رقابت شرکت‌های غربی و چینی برای حضور در بازار ایران

از احتمال حصول توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵، از رقابت شرکت‌های تجاری غربی و چینی برای حضور در بازار ایران خبر داد –

بازار ایرانبه گزارش عیارآنلاین، به نقل از فارس، چشم‌انداز احتمال حصول توافق در خصوص برنامه هسته‌ای ایران، اوضاع را برای چین که پس از تحریم‌های غرب علیه ایران به شریک تجاری اصلی تهران تبدیل شده، دشوار می‌کند.

بر اساس این گزارش، پس از اعمال تحریم‌های نفتی و مالی غرب علیه ایران بمنظور متقاعد کردن این کشور به صرفنظر از فعالیت‌های هسته‌ای خود و به دنبال آن قطع رابطه تجاری بسیاری از شرکت‌های غربی با تهران، شرکت لیون در مالکیت گروه چینی «سامرلی» متخصص در زمینه لوله‌سازی، از جمله شرکت‌هایی بود که از سال ۲۰۱۲ میلادی همکاری با ایران را در پیش گرفت.

شرکت لیون که مقر آن در شانگهای است، در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: ما قصد داریم در بازار ایران باقی بمانیم و در تلاش برای گسترش همکاری‌ها و قراردادهای خود با این کشور هستیم.

بر اساس این گزارش، اگرچه شرکت‌های بزرگ نتوانستند در نمایشگاه نفت امسال تهران حاضر شوند، اما نسیم خوش‌بینی ناشی از احتمال حصول توافق هسته‌ای و پایان یک دهه بحران و در نتیجه آن برداشته شدن تمامی تحریم‌های ایران، میان ۱۲۰۰ شرکت حاضر در نمایشگاه که اغلب آنها را خارجی‌ها تشکیل می‌دادند، وزیدن داشت.

مذاکرات در خصوص برنامه هسته‌ای ایران قرار است هفته آینده با هدف دستیابی به توافق پیش از ۲۰ ژوئیه، میان ایران و اعضای گروه ۱+۵ در وین برگزار شود.

بر اساس این گزارش، هم‌اکنون تمامی چشم‌ها به بازار انرژی ایران به عنوان چهارمین دارنده ذخایر نفت جهان و دومین دارنده ذخایر گاز جهان، معطوف است و برخی در انتظار بازگشایی این بازار برای جایگزینی شرکا یا محصولات چینی فاقد کیفیت مطلوب بکار رفته در صنایع نفتی آن هستند.

«آرش حیرت‌انگیز» از مسئولان شرکت ایرانی «فالکون» فعال در زمینه واردات تجهیزات از ژاپن، سوئیس، آلمان و کره جنوبی به ایران در اظهاراتی در همین خصوص اعلام کرد: «با وجود این مشکلات کیفیتی، پیش‌بینی می‌شود که بازار ایران به جای ادامه همکاری با چین به سوی غرب معطوف شود.»

وی افزود: «در صورت لغو تحریم‌ها، ژاپنی‌ها و اروپائیان می‌توانند مجددا به ایران بازگردند.»

این در حالیست که شرکت‌های چینی توانستند ظرف سال‌های اخیر با بی‌اعتنایی به تحریم‌های بین‌المللی، در بازار ایران مستقر شوند.

بر اساس این گزارش، بخش کوچکی از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران از ماه ژانویه گذشته و در قالب توافق شش ماهه موقت‌ و باارزش این کشور با گروه ۱+۵ لغو شد و از پس از آن میزان صادرات نفت ایران به یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسید حال آنکه این رقم پیش از اعمال تحریم‌ها بیش از دو برابر میزان کنونی بود.

«بهروز ناطقی» از مؤسسه هلندی «ISP گروپ» متخصص در خرید تجهیزات صنعتی،نفتی، گازی و پتروشیمی نیز در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: «ما خواستار حفظ مشتریان فعلی خود هستیم و می‌خواهیم آن عده از مشتریانی را که ظرف سال‌های اخیر از دست داده‌ایم، مجددا جذب کنیم.»

* کیفیت برتر

از سوی دیگر، مدیر یک شرکت غربی که خواست نامش فاش نشود، نیز با هشدار نسبت به خطر رقابت شرکت‌های غربی با چین در صورت بازگشایی بازار ایران اعلام کرد: «کیفیت ما به خودی خود بیانگر همه چیز است. ما می‌توانیم با برقراری مجدد رابطه با مشتریان پیشین خود، بار دیگر سهم مهمی از بازار ایران را از آن خود کنیم.»

خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش خود نوشت: دولت ایران نارضایتی خود از شریک چینی‌اش را اعلام کرده و وزیر نفت این کشور اخیرا از لغو قرارداد ۲.۵ میلیارد دلاری منعقده در سال ۲۰۰۹ با شرکت چینی CNPC به دلیل عدم پایبندی این شرکت به تعهدات خود در زمینه توسعه پروژه آزادگان جنوبی خبر داده است.

این تصمیم در واقع نوعی دعوت دولت ایران از شرکت‌های بین‌المللی به ویژه برای توسعه میدان گازی زیردریایی پارس جنوبی محسوب می‌شود.

این میدان گازی که مشترکا در اختیار و مالکیت ایران و قطر است، بزرگترین میدان گازی جهان است که البته طرف ایرانی به دلیل تحریم‌های بین‌المللی بر واردات تجهیزات و تکنولوژی این کشور، هنوز توسعه نیافته است.

«مایک سونگ» مدیر فروش شرکت RMK کره‌جنوبی که از حدود ۱۰ سال پیش در پارس جنوبی مشغول به فعالیت است می‌گوید: «سطح فعالیت‌های ما در ایران از سال ۲۰۱۲ کاهش یافته و به دلیل تحریم‌ها و فشارهای دولت‌های غربی، سفارش جدیدی وجود نداشته است. ما خواهان بازگشت به ایران و ازسرگیری فعالیت‌های خود هستیم.»

این در حالیست که گروه سامرلی معتقد است که لغو تحریم‌ها به معنای رفتن چینی‌ها از ایران نیست بلکه بالعکس فعالیت‌ها در ایران آسانتر انجام خواهد شد و اعلام کرده که این شرکت به دنبال افتتاح شعبه نمایندگی در تهران است.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: