۲۰ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۸

بازدید رئیس جمهور از جنگل های خشک شده زاگرس

حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان در جریان سفرش به همراه جمعی از مدیران عالی‌رتبه هیئت دولت از برخی نقاط مبتلا به پدیده خشکیدگی جنگل‌های زاگرس به‌عنوان معضل زیست‌محیطی، اجتماعی، اقتصادی و ملی بازدید کرد.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از ایانا، شامگاه چهارشنبه حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان در جریان سفرش به همراه جمعی از مدیران عالی‌رتبه هیئت دولت از برخی نقاط مبتلا به پدیده خشکیدگی جنگل‌های زاگرس به‌عنوان معضل زیست‌محیطی، اجتماعی، اقتصادی و ملی بازدید کرد.

روحانی

بنابراین گزارش، پیرو پراکنش این پدیده در سطحی بیش از یک میلیون و ۱۳۰ هزار هکتار از جنگل‌های ۱۱ استان کشور و قرار گرفتن آن ها در معرض خطر نابودی کامل؛ ریاست جمهوری جهت بررسی امکان مساعدت دولت برای مقابله با این پدیده، بازدید از این درختان را در سفرش به ایلام در دستور کار قرار داد.

در جریان این بازدید که به‌غیر از محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی، خداکرم جلالی رئیس سازمان جنگل‌ها و برخی مسئولان ارشد نهاد ریاست جمهوری و هیئت دولت، رئیس جمهوری را همراهی می‌کردند؛ رضا احمدی، مجری احیای جنگل‌های زاگرس با هماهنگی وزیر و معاون وزیر در سازمان جنگل‌ها، ضمن ارائه توضیحاتی کارشناسی به رئیس جمهوری، ضرورت تهیه و تخصیص اعتبارات لازم در لوایح بودجه سال‌های ۹۴ به بعد را یادآور شد و پیشنهاد کرد تا برای مقابله با خشکیدگی جنگل‌های زاگرس و احیای آنها برنامه‌ای پنج‌ساله با اولویت استان ایلام توسط معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و وزارت جهادکشاورزی (سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور) تدوین شود.

پیشنهادی که پس از جلسه همان شب شورای اداری استان با موافقت کلی رییس جمهوری مواجه شده و قرار است تا پس از ارزیابی کامل در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، در لوایح سال ۹۴ و سال های آینده مدنظر قرار گیرد.

لازم به ذکر است، در پی تضعیف درختان بلوط در جنگل‌های زاگرس، آفت سوسک چوب‌خوار بلوط که تاکنون راهکار قطعی و علمی برای مقابله با آن یافت نشده است، به جان درختان این میوه جنگلی افتاده و تیر خلاص را به تعداد بی‌شماری از درختان جنگل‌های ۱۱ استان کشور به‌ویژه در استان ایلام وارد ساخته و می‌سازد.

بر اساس گزارش استاندار و مسوولان سازمان جنگل ها و مراتع، هم اکنون حدود ۹۰۰ هزار هکتار از جنگل های زاگرس که حدود ۶۰ درصد آن در استان ایلام است با این مشکل مواجه هستند و برآورد شده که ۶۳ هزار هکتار از اراضی جنگلی ایلام را به شدت در برگرفته است.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: