رویترز: تداوم تحریم ها، تامین غذای ایران را دچار مشکل کرده است

رویترز در گزارشی اعلام کرد تداوم مشکلات پرداخت‌های مالی ایران که ناشی از سختگیری‌های و تداوم تحریم‌های بانکی غربی است منجر به این شده است که صدها هزار تن غلات و شکر وارداتی در مسیرهای ترانزیتی خود به ایران متوقف شوند.

تحریم

به گزارش عیارآنلاین به نقل از تسنیم؛ خبرگزاری رویترز در مطلبی به بررسی اثرات تداوم تحریم‌های بانکی علیه ایران در حوزه‌های خرید مواد غذایی پرداخته است، در این گزارش آمده است: همچنان که تداوم تحریم‌های بانکی غربی‌ها علیه ایران تجارت را پیچیده کرده و تأمین‌کنندگان را با محدودیت مواجه کرده است، مشکلات پرداخت (مالی) واردات محموله‌های بزرگ مواد غذایی به ایران را مختل کرده است به شکلی که صدها‌ هزار تن غلات و شکر در مسیرهای ترانزیتی خود متوقف شده است.

ایران هرچند حتی در چارچوب تحریم‌های اعمالی از خرید مواد غذایی و کالاهای “بشردوستانه” منع نشده است، اما معیارهای اتخاذ شده از سوی اتحادیه اروپا و ایالات متحده تجارت را در دو سال گذشته بیش از پیش مشکل کرده است.

منابع متعدد تجاری بین‌المللی، به رویترز اعلام کرده‌اند که کشتی‌های حامل محموله‌های غلات شامل گندم و سویا همچنین شکر خام برای هفته‌ها خارج از بنادر ایرانی بندر عباس و بندر امام خمینی متوقف شده‌اند.

در این شرایط، با وجود شواهدی مبنی بر اینکه مردم در حال ذخیره مواد غذایی هستند و قیمت‌ها (در ایران) در حال افزایش است،‌ مقامات ایرانی در گفتگو با رویترز اذعان کرده‌اند که مشکلاتی در واردات وجود دارد، خصوصا از بابت بی‌میلی بانک‌های بین‌المللی برای همکاری در مبادلات مالی.

یک منبع تجاری اروپایی نیز گفت: “در دریافت مبالغ قراردادهای منعقده با ایرانیان مشکلاتی وجود دارد و ایران در زمینه تجارت مالی با چالش مواجه است. این وضعیت ناشی از پیچیدگی‌های بانکی است که منجر به تأخیر در تحویل محموله‌ها می‌شود.”

همچنین منابع متعدد تجاری به مشکلات فزاینده در باز کردن ال.سی. اشاره کردند، امری که برای اطمینان در سرعت و سهولت ارسال محموله‌ها ضروری است.

یک منبع تجاری اروپایی گفت: “بانک‌های غربی علاقه‌ای برای ورود به این حیطه ندارند، این بانک‌‌ها با دیدن اسم ایران در اسناد ما، درخواست‌ها را رد می کنند.”

بانک‌‌داران و مقامات دولتی نیز اعلام می‌کنند که وام‌دهندگان غربی به سختی و با دقت هرگونه تلاش ایران برای معامله با آن‌ها در زمینه تأمین مالی مبادلات انسان‌دوستانه را بررسی می‌کنند، زیرا از این ترس دارند که بر اثر تحریم‌های ایالات متحده تنبیه شوند.

یک مقام ایرانی که نخواست نامش فاش شود اعلام کرد که “ما همچنان نمی‌توانیم ال.سی. باز کنیم؛ بانک‌های بین‌الملل همچنان از تجارت با ما نگران هستند – اجازه بدهید بگویم ترس دارند – و ما نمی‌دانیم که راه‌حل چیست، ده‌ها کشتی در بنادر ما به انتظار هستند و ما نمی‌توانیم کاری کنیم.”

رویترز اعلام کرده است که براساس داده‌های آن ۵ کشتی ۶۰ تا ۷۰ هزار تنی حامل غلات از مبادی اروپا، استرالیا و آمریکای جنوبی به ایران رسیده‌اند و در نزدیکی‌های بندر عباس و بندر امام خمینی مستقر شده‌اند، اما با گذشت چندین هفته هنوز نتوانسته‌اند بار خود را تخلیه کنند.

یک تاجر اهل سیدنی اعلام کرد: “وقتی چنین کشتی های حامل مواد غذای برای مدتی طولانی در بنادر متوقف هستند نشان می‌دهد که در پرداخت‌ها مشکلاتی وجود دارد، چنین اشکالاتی پیشتر نیز در تجارت با ایران وجود داشت.”

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: