۱۹ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۰

یک اشتباه درباره واردات خودروهای هیبریدی

به موازات انتشارخبر صفر و حذف شدن تعرفه واردات خودروهای هیبریدی به نقل از ریاست سازمان توسعه تجارت یک اشتباه لپی در بکار بردن عنوان تعرفه بجای سودبازرگانی تبدیل به درج یک خبر اشتباه بر روی خروجی خبرگزاری ها شد.

خودروهای برقیبه گزارش عیارآنلاین، به نقل از خبر آنلاین، روز یکشنبه چهاردهم اردیبهشت به موازات انتشارخبر صفر و حذف شدن تعرفه واردات خودروهای هیبریدی به نقل از ریاست سازمان توسعه تجارت یک اشتباه لپی در بکار بردن عنوان تعرفه بجای سودبازرگانی تبدیل به درج یک خبر اشتباه بر روی خروجی خبرگزاریها شد که در ادامه افخمی راد با تصحیح اینکه سود بازرگانی خودروهای مذکور صفر شده و هیچ تغییری در تعرفه واردات خودرو در کتاب سال ٩٣ اعمال نشده موضوع صفر شدن تعرفه را تصحیح کرد اما بسیاری از رسانه ها خبر فوق را صفر شدن تعرفه خودروهای هیبریدی- برقی تفسیر کردند.

بسیاری ازفعالان حوزه خودرو و واردکنندگان با مراجعه به فصل ٨٧کتاب مقررات سال ٩٣ و مشاهده تعرفه ٤ درصدی و مالیات ٨ درصدی ارزش افزوده خودروهای هیبریدی بین خبر صفر شدن تعرفه این نوع از خودروها و موضوع تغییرنکردن تعرفه واردات خودرودر سال ٩٣ که هر دو خبر طی یک مصاحبه اعلام شده بود دچار سردرگمی شدند.

آنچکه در کتاب قوانین واردات و صادرات حقوق ورودی یا تعرفه اطلاق می شود در اصل حاصل جمع حقوق پایه گمرکی و سود بازرگانی است، حقوق پایه گمرکی توسط مجلس شورای اسلامی مصوب می شود و سودبازرگانی توسط دولت وضع می شود است ، که در کتاب مقرارت در مقابل هر شماره تعرفه مجموع سودبازرگانی با حقوق پایه گمرکی بصورت درهم آمیخته با نام حقوق ورودی یا همان تعرفه مشخص شده است.

ذکر این مطلب که حقوق گمرکی همه کالاها بجز شمش طلا و نقره به استناد بند د ماده یک قانون امور گمرکی واصلاحیه قانون برنامه چهارم، چهار درصد است که توسط مجلس شورای اسلامی تصویب می شود . دولت تنها میتواند سود بازرگانی کالا را صفر کند .برای بدست آوردن نرخ سود بازرگانی هر کالا با کم کردن ٤ درصد حقوق پایه گمرکی مصوب مجلس از تعرفه (حقوق ورودی) آن کالا میزان سود بازرگانی آن مشخص می شود.

از آنجاییکه تعرفه ( حقوق ورودی)خودروهای هیبریدی و برقی در کتاب مقررات سال ٩٣ چهار درصد است مشخصا سود بازرگانی آن صفر محاسبه شده و برای واردات خودروهای هیبریدی، دولت با حذف سودبازرگانی تنها٤ درصد تعرفه یا حقوق ورودی و میزان ٨ درصد مالیات ارزش افزوده برای واردات این نوع خودروها اخذ میکند، بنابرین عنوان تعرفه صفر منتفی است.

آنچه مهم به نظر میرسد با توجه به صفر کردن سودبازرگانی خودروهای هیبریدی دولت محترم بعنوان یک مشوق سعی در تسهیل واردات خودروهای هیبریدی و برقی دارد که این امرنشانگر اهمیت موضوع کاهش آلودگی هوا و بهینه سازی مصرف سوخت برای دولت تدبیر و امید است و بهتر است دولت مردان برای اجرایی شدن این خواسته مهم تنها به تسهیل چهارچوب های قانونی اکتفا نکند و بستر لازم را برای تردد خودروهای هیبرید از قبیل تأمین پایگاهای شارژ برق مصرفی فراهم سازد.

برچسب‌ها:

۱ دیدگاه

  1. هادی :

    خودروهای هیبرید در حالت کلی نیازی به “پایگاه شارژ برق مصرفی” ندارند، بلکه این خودروها چون تواما میتوانند از ۲ سوخت (معمولا بنزین و باتری یا گازوئیل و باتری) استفاده کنند لذا هر زمان که لازم باشد موتور آنها باتری را شارژ می‌کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: