۱۷ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۷

چهارمین بسته خبری اقتصاد مقاومتی

چهارمین بسته خبری اقتصاد مقاومتی- هفته سوم اردیبهشت ۱۳۹۳ سلام به توفیق الهی این چهارمین بسته خبری اقتصاد مقاومتی است که خدمت شما ارایه می‌شود. هدف ما از تهیه این بسته‌ها رصد تحولاتی است که به اقتصاد مقاومتی مرتبط است. رهبر انقلاب در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و در بند ۲۱ آن تاکید می‌کنند که […]

اقتصادمقاومتیچهارمین بسته خبری اقتصاد مقاومتی- هفته سوم اردیبهشت ۱۳۹۳
سلام
به توفیق الهی این چهارمین بسته خبری اقتصاد مقاومتی است که خدمت شما ارایه می‌شود. هدف ما از تهیه این بسته‌ها رصد تحولاتی است که به اقتصاد مقاومتی مرتبط است. رهبر انقلاب در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و در بند ۲۱ آن تاکید می‌کنند که گفتمان‌سازی یکی از راهبردهای مهم برای تحقق اقتصاد مقاومتی است. این بسته خبری هم در همین راستا تولید می‌شود.
اما تحولات این هفته…
اولین خبر را از داستان پر حاشیه واردات بنزین شروع می‌کنیم. در بسته‌های قبلی طرح موضوع شده، این هفته دولتمردانی که مصمم به واردات بنزین هستند مواضعی گرفته‌اند که خوب است ببینیم. قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت گفته : بنزین وارداتی کیفیت مناسبی دارد. این حرف به معنای دفاع از واردات بنزین است. جوابیه شرکت پالایش و پخش درباره کیفیت بنزین وارداتی کشور هم منتشر شده که به سبک سریال پایتخت سوالات آیایی مطرح کرده!. سازمان محیط زیست هم هفته پیش اطلاعیه داده بود و از کیفیت بنزین‌ها نالیده بود اما جواب‌هایی هم برایش منتشر شد که دیگر جوابی طرح نشد. مثلا اینکه بنزین پتروشیمی، حلال صنعتی است یا ریفرمیت؟ و یا واردات بنزین بی‌کیفیت با تایید وزارت نفت و سکوت سازمان محیط زیست. خلاصه این که داستان ابعاد جدید به خود گرفته که شما می‌توانید تحولات را از پرونده بنزین پتروشیمی‌ دنبال کنید.
این هفته بانک‌ها نیز مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفتند. ورود غیرقانونی بانک‌ها به ساخت‌وساز برج‌ها و واحد‌های گرانقیمت در صدا و سیما مطرح شد که البته بانک‌ها هم بیدی نیستند که با این بادها بلرزند حتی اگر مخالفت ۹۰ درصد مردم با سرمایه‌گذاری بانک‌ها در ساخت‌وساز وجود داشته باشد. خبر بانکی دیگر که جنس مفاسد داشت ارسال اسامی ۵۷۵ بدهکار کلان بانکی به قوه قضائیه بود که معاون اول رئیس جمهور این خبر را داد. در حال حاضر چیزی در حدود ۸۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی وجود دارد که اگر در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد وضعیت تولید را متحول می‌کند.
راستی همایش دلواپسیم که شنیده‌اید در این همایش یکی از نمایندگان مجلس گفت نتوانسته‌ایم حتی یک دلار از پول‌های بلوکه شده نفتی برداشت کنیم. همچنین یک مطلبی درباره آینده‌ تحریم‌ها هم منتشر شد که قابل استفاده است: برنامه‌های آمریکا برای گسترش تحریم‌ها علیه ایران.برای اینکه فکر نکنید این آمریکایی‌ها به دلیل مذاکرات بیکار نشستند و کاری نمی‌کنند.
در کشاورزی هم خبر خبرساز عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا بود.معنی این خبر این بود که دولت تنها به ارایه قیمت تضمینی بسنده می‌کند و نیازی به خرید تضمینی نیست حتی در محصولات اساسی. این قضیه نگرانی‌هایی درباره به خطر افتادن امنیت غذایی ایجاد کرد اما حجتی گفت: کشاورزان از بابت خرید تضمینی هیچ نگرانی نداشته باشند و خیال همه را راحت کرد.
خبر آخر هم از سبد کالا که گویا به سبد امنیت غذایی تغییر نام پیدا کرده انتخاب کردیم. یک نماینده مجلس گفته قرار دادن برنج ایرانی در سبد کالای دوم، شرط استیضاح نکردن نعمت زاده امیدواریم این تهدید سبب بشه رونقی در تولید برنج داخلی باشد. البته خوب بود وزیر محترم را درباره لغو کردن طرح ایران کد که قانون برنامه پنجم بود هم تهدید اینگونه‌ای می‌کردند.
اگر یادتون باشه در بسته قبلی گفتیم که درباره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران بیشتر صحبت خواهیم کرد. خوب است متن لینک شده را بخوانید تا به اهمیت این کار واقف شوید.

والسلام

برچسب‌ها:

۱ دیدگاه

  1. حسین :

    خدا اجرتان بدهد. وجود چنین سایتی در فضای رسانه ای کشور بسیار مورد نیاز بود. از مطالبتان استفاده فراوان میکنیم. اجرتان با خدا. برای سربلندیتان دعا میکنم
    خدا قوت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: