۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۰۱

زنگنه: وزارت نفت با تمام وجود از سازندگان و صنعتگران داخلی حمایت می کند

وزیر نفت با بیان اینکه وزارت نفت با تمام وجود از سازندگان و صنعتگران داخلی و ارتقاء فناوری ملی حمایت می کند، گفت: بر آن هستیم ١٧ فاز ناتمام پارس جنوبی، ظرف ٣ تا ٣,٥ سال آینده تکمیل شود، ضمن اینکه از این میان، ٧ فاز طی دو سال آینده تکمیل می شود.

زنگنهبه گزارش عیارآنلاین و به نقل از خبرگزاری شانا، بیژن زنگنه، وزیر نفت، در مراسم افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: استفاده از رانت، به عنوان اصل پذیرفته شده در سالهای اخیر از سوی برخی از سازندگان به صنعتگران واقعی تحمیل شده است.

زنگنه افزود: متاسفانه در سالهای اخیر برخی عملا به کلاهبرداری از دولت می پرداختند، به نحوی که این عده کالاها را با چند برابر قیمت به نفت می فروختند.

وزیر نفت افزود: این گروه صنعتگران اصلی را نابود می کنند، آنها در واقع آدمهای بی ریشه ای هستند که در این فضا رشد کرده اند.

زنگنه تاکید کرد: وزارت نفت با تمام وجود از سازندگان و صنعتگران داخلی و ارتقاء فناوری ملی حمایت می کند.

وزیر نفت با بیان اینکه مفهوم کلی در حمایت از ساخت داخل، تنها بخش فیزیکی آن نیست، گفت: وزارت نفت همچنین از شرکتهای دانش بنیان حمایت می کند.

زنگنه اقتصاد مقاومتی را یک ارمغان برای اقتصاد کشور دانست و افزود: بسیاری فکر می کنند که اقتصاد مقاومتی به معنای منزوی شدن ایران در عرصه بین المللی است، در حالی که این گونه نیست؛ اقتصاد مقاومتی در واقع ایران را به قدرت بزرگی تبدیل می کند.

وزیر نفت افزود: وزارت نفت خود را موظف به عملیاتی کردن این سیاست با تمام وجود می داند.

زنگنه افزود: در این مسیر باید به ضرورت صادرات کالا و تعامل سازنده با پیمانکاران خارجی با هدف ارتقاء ساخت داخل توجه شود.

وزیر نفت گفت: فعالیت خود را برای افزایش یک میلیون بشکه ای ظرفیت تولید نفت خام از میدان های مشترک کشور در ٤ سال آینده آغاز کرده ایم و در صورت تحقق این هدف، بزرگترین برگ برنده در تاریخ صنعت نفت ایران به ثبت می رسد.

زنگنه یکی از محورهای مورد توجه خود در وزارت نفت را برنامه ریزی برای ایحاد فرصتهای جدید سرمایه گذاری عنوان کرد و گفت: فعالیتهای خود را در پارس جنوبی با قدرت ادامه می دهیم و بر آن هستیم ١٧ فاز ناتمام پارس جنوبی، ظرف ٣ تا ٣,٥ سال آینده تکمیل شود، ضمن اینکه از این میان، ٧ فاز طی دو سال آینده تکمیل می شود.

وزیر نفت با اشاره به برنامه ریزی وزارت نفت برای افزایش یک میلیون بشکه ای ظرفیت تولید نفت خام از میدان های مشترک در ٤ سال آینده، افزود: این تصمیم، فضای مناسبی را برای فعالیت حفاران و سازندگان تجهیزات درون چاهی، سرچاهی و خدمات جانبی ایجاد خواهد کرد.

زنگنه با بیان اینکه نمی توان به طور طبیعی برای داخلی سازی تمام تجهیزات صنعت نفت انرژی گذاشت، ادامه داد: در حال حاضر بر ایجاد چند دسته از کالاهای اصلی از جمله لوله های تیوبینگ و بی سینگ، لوله های جریانی ، لوازم سرچاهی و درون چاهی ، شیرالات، بعضی از پمپها، وسایل حفاری، مواد شیمیایی و ماشینهای دوار متمرکز می شویم.

به گفته وزیر نفت، صنعت نفت آمادگی دارد از طریق شرکت پشتیبانی ساخت و تهیه کالای نفت تهران، با سازندگان این دسته از کالاها و تجهیزات قرارداد منعقد کند.

زنگنه متذکر شد: البته شرایط قرارداد باید منطقی باشد و طرف قرارداد باید از طریق سرمایه گذاری مشارکت داشته باشد.

وزیر نفت با تاکید بر کاهش دغدغه های فعالان حرفه ای در ارتباط با مجموعه وزارت نفت، عنوان کرد: در ٨ ماه اخیر، جلسه های مختلفی با انجمنهای حرفه ای فعال در این حوزه و صنعتگران نفت داشته ام و در این جلسه ها صنعتگران دغدغه های خود را به ما منتقل کردند که برای کاهش آن تلاش می کنیم.

زنگنه مهم ترین دغدغه ها را یکسان سازی قراردادهای داخلی و خارجی برای تامین قطعات و شفاف سازی فرایند مناقصات عنوان و تصریح کرد: در راستای شفاف سازی مناقصات در سال ٧٩ ابلاغ کردم که پیشنهاد دهندگان باید در زمان بازکردن پاکتهای مناقصه حضور داشته باشند و در حال حاضر نیز بر این امر تاکید دارم و به آنچه که بر خلاف این فرایند انجام شود، برخورد خواهم کرد.

وزیر نفت بر لزوم رسیدگی عادلانه به شکایتهای مربوط به فرایند مناقصات تاکید کرد و گفت: متاسفانه نه تنها در نفت بلکه در سطح کشور نیز نهاد داوری منصفانه در این زمینه نداریم، البته شورای عالی فنی نیز که در این حوزه فعالیت می کند، بی طرف نیست.

زنگنه با تاکید بر اینکه وجود نهاد داوری منصفانه در اجرای قراردادها الزامی است، ادامه داد: نهاد داوری باید به تمام کسانی که طرف قرارداد هستند به چشم یکسان نگاه کند.

وزیر نفت ادامه داد: همچنین به منظور تعدیل در قراردادها این امکان وجود دارد در مناقصاتی که خارجی ها دعوت می شوند، قیمت را بر مبنای ارز محاسبه کرد تا از تحمیل فشارهای تورمی به پیمانکاران جلوگیری شود.

زنگنه تاکید کرد: البته باید کار به نحوی انجام شود که زمینه فساد به وجود نیاید.

به گفته وزیر نفت هرگاه در قراردادی تصمیم گیری به یک نفر برگردد و اختیارات آن فرد نتیجه نهایی را تعیین کند، زمینه فساد فراهم می شود.

زنگنه ادامه داد: از شرایطی که باعث شود انسانها برای گرفتن حق خودشان ذلیل شوند، زجر می کشم و با این فرایند مقابله خواهم کرد.

وزیر نفت گفت: در آینده ای نزدیک ابلاغ خواهم کرد در مناقصاتی که با طرف خارجی است، قیمت ها پس از گمرک ارزیابی شوند تا هزینه حمل و نقل، حقوق گمرکی و مواردی از این دست، در آن دیده شود.

زنگنه با تاکید بر ایجاد وندورلیستی واحد برای صنعت نفت تصریح کرد: خوشبختانه انجام این کار در دست اقدام است و در صورت آماده شدن این وندور لیست واحد، تمام شرکتها موظف می شوند به دور از سلیقه های شخصی برای خرید کالاها و خدمات خود اقدام کنند.

وزیر نفت با بیان اینکه خوشبختانه به همت معاونت پژوهش و فناوری وزارات نفت، زیرساختهای لازم برای صدور گواهینامه های کیفیت برای کالاهای ایرانی فراهم شده است، عنوان کرد: این رویداد به صورت موقت می تواند جای گواهینامه های ای پی آی را بگیرد، اما در بلندمدت این رویه باید ساماندهی شود.

زنگنه با بیان اینکه ما در سخت ترین شرایط هم نشان دادیم اهل کار هستیم، گفت: ایران را از شر تحریمها نجات می دهیم.

وزیر نفت افزود: ما در سخت ترین شرایط نشان دادیم که اهل کار هستیم و امیدواریم از شر این تحریمها که دشمنان آن را به ایران تحمیل کردند، نجات پیدا کنیم. ما مردم ایران را از شر این تحریمها نجات خواهیم داد، زیرا معنی ندارد ملت ایران این همه آزار ببینند.

زنگنه با بیان اینکه ما در جاده های سنگلاخ هم حرکت می کنیم، افزود: معنی ندارد وقتی می توانیم از جاده صافی که روبه روی ما است حرکت کنیم، از سنگلاخ عبور کنیم.

وزیر نفت ادامه داد: البته ما برای تحقق اهداف در شرایط سخت، برنامه ریزی کرده ایم.

زنگنه با بیان این که هم اکنون کارهای بزرگی در بخش حفاری در حال انجام است، افزود:به تازگی یکی از شرکتهای چینی که به‌طور جدی کار نمی‌کرد و سه سال ما را برای حفر چند چاه و تامین دکل در میدان آزادگان جنوبی معطل کرده بود، کنار گذاشته شد.

وزیر نفت تاکید کرد: ما محتاج پول نیستیم و در مدت ٦ ماه ٢٥ تا ٣٠ دکل حفاری ر ا در میدان آزادگان جنوبی تامین خواهیم کرد تا بتوانیم با همت و تلاش همگانی به اهداف خود برسیم.

زنگنه با بیان اینکه وزارت نفت از ساخت تجهیزات داخلی با کیفیت که در مدت زمان تعیین شده آماده شود، حمایت می کند، افزود: سه اصل کیفیت، قیمت و زمان در مدیریت پروژه بسیار مهم است که متاسفانه در ایران زیاد جدی گرفته نمی شود.

وزیر نفت افزود: برای اجرای یک پروژه نباید بیش از زمان تعیین شده وقت صرف شود.

زنگنه با بیان این که مدیریت پروژه در ایران بسیار ضعیف است، گفت: باید پیمانکاران و مدیران داخلی کمی در این عرصه وارد شده و آن را تقویت کنند.

وزیر نفت در ادامه، با اشاره به اینکه برخی از مسائل در جمعهای کوچک عنوان شد اما لازم است در اینجا نیز مطرح شود، اظهار کرد: متاسفانه برخی سازندگان داخلی از برخی شرایط استفاده کردند و برخی مواد مانند، لوله را با چند برابر قیمت به نفت فروختند که درست نبود،

زنگنه افزود: سازندگان و صنعتگران داخلی باید در هر شرایطی وجدان کاری را حفظ کنند و تجهیزاتی را که در خارج از کشور قیمت آن نصف داخل است به چند برابر قیمت نفروشند.

وزیر نفت همچنین انجام سه پروژه را به سازندگان داخلی پیشنهاد کرد و گفت: سازندگان بهتر است در حوزه تولید مینی ال.ان .جی، انبار ذخیره سازی ال.ان.جی و حمل آن که از لحاظ اقتصادی بسیار خوب است و می تواند بازار اشتغال خوبی ایجاد کند وارد شوند.

زنگنه افزود: با انجام این پروژه ها بخش زیادی از مشکلات گاز در زمستان و همچنین حمل آن به نقاط دور دست حل می شود.

وزیر نفت از حمایت وزارت نفت از این پروژه ها خبر داد و گفت: وزارت نفت حاضر است زمینه سرمایه گذاری برای این پروژه ها ر ا فراهم و سازندگان را برای دریافت وام به صندوق ذخیره ارزی معرفی کند.

زنگنه همچنین به سازندگان پیشنهاد کرد که در زمینه ساخت ایستگاههای تقویت فشار به صورت پکیج و نمکزدایی چاههای نفت نیز که هم اکنون بیش از ٤ سال برای ساخت آن صرف می شود نیز وارد شوند تا کار آنها به سرعت پیش رود.

وزیر نفت با بیان این که سالانه ٨٠ میلیارد دلار صرف پرداخت یارانه می شود،گفت: یارانه یکی از نقاط ضعف کشور است که با حمایت مجلس و تخصیص بودجه ١٠٠ میلیارد دلاری از سوی مجلس برای بهینه سازی، امید است این مشکل حل شود.

زنگنه همچنین از ساخت هشت پالایشگاه کوچک در عسلویه خبر داد و گفت: با فراخوان عمومی در آینده نزدیک، عملیات اجرایی ساخت ٨ پالایشگاه کوچک با ظرفیت ٤٨٠ هزار بشکه میعانات گازی در عسلویه به بخش خصوصی واگذار می شود.

وزیر نفت با بیان اینکه مهندسی پایه و ایجاد زیرساختهای عمومی این هشت پالایشگاه از سوی نفت انجام می شود، گفت: مابقی اقدامها به بخش خصوصی سپرده می شود.

زنگنه با بیان اینکه ٧٠ درصد هزینه ساخت این پالایشگاهها از سوی صندوق توسعه ملی تامین می شود، افزود: سرمایه گذاران برای دریافت تسهیلات صندوق توسعه ملی به بانک توسعه معرفی می شوند و با توجه به قوانین می توانند از تسهیلات این صندوق استفاده کنند.

وزیر نفت افزود: با ساخت این پالایشگاهها علاوه بر تامین خوراک مورد نیاز از میدان گازی پارس جنوبی، امکان مصرف داخل و صادرات فرآورده های تولیدی از جمله بنزین، گازوییل، نفتا و نفت فراهم می شود که این مهم ارزش اقتصادی زیادی برای کشور به همراه دارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: