۱۷ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۰

راه نجات اقتصاد ایران فقط تولید است

یک کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید بر اینکه راه نجات اقتصاد ایران فقط تولید است، گفت: بیشتر ساختارهای کنونی کشور در حال حاضر علیه تولید است و اقتصاد به نفع رانت خواران جهت گیری شده که باید این رویه اصلاح تا فشار وارده بر تولیدکنندگان مهار شود.

به گزارش عیارآنلاین،به نقل از شاتا، فرشاد مومنی شامگاه دوشنبه در دومین همایش سالانه مرزهای دانش اقتصاد توسعه که به مناسبت یازدهمین سالگرد درگذشت حسین عظیمی در دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی برگزار شد، با اشاره به فعالیت های علمی و ویژگی های ارزشمند این کارشناس برجسته کشورمان که همواره مهمترین دغدغه اش مشکلات توسعه جامعه ایران بود، افزود: توسعه همواره مهمترین دغدغه ذهنی این استاد برجسته علم اقتصاد بود.

وی اظهار داشت: به پاس گرامیداشت یاد و خاطره دکتر عظیمی جایزه ای از سال آینده به برترین های پژوهش های اقتصادی در زمینه توسعه مزین به نام ایشان اهدا خواهد شد.
وی ادامه داد: همچنین تحلیلگرانی که در سه سال اخیر رساله هایی در زمینه توسعه ارائه داده اند می توانند رساله خود را ارسال کنند که در صورت انتخاب، جایزه عظیمی به آنها اهدا می شود.

فرشاد مومنی

وی که موضوع سخنرانی خود را به نام ˈدولت، دشواری های توسعه رانت محورˈ انتخاب کرده بود، اظهار داشت: سه دهه مطالعات توسعه در کشور نشان می دهد که هنوز دولت ها در ایران با تناقض مواجه هستند.
به گفته مومنی، همچنین تجربه نشان می دهد که کلید توسعه در دست دولت است و این در حالی است که بی کفایتی و بی مسئولیتی دولت در هشت سال گذشته مشکلات عدیده ای را در اقتصاد کشور رقم زده است.
وی با تاکید بر اینکه منابع کمترین تاثیر را در توسعه دارند، اظهار داشت: در صورتی که تدابیر لازم برای توسعه یافتگی اتخاذ نشود منابع انبوه هم نمی تواند توسعه را محقق سازد.
وی با بیان اینکه در هشت سال گذشته عملکرد مثبتی از سوی دولت اتخاذ نشده، گفت: کشور چین با ۳۳۰ میلیارد دلار درآمد توانست ۲۲۶ میلیون شغل به ویژه در مناطق محروم روستایی ایجاد کند در حالیکه دولت هشتم با دو برابر این درآمد در خوشبینانه ترین حالت کمتر از یک میلیون شغل در کشور ایجاد کرده است.
مومنی ادامه داد: بدتر از آن فجایعی بود که در مسائل زیست محیطی و انسانی اتفاق افتاد که براحتی قابل جبران نیست.
وی با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید باید مسیر توسعه را به درستی طی کند، گفت: دولت یازدهم باید با دیدگاههای کارشناسی تصمیم گیری کند زیرا مسائل ملی در کشور بر هر چیزی مقدم است.
وی با انتقاد از اقتصاد رانتی، گفت: در اقتصاد رانتی ملاحظات کوتاه مدت در توسعه اولویت می یابد و دیدگاههای کارشناسی به حاشیه رانده می شود.
وی در خصوص افزایش قیمت حامل های انرژی نیز گفت: چرا دولت به سوی شوک درمانی پیش می رود؟ با وجودی که کانون اصلی بحران در قسمت عرضه حامل ها است اما مصرف کنندگان با افزایش قیمت حامل های انرژی تنبیه می شوند.
این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان آنکه مصرف کنندگان به طور عام از طبقات پایین جامعه هستند، سئوال کرد که چرا مصرف کنندگان باید هزینه خودروهای تولید داخلی را که مصرف بنزین آنها ۲.۵ برابر استاندارد جهانی است را پرداخت کنند.
مومنی اظهار داشت: با رشد قیمت حامل های انرژی باز شرایط را برای طبقات فرودست جامعه افزایش دادیم، هرچند مشکل در عرضه است نه در تقاضا.
وی گفت: زمانی که دولت به سمت شوک درمانی می رود جمع بازی اقتصادی به سمت صفر می رود و در باتلاق کسری مالی بیشتر فرو می رویم.
مومنی معتقد است: ۱۰ سال است که اقتصاد ایران در شرایط سختی دچار شده و طنز تلخ این است که این تلخی به گروههایی که خود را اصولگرا می دانند، گره خورده است.
وی تصریح کرد: طی هشت سال (۸۳ تا ۹۱) واردات کالاهای سرمایه ای از ۴۷ درصد کل واردات به ۱۲درصد تقلیل یافت و این در حالی بود که واردات کالاهای مصرفی بر آن پیشی گرفت.
به گفته وی، وقتی در اقتصادی، واردات کالاهای مصرفی بر سرمایه ای پیشی می گیرد در واقع فرصت شغلی را به کشوری می دهیم که آن را استکبار جهانی عنوان می کنیم.
مومنی خاطرنشان کرد: در شرایط که فرصت های شغلی را به خارجی ها واگذار می کنیم عزت نفس و غرور ملی را هم به آنها تقدیم کرده ایم.
وی در پایان با بیان آنکه دولت تدبیر و امید برخواسته از رای مردم است، افزود: بشدت نگرانم زیرا نباید مصالح توسعه را قربانی رویه های گذشته کنیم هرچند اگر شیب آن هم ملایم باشد.
وی از رئیس جمهور درخواست کرد گفت و گوی ملی را در کشور راه اندازی و از واردات کالاهای لوکس که با اجرای اقتصاد مقاومتی در تضاد است، جلوگیری کنند.

برچسب‌ها:

۱ دیدگاه

  1. کاربر :

    راس میگه تولید محصولات بنجل و آشغال که حتی تا دو سه ماه هم دووم نمیارن (البته واسه اینکه دوباره تولید و فروخته بشن)

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: