۱۸ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۰

یک لایحه جدید در راه دولت

وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال حاضر به دنبال آن است که لایحه اختصاص بخشی از سرمایه‌های صندوق توسعه ملی به صادرات خدمات فنی و مهندسی را به دولت ببرد تا ظرفیت مالی این بخش را افزایش دهد.

به گزارش عیارآنلاین، مجتبی خسروتاج، معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام خبر بالا به ایسنا افزود: با توجه به اهمیت توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی، صندوق توسعه ملی باید با ارائه تسهیلات به صادرکنندگان زمینه برای توسعه فعالیت دراین بخش را فراهم کند.

او با تاکید بر لزوم حمایت از صادرات به‌ویژه صادرات خدمات فنی و مهندسی اظهار کرد: بخشی از توفیق در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی به توفیق در مسائل سیاسی در ایران بازمی گردد و به طور قطع توفیق در مسائل سیاسی بر حضور بهتر و پررنگ تر بنگاه‌های ایرانی در عرصه بازارهای جهانی تاثیرگذار است.صندوق توسعه ملی

وی با اشاره به این‌که اولین عامل توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی روابط سیاسی و بین المللی است گفت: از سوی دیگر هر شرکت ایرانی که بخواهد در این زمینه در بازارهای بین‌المللی حضور داشته باشد نیازمند پشتوانه و ضمانت نامه‌های بانکی است.

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که در حال حاضر یکی از مشکلات فعالان اقتصادی در این بخش صدور ضمانت‌نامه‌ است بیان کرد: با تدبیر بانک‌ها شرکت‌های مهندسی می توانند از پوشش‌های بانک‌ها و ضمانت ها استفاده کرده و مورد حمایت قرار گیرند.

وی با تاکید بر تاثیر صندوق توسعه ملی بر توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی خاطرنشان کرد: تاکنون به دلیل کمبود منابع و سرمایه، صندوق توسعه ملی نتوانسته است حمایت محسوسی از این بخش به عمل آورد.

لزوم ایجاد شرایط رقابتی برای صادرکنندگان

در همین زمینه محسن چمن، آرا عضو کمیسیون صدور خدمات فنی و مهندسی اتاق بازرگانی ایران نیز با تاکید بر لزوم حمایت‌های صندوق توسعه ملی از صادرات خدمات فنی و مهندسی گفت: صندوق توسعه ملی باید برای افزایش توانایی‌های صادراتی در این حوزه تسهیلاتی را برای صادرکنندگان فراهم کند تا امکان رقابت برای صادرکنندگان ایرانی فراهم شود.

وی به تاثیر حمایت‌های صندوق توسعه ملی از بانک‌ها برای صدور ضمانت نامه‌ها اشاره کرد و گفت: بانک‌ها باید توانایی حمایت از صادرات خدمات فنی و مهندسی را داشته باشند.

عضو کمیسیون صدور خدمات فنی و مهندسی اتاق بازرگانی ایران با بیان این‌که صادرات خدمات فنی و مهندسی در سال گذشته از کاهش شدیدی برخوردار بوده است گفت: البته در حال حاضر قراردادهای جدیدی به‌ویژه با کشور عراق منعقد شده که این امید می‌رود با اجرایی شدن این قراردادها رقم صادرات ایران در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی افزایش یابد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: