۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۰

گزارش AZERNEWS از وضعیت منابع آب در ایران

خشکسالی به مدت 13 سال است که در ایران مشاهده می‌شود، در حالی که در کنار آن افزایش جمعیت و تقاضا هم وجود دارد. کمبود آب به سطح بحران در شهرهای تهران، تبریز ،‌اصفهان، خوزستان، قم، مشهد و همدان رسیده است

آب

به گزارش عیارآنلاین به نقل از فارس، پایگاه خبری آذرنیوز در باره بحران آب ایران از قول برنامه‌های توسعه‌ای ملل متحد، نوشت: پیش‌بینی می‌شود سرانه منابع آب در ایران از 2025 متر مکعب در سال 1990 به 816 متر مکعب در سال 2025 برسد.

کارشناسان رشد فزاینده جمعیت، تغییرات آب و هوایی، بیابانزایی، سوء مدیریت آب و گرایش بیش از حد به سدسازی طی سالهای گذشته را عامل اصلی بحران آب در ایران می‌دا نند.

ایران اکنون 75 میلیون جمعیت دارد که 12 میلیون نفر آنها در پایتخت زندگی می‌کنند، تقاضا برای آب در این کشور به سرعت روبه افزایش است در کنار آن آب منابع زیر زمینی و آب دریاچه‌های اصلی هم به شدت کاهش می‌یابد.

مسئله دسترسی به آب در بسیاری از کشورها به بن‌بست خطرناکی رسیده است، بسیاری کشورها معیارهای محکمی برای رفع معضل آب دارند اما ایران که در منطقه خشک قرار دارد از زمره کشورهایی است که با مشکل شدید کمبود آب مواجه است.

علاوه بر تهران، 500 شهر ایران نیز با مشکل کمبود جدی آب مواجهند.

به رغم کاهش شدید آب در این کشور نحوه مصرف کاملا غیر اصولی است میزان مصرف آب داخلی این کشور 70 درصد بالاتر از میانگین مصرف جهانی آب است.

این پایگاه خبری نوشته است: خشکسالی سالهای 1992 تا 2002 در ایران باعث افت شدید تولید محصولات کشاورزی در این کشور شد، به طوری که در برخی شهرهای این شهر برای تامین آب شرب سهمیه بندی هم شد به منظور نشان دادن عمق این فاجعه کافی است که به صحبت‌های وزیر جهاد کشاورزی سابق برگردیم.

کلانتری وزیر سابق جهاد کشاورزی گفته است: بحران آب ایران فراتر از تهدید کشورهای آمریکا و اسرائیل یا بحث‌های سیاسی در ایران است اگر مسئله آب حل نشود ایران به کشوری غیر قابل سکونت تبدیل می‌شود.

به گفته این پایگاه خبری، وزیر نیروی ایران هشدار داده است شرایط منابع آبی در ایران از وضعیت بحران نیز گذشته است.

به گفته چیت چیان در حال حاضر سالانه 96 میلیارد متر مکعب از 120 میلیارد مترمکعب از منابع آب تجدید شونده در کشور مصرف می‌شود در حالی که در کشورها دیگر 40 تا 60 درصد از آبهای تجدید شوند مصرف می‌شود.

خشکسالی به مدت 13 سال است که در ایران مشاهده می‌شود، در حالی که در کنار آن افزایش جمعیت و تقاضا هم وجود دارد. کمبود آب به سطح بحران در شهرهای تهران، تبریز ،‌اصفهان، خوزستان، قم، مشهد و همدان رسیده است

مسئولان اغلب هشدار می‌دهند که مسئله کمبود آب در پایتخت تهران جدی است و اگر میزان مصرف در این شهر و بخش‌های تابعه کم نشود تهران با مشکل بزرگتری مواجه خواهد شد.

این بحران به دریاچه‌ها و رودخانه‌ها ایران نیز تاثیر گذاشته است، رودخانه‌های مرکزی ایران اطراف اصفهان و اهواز نزدیک خلیج فارس خشک شده ‌اند،‌ هامون نزدیک مرز افغانستان خشک شده است.

دریاچه ارومیه، یکی از بزرگترین دریاچه نمکی جهان، 200 متر عمق آن کم شده است و باد نمک‌های آنرا از بستر دریا به اطراف می‌پاشد که تهدیدی برای زندگی و کشاورزی مردم 3 میلیون نفری است که آن اطراف زندگی می‌کنند.

بیش از 70 درصد آب دریاچه ارومیه خشک شده است عمق آب از زمان 1995 روبه کاهش است. کارشناسان مسائل زیستی می‌گویند: برنامه‌های که توسط دولت برای این دریاچه در نظر گرفته شده ناکافی است.

مسئولان ملل متحد می‌گویند غبار حاصل از بستر دریاچه ارومیه و رودخانه‌های اطراف آلودگی شهرهای اطراف را موجب می‌شود که در رده‌بندی از بین 10 کشور آلوده جهان ایران جایگاه چهارم را دارد

این پایگاه خبری گفته است: بحران آب در این کشور می‌تواند منجر به نارضایتی‌های اجتماعی در این کشور شود.

صدها کشاورز در اصفهان لوله‌ای که آب را از رودخانه این منطفه به شهر یزد می‌برد را خراب کردند. کارشناسان افزایش جمعیت، تغییرات آب و هوایی، بیابانزایی، سوء مدیریت آب و گرایش به سدسازی را طی سالهای اخیر در مسئله کمبود آب این کشور دخیل می‌دانند آب گرانبها ترین منبع در سیاره ، گرانبهاتر از هر چیز دیگری می‌شود و امروزه ارزش آن بیشتر از نفت می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: