۱۶ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۲۸

اطلاعیه شرکت ملی پالایش و پخش در واکنش به آلاینده خواندن بنزین وارداتی

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در پی واکنش های اخیر نسبت به گزارش های منتشر شده در خصوص کیفیت بنزین وارداتی به کشور و ارائه مستنداتی در این خصوص از سوی رسانه ها، اطلاعیه ای صادر کرد.

بنزینبه گزارش عیارآنلاین و به نقل از سایت شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، این شركت در پي عملیات هدفمند و غیرحرفه ای معدود رسانه هاي خاص که در هفته های اخیر با ارائه اطلاعات مخدوش و غير واقع بينانه درباره موضوع «كيفيت بنزين وارداتی» عليه اين شركت به راه انداخته اند، جهت آگاهي شهروندان فهيم و مخاطبان ارجمند رسانه ها اطلاعیه ای صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: وضعيت واقعي توليد بنزين كشور در گزارش هاي رسمي شبكه اطلاع رساني نفت و انرژي(شانا) و پايگاه رسمي شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران (در تاريخ ۹۳/۲/۳) به عرض عموم ملت شريف ايران رسانده شده و هيچ ضرورتي مبني بر تكرار آن وجود ندارد؛ لكن لازم است کارگردانان حقیقی پشت پرده هجمه هاي اخير و بازیگران میدانی ایشان پاسخ اين سؤالات را به طور شفاف بدهند.

۱. در حالي كه شركت هاي پالايش و پخش و پتروشيمي به عنوان متوليان توليد فرآورده هاي نفتي و پتروشيمي و سازمان محيط زيست بعنوان متولي كنترل عوامل آلاينده زيست محيطي پيگير برنامه افزايش كيفيت بنزين و برگرداندن واحد هاي پتروشيمي توليد كننده اكتان افزا در چند سال اخير به روال عادي توليد خود و ارتقاء كيفيت هواي شهرها مي باشند گزارشات بي مبنا و گزينشي چه منفعتي به حال جامعه خواهد داشت؟

۲. آيا رسانه هاي فوق از اينكه هواي تهران بعد از چندين سال بر اساس اطلاع رسمي سازمان محيط زيست در فروردين ماه سال جاري پاك بوده است ناراحتند؟

۳. آيا با اين مسئله كه واحدهاي پتروشيمي به روال عادي توليد بازگردند و با توجه به لغو تحريم ها با صادرات محصولات خود ارز وارد مملكت كنند مخالفند؟

۴. آيا با اين مسئله كه هزينه كمتر براي تأمين اكتان افزا با كيفيت مطلوب تر پرداخت شود مخالفند؟

۵. آيا طرح مواردي از اين دست به غير از تشويش اذهان عمومي فايده اي دارد؟

آیا در این عملیات روانی منافعی خاص را دنبال می کنند؟ صاحبان منافع چه کسانی هستند؟

شايان ذكر است در طي چند ماه گذشته با برنامه ريزي هاي انجام شده، شهرهاي تهران، كرج و اراك كه تحت پوشش مصرف بنزين و گازوئيل با كيفيت قرار گرفته و همين امر موجب بهبود كيفيت هواي شهرهاي فوق شده است و با تكميل پروژه هاي اين شركت به تدريج در ديگر كلانشهرها نيز توزيع خواهد شد.

در حال حاضر حدود ۲۰ ميليون ليتر بنزين و ۲۴ ميليون ليتر گازوئيل با كيفيت يورو ۴ توليد و مصرف مي شوند و هدف وزارت نفت تحت پوشش قرار دادن كل كشور با سوخت با كيفيت در حداقل زمان ممكن است . لذا به منظور رفع كمبود هاي فعلي تا بهره برداري از پروژه هاي در دست اقدام از جمله پروژه ستاره خليج فارس كه از اواسط سال ۹۴ بتدريج ايران را در توليد بنزين نه تنها خودكفا بلكه تبديل به صادر كننده خواهد كرد، برنامه ريزي واردات بنزين با استاندارد يورو ۴ نموده است كه اين امر ارتباط مستقيم با ارتقاء كيفيت هوا و سلامت مردم دارد.

در خاتمه تاکید می دارد اگردغدغه هاي دلسوزانه و حفظ منافع ملي مورد نظر همگان باشد مي توان با انتقاد سازنده و ارائه راه كارهاي اجرائي متوليان امر را همراهي و معاضدت نمود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: