۲۱ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۲
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه

کسری ۲۵۰۰میلیارد تومانی دولت در هدفمندی با ادامه وضعیت فعلی

اگر دولت بخواهد به همه متقاضیان ثبت‌نام‌کننده یارانه بدهد، ۲۵۰۰ میلیارد تومان کسری منابع هدفمندی خواهد داشت.

به گزارش عیارآنلاین، غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با فارس، در مورد اینکه قانون هدفمندی اعلام کرده که یارانه نقدی فقط به نیازمندان پرداخت شود، در حالی که دولت می‌گوید به همه متقاضیان و ثبت‌نام‌کنندگان یارانه می‌پردازد، گفت: ظاهرا بعضی از وزیران اعلام کرده‌اند که ۱۰ میلیون نفر از اقشار غیر نیازمند را شناسایی کردند و دولت می‌تواند رأسا این افراد را از دریافت یارانه حذف کند.

هنوز امکان شناسایی افراد وجود دارد و میانگین هزینه زندگی کارمندان دولت و کارکنان بخش غیر دولتی که دارای فیش حقوقی هستند، وجود دارد و مشکلی ندارد.

اگر دولت بنا دارد به همه متقاضیان و ثبت‌نام‌کنندگان یارانه نقدی بپردازد، در طول سال ۴۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان باید پول بپردازد، در حالی که درآمد دولت از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی از ۲۸ هزار به ۳۸ هزار میلیارد تومان می‌رسد، بنابراین فقط از محل یارانه نقدی ۲۵۰۰ میلیارد تومان کسری پدید خواهد آمد.

از طرفی دولت اعلام کرده قصد دارد ۵۴۰۰ میلیارد تومان به تولید بپردازد و بخشی هم برای نظام سلامت و درمان اختصاص دهد تا هزینه مردم در درمان کاهش پیدا کند. حال سؤال این است که دولت می‌خواهد این منابع را از کجا بیاورد، دولت باید رویه خود را اصلاح کند، وگرنه اقتصاد کشور دچار مشکل می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: