای نگهبان دوباره در مجلس رای گیری شود. در آن صورت، میتوان آن را حذف کرد.

عضو کمیسیون عمران با موافقت خود بر اخذ مالیات از خانه‌های خالی گفت: بنده صد در صد با مالیات بر خانه‌های خالی موافق هستم.

نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر مسکن در کشور کالای سرمایه ای است، افزود: وظیفه ما این است که مسکن را از سرمایه بودن به مصرفی بودن تغییر دهیم. در حال حاضر مسکن به عنوان کالای سرمایه ای محسوب می‌شود، و هر فردی به مسکن با دید سرمایه گذاری می نگرد. وظیفه ما تهیه مقررات و ضوابطی است تا سبب تغییر ماهیت مسکن نزد عموم مردم گردد، و دیگر به خرید و فروش مسکن، با نگاه سرمایه ای نگریسته نشود. تا زمانی که این ویژگی به همراه مسکن باشد، مشکلاتی هم در پی آن خواهد بود.

خسروی در تشریح وضعیت بازار مسکن گفت: در حال حاضر تعداد خانوار ها در کشور حدود به ۲۱ میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار است، و تعداد کل واحد‌های مسکونی موجود در کشور حدود ۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی است. در حالی که بیش از ۱ میلیون و ۶۶۰ هزار واحد مسکونی در کشور، خالی از سکنه است. این وضعیت ناشی از قوانین و عملکرد‌های فعلی است که باید اصلاح شود. در این شرایط در حالی که یک نفر دارای ۱۰ واحد مسکونی است، در همان حال ۱۰ نفر هستند، که در مجموع یک واحد مسکونی هم ندارند.

مسکن - خانه خالی

عضو کمیسیون عمران مجلس نسبت به استدلال وزارت راه که هزینه تمام شده مالیات بر خانه‌های خالی را بیش از درآمد مالیاتی آن می‌داند، و به همین دلیل خواستار حذف آن شده است، گفت: نباید با نگاه تک بعدی به بازار مسکن نگریست، بازار مسکن همانند مکعب روبیک است، هر اقدامی در این بازار، طبعاتی دارد و در برنامه‌ها باید این موضوع لحاظ شود.

در این مورد هم، نگاه صرف درآمدی به این مالیات صحیح نیست، این مالیات با هدف کنترل بازار مسکن است و تاثیرات آن بسیار مثبت خواهد بود. مطمئن باشید فقط با اعلام این مالیات، بسیاری از دارندگان واحدهای مسکونی خالی، واحد خود را حداقل به بازار اجاره عرضه خواهند کرد.

خسروی این عرضه را موثر در قیمت بازار مسکن دانست، و با صراحت اظهار داشت: کسانی که با این مالیات مخالفت می‌کنند، قطعا منافعی در بازار مسکن دارند. زمانی که مسئولین شرکتهای ساختمانی دارند، قعطعا منافع‌شان در تضاد با چنین مالیات هایی است.

وی جلوگیری از این قانون را نا‌ممکن دانست و اظهار داشت: چنین برخوردی موجب اعتراض نمایندگان خواهد شد. با توجه به اینکه وزارت راه هزینه و درآمد این طرح را برابر اعلام کرده است، به نظر من اگردر سال اول هزینه و درآمد مالی این مالیات، با توجه به هزینه های پایش آن، ضررده باشد، مطمئنا در ساله های آینده، منافعی برای ما خواهد داشت، البته تاثیر این قانون از زمان اجرا کاملا مشهود خواهد بود.

عضو کمیسیون عمران، نسبت به مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن و سایر بازارها و کنترل فعالیت‌های سوداگرانه، بیان داشت: این مالیات هم نباید حذف شود. وی اظهار امیدواری کرد که این بند در برگشت به کمیسیون رای بیاورد. زمانی که لایحه یا طرحی به صحن بیاید، در برگشت فقط می‌توانند اصلاحات خود را بر آن اعمال کنند، و نمی توانند، آن را حذف کنند.

خسروی با تاکید بر اینکه نباید درآمد کشور وابسته به نفت باشد، اظهارداشت: در آینده، با روند فعلی به ازای هر بشکه نفت تنها توانایی تهیه یک بشکه آب را داریم. کشور باید درآمد خود را از مالیات بدست آورد و با درآمد نفت سرمایه‌گذاری کند.

وی با تشبیه قانون های مالیات به چشمه آب، گفت: مجلس قصدش باز کردن چشمه های مالیاتی برای کشور است گرچه سالهای ابتدایی این چشمه، کم آب باشد اما با بازنگری ها و لایروبی آن مطمئنا پر آب خواهد شد.

۱ دیدگاه

 1. امیر حاجی علی خمسه :

  سلام

  یک نقدی نسبت به مالیات هایی که این شکلی تعریف می شود دارم .
  در اصل بنده نسبت به مالیات متعارف در دنیای امروز که به عنوان یک ابزار کنترلی استفاده مشود دارم . متناسب با تعالیم اسلام روشی درست است که هیچ ظلم و یا پایمال شدن حقی در آن نباشد . با وجود چنین نظام مالیاتی ای (‌یک سمت قانونی و یک سمت اجرایی) آیا به کسی ظلم نمی شود ؟ آیا اگر مردم در زمینه ای اشتباه می کنند،‌ دولت می تواند با یک کار دیگری (که زمینه ساز ظلم است) مردم را مدیریت کند ؟

  متناسب با تعالیم اسلام، خمس و زکات محل اصلی درامد ها حکومت است . سود گرفتن بدون هیچ کار و زحمتی (دست به دست شدن) حرام است .
  تعهد یک مسلمان به حکومت اسلامی پرداخت خمس و زکات است . البته مالیات را انکار نمی کنم ولی یک فرد عادی با دادن خمس و زکات و مالیات و اجاره خانه، چه قدر پول برای پس انداز داره . درسته که یک فرد عادی شامل این نوع مالیات تعریف شده نمی شود ولی آیا صاحبان سرمایه با پرداخت چنین هزینه هایی، همین مقدار هزینه مسکن را بالا نمی برند ؟
  به نظر سهم بندی (همانند بنزین) در این زمینه کارا تر باشد .
  اشخاص حقیقی یک مقدار مشخص (البته یک بازه بهتر است – با توجه به تلاش فرد برای کسب درامد) داشته باشد .
  اشخاص (جمع) حقوقی هم با توجه به اعضای خود سهم خود را دارا هستند . به عنوان مثال یک خانواده به مجموع سهم تک تک افراد خانواده سهم را دارا باشد . یک کارخانه صنعتی به تعداد کارگران خود سهم زمین داشته باشد . به اصطلاحی هر جامعه حقوقی با توجه به سهام دارانش (شریکان) از سهم منابع طبیعی برخوردار است .

  با تشکر
  حاجی علی خمسه

  و من الله توفیق
  در پناه حق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: