۱۸ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۱۷

۷۰ درصد از پایگاه‌های اطلاعاتی برای دانشجویان ایرانی قطع شده است

معاون پژوهش وفناوری وزارت علوم گفت: متأسفانه به دلیل مشکلات ارزی و مسائل مالی هم اکنون نزدیک به ۷۰ درصد از پایگاه‌های اطلاعاتی برای دانشجویان و محققان ایرانی قطع شده است.

به گزارش عیارآنلاین، وحید احمدی معاون پژوهش وفناوری وزارت علوم  در گفتگو با خبرگزاری دانشجو، با اشاره به تعداد پایگاه‌های اطلاعاتی که دسترسی دانشجویان و محققان ایرانی به آنها قطع شده است، افزود: متأسفانه به دلیل مشکلات ارزی و مسائل مالی هم اکنون نزدیک به ۷۰ درصد از پایگاه‌های اطلاعاتی برای دانشجویان و محققان ایرانی قطع شده است.

وحید احمدی

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به راهکارهای این وزارتخانه برای رفع قطعی این پایگاه‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: ساز و کاری که پیش از این برای رفع این مشکل در نظر گرفته شده بود تشکیل شورای سیاستگذاری برای پیگیری دسترسی به پایگاه‌های اطلاعاتی در قالب ایجاد کنسرسیوم دانشگاهی بوده است.

این کنسرسیوم شامل تعدادی از دانشگاه‌ها بود که با نظارت وزارت علوم در این زمینه فعال شدند.

احمدی به بیان عملکرد این کنسرسیوم پرداخت و یادآور شد: روال گذشته به این صورت بود که دانشگاه‌ها می‌بایست با استفاده از اعتبارات خود هزینه‌های دسترسی به این پایگاه‌ها را تأمین می‌کردند که به دلیل وجود مشکلات اعتباری در دانشگاه‌ها، این سهم پرداخت نشد و همین امر موجب قطعی ۷۰ درصدی پایگاه‌های اطلاعاتی برای دانشگاهیان شد.

در مکاتبات و جلساتی که وزارت علوم با دولت داشته است و نیز درخواست تصفیه بدهی دانشگاه‌ها از دولت انتظار می‌رود که این مشکل رفع شود، اما هنوز فاصله زیادی تا رفع کامل این مشکل وجود دارد.

در همین راستا وزارت علوم از دولت درخواست اعتبار کرده است که این تأمین تاکنون عملیاتی نشده است.

وی با اشاره به سرانجام طرح اشتراک منابع برای رهایی از این مشکل، ادامه داد: این طرح از مصوبات دولت قبل بوده است و هم اکنون نیز در حال اجرا است.

معاون پژوهش وفناوری وزارت علوم در عین حال از مطرح شدن سایر طرح‌ها در این زمینه خبر داد و اظهار داشت: طرح‌های دیگری برای دریافت منابع خارجی وجود داشت که به دلیل بروز برخی مسائل حقوقی کنسل شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: