۱۷ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۵

همایش صنعت دام و طیور کشور آغاز به کار کرد

امروز همایش صنعت دام و طیور با حضور شرکت‌های خارجی و متخصصان داخلی در مرکز همایش‌های پژوهشگاه صنعت نفت آغاز به کار کرد.

گاو - دامداری و کشاورزی

به گزارش عیارآنلاین به نقل از فارس، این همایش آخرین دستاوردهای کشور را در زمینه اصلاح دام‌ سنگین، سبک و طیور ارائه می‌کند.

در این همایش متخصصانی از کشورهای فرانسه و آلمان نیز حضور دارند و آخرین یافته‌های جهانی اصلاح ژنتیک را ارائه می‌دهند. کشور اخیرا با شکست انحصار آمریکا بر اصلاح دام‌ها از طریق ژنومیک به دستاوردهای بسیار ارزشمندی رسیده است.

اصلاح دام‌ها از طریق ماده ژنومیک علاوه بر جلوگیری از خروج ارز از کشور باعث اصلاح دام‌های با تولید شیر روزانه ۴۸ کیلوگرم می‌شود، با این شیوه قیمت تمام شده به حداقل می‌رسد و احتمال ابتلا به بیماری نیز بسیار پایین می‌آید.

همچنین کشور یک نوع گاو گوشتی شیری به نام سنینتوام را از طریق ژنومیک اصلاح کرده است که میزان درصد چربی آن ۳۰ درصد است. در حالی که گاوهای معمولی میزان چربی حدود ۳ درصد دارند.طی سال‌های گذشته علی‌رغم خودکفایی ایران در تولید شیر به دلیل پایین بودن میزان چربی ایران همواره وارد کننده کره بوده است.

متخصصان اظهار امیدواری می‌کنند با تولید این نوع گاوها کشور در تامین کره نیز خودکفا شود. از دیگر دستاوردهایی که در این همایش ارائه خواهد شد تلقیح مصنوعی مرغ‌ها با ماده ژنتیکی خروس است که به گفته کارشناسان می‌تواند انقلابی در تولید ایجاد کند.

در این همایش معاون بهبود تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی، مدیر عامل شرکت نهادهای دامی جاهد، مدیر موسسه جهاد استقلال و متخصصان خارجی و داخلی حضور دارند

این همایش یک روزه است و تا پایان وقت امروز ادامه دارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: