۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۲

تولید نرم‌افزار بومی مدیریت جامع آزمایشگاه‌های تحقیقاتی

پژوهشگران کشور نرم‌افزار جامع آزمایشگاهی را ارائه کردند که علاوه بر ارتقا سطح استاندارد آزمایشگاه‌ها امکان مدیریت اطلاعات این مراکز را برای مسئولان مربوط فراهم می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، امین رمضان پور، مجری طرح در گفتگو با خبرگزاری دانشجو، با اشاره به کاربرد گسترده فناوری اطلاعات در حوزه علوم آزمابشگاهی گفت: در این زمینه اقدام به تولید نرم افزاری شد که این نرم افزار با نصب در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و بسیاری از صنایع امکان ثبت تعداد کاربران و داده اطلاعات بر روی انواع مختلف مرورگرهای کامپیوتر را فراهم می‌کند.

آزمایشگاه

وی با بیان اینکه نرم افزارهای مدیریت آزمایشگاهی در دنیا کاربردهای وسیعی یافته‌اند، اظهار داشت: این نرم افزار به عنوان LABLEAD به منظور ارتقای سطح استانداردهای آزمایشگاهی طراحی و در آن از زبان جاوا و مبتنی برفرآیندهای استاندارد ISO/IEC 17025 به عنوان یک استاندارد تخصصی آزمایشگاهی استفاده شد.

رمضان پور با تاکید بر اینکه این نرم افزار مطابق نمونه خارجی توانایی ارائه خدمات به تمام آزمایشگاه‌های کشور را دارد، ادامه دارد: این نرم افزار در قالب دو نسخه پایه و جامع پیاده سازی شده است که اطلاعات از زمان گرفتن نمونه آزمایشگاهی تا اعلام نتیجه نهایی در نسخه پایه آن ثبت می‌شود.

مجری طرح، با اشاره به ضرورت تعمیرات موردی و دوره‌ای هر 6 ماه یک بار قطعات آزمایشگاهی، خاطر نشان کرد: هر تجهیز آزمایشگاهی طبق دستورالعمل‌هایی که دارد به کمک نرم افزار نصب شده در آن یک هفته پیش از پایان موعد دوره 6 ماهه کارکرد، به اپراتور زمان تعمیر دستگاه را اعلام می‌کند که این امر نیز در نسخه جامع اطلاعات آزمایشگاهی این نرم افزار پیش بینی شده است.

رمضان پور، ممیزی آزمایشگاه، بررسی و مقایسه آزمایشگاهی، بررسی نظام آراستگی و دوره آموزشی پرسنل را از جمله بخش‌های این نرم افزار نام برد.

وی ارائه خدمات به مجموعه‌های آزمایشگاهی از طریق سرورهای غیر آزمایشگاهی را نوع دیگری از خدمات این نرم افزار ذکر کرد و یادآور شد: اطلاعات آزمایشگاه‌هایی که از این نرم افزار استفاده می‌کنند با حفظ امنیت در سرور نگهداری می‌شود و مسئولان آزمایشگاه‌ها از طریق اینترنت قادر به دسترسی به اطلاعات خود هستند.

مجری طرح، وجود پکیج LABGATE را از خدمات دیگر این نرم افزار معرفی کرد و گفت: این پکیج درگاه ارتباط با مشتری است ضمن آنکه مسئولان آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی از طریق این درگاه می‌توانند از طریق اینترنت با آزمایشگاه در ارتباط باشند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: