رئیس سازمان محیط زیست: بخش وسیعی از دریاچه هامون بازسازی شده است

معصومه ابتکار: مصرف منابع آب و خاک توسط کشاورزی، اثرات و ضایعات بر جای مانده بر خاک و آثار کلان کشاورزی بر روی محیط زیست موضوعی است که کشاورزی را برای سازمان حفاظت محیط زیست بسیار مهم و قابل توجه می‌کند.

کشاورزی

به گزارش عیارآنلاین به نقل از ایانا، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اهمیت کشاورزی برای این سازمان گفت: مصرف منابع آب و خاک توسط کشاورزی، اثرات و ضایعات بر جای مانده بر خاک و آثار کلان کشاورزی بر روی محیط زیست موضوعی است که کشاورزی را برای سازمان حفاظت محیط زیست بسیار مهم و قابل توجه می‌کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که در مراسم اختتامیه نهمین کنفرانس دوسالانه اقتصاد کشاورزی حضور داشت، افزود: بخش‌های زیادی از دریاچه هامون از طریق تعاملات و انعطاف طبیعت بازسازی شده و نیزارهای این منطقه دوباره سبز شده‌اند که امید می‌رود در سایر مناطق و تالاب‌های کشور مانند دریاچه ارومیه، حیات دوباره ایجاد شود.

وی با اشاره به مشکلات بخش کشاورزی در حوزه دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر شاهد کاشت انواع سیب که پنج برابر نسبت به انگور مصرف آب دارد در حوزه ارومیه هستیم که این موضوع خود بر استفاده حداکثری از منابع آبی تأثیر گذار است.

ابتکار ادامه داد: بر اساس شاخص‌های جهانی، ایران در سال ۲۰۱۴ در بخش منابع آب رتبه ۱۱۷ در میان ۱۷۸ کشور با نمره ۲.۷۷ از ۱۰۰ شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در بخش کشاورزی باید نگاه آب مجازی ایجاد شود، تصریح کرد: از منظر اقتصاد محیط زیست، در بخش کشاورزی باید به آب مجازی توجه بیشتری شود، به‌طوری که برای تولید هر محصول میزان آبی مصرفی سنجیده می‌شود.

وی یادآور شد: برای تولید هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی ۱۸۰ لیتر آب، برای هر کیلوگرم گندم ۱۳۰ لیتر و برای یک کیلوگرم گوشت گوساله ۱۵ هزار و ۵۰۰ لیتر آب مورد استفاده قرار می‌گیرد که با واردات بعضی کالاهای آب‌بر می‌توان از مصرف بیش از اندازه آب جلوگیری کرد.

ابتکار تأکید کرد: در کشوری مانند ژاپن که ۲۳ درصد از منابع آبی خود را مصرف می‌کند، برای تأمین امنیت غذایی، اقدام به واردات کالاهای آب‌بری مانند گوشت می‌شود.

وی اظهار داشت: در قالب اقتصاد مقاومتی باید کالاهای آب‌بری مانند گوشت را به‌دلیل کمبود منابع آبی کشور وارد کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تصمیم وزارت جهادکشاورزی مبنی بر کشت فراسرزمینی گفت:‌ با توجه به بحران آب و مشکلات فرسایشی و آلودگی خاک، کشت فراسرزمینی در برنامه دولت قرار دارد که بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

ابتکار با اشاره به تأثیرات کاهش ضایعات محصولات کشاورزی در مصرف آب افزود: در دنیا حدود یک‌سوم مواد غذایی تبدیل شدن به ضایعات ۲۵ میلیارد مترمکعب آب را هدر می‌هند.

وی خاطرنشان کرد: در مراحل حمل و نقل، توزیع، نگهداری، انبارداری و بسته‌بندی محصولات کشاورزی ضایعات زیادی وجود دارد به طوری که ۶۵ درصد ضایعات موجود در بخش کشاورزی کشور مربوط به قبل از مصرف است.

ابتکار با اشاره به اینکه سازمان میادین میوه و تره‌بار محل ورودی ۹۰ درصد محصولات کشاورزی و پروتئینی را به شهر تهران در اختیار دارد، ادامه داد: همکاری‌های مستمری با سازمان میادین میوه و تره‌بار به‌منظور پایش محصولات ورودی و شناسنامه‌دار کردن انواع محصولات کشاورزی و پروتئینی از جمله موارد بود که با کمک شورای شهر تهران برای کاهش ضایعات، عملیاتی شد.

وی در پایان با اشاره به اینکه از نظر سازمان حفاظت محیط زیست، اعطای یارانه به کود و سم یارانه‌ای معیوب به حساب می‌آید، تصریح کرد: مصرف بی‌رویه کود و سم در بخش کشاورزی باعث صدمه به محیط زیست شده است که باید تجدیدنظری در میزان و نحوه مصرف این مواد شیمیایی باید از تاثیرات آن بر محیط زیست کاست.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: