۱۶ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۰۲

باتوجه به ساختار موجود، وزارت جهاد خود را موظف به صرفه جویی در منابع آب نمی داند

اولین جلسه هم‌اندیشی از سلسله جلسات هم‌اندیشی با عنوان «پیشرفت» در شبکه کانون‌های تفکر ایران (ایتان) با موضوع مدیریت منابع آب برگزار شد. در این هم‌اندیشی نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی، دولت و بخش خصوصی حضور داشتند.

آبیاری کشاورزی

به گزارش عیارآنلاین به نقل از فارس، اولین جلسه هم‌اندیشی از سلسله جلسات هم‌اندیشی با عنوان «پیشرفت» در شبکه کانون‌های تفکر ایران (ایتان) با موضوع مدیریت منابع آب برگزار شد. در این هم‌اندیشی نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی، دولت و بخش خصوصی حضور داشتند.

در ابتدای جلسه مهندس حیدری کارشناس ارشد کشاورزی با ارایه آماری از میزان مصرف آب گفت با توجه به اینکه بیش از ۹۰ درصد منابع آبی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود نیازمند توجه ویژه نسبت به این موضوع از سوی مسئولین است. وی افزود: این در حالیست که کمتر از ۱۰ درصد اعتبارات فصل منابع آب در بودجه سال ۹۳ به وزارت جهاد کشاورزی اختصاص یافته است.

مدیر گروه کشاورزی ایتان، در ادامه گفت: کل اعتبارات اختصاص یافته به طرح های آبخیزداری در بودجه سال ۹۳ در مقایسه با کل اعتبارات تخصیص یافته به برنامه های منابع آبی فقط ۳ درصد است.

وی تاکید کرد وزارت جهاد با توجه به ساختار موجود خود را موظف به صرفه جویی و مدیریت منابع آبی نمی داند.

در ادامه بنازاده، مدیرعامل اتحادیه تعاونی های روستایی و کشاورزی ایران با اعلام نگرانی از کاهش سطح آب‌های زیرزمینی گفت امسال سطح آب چاه های منطقه جیرفت نسبت به سال قبل ۱۱۰ متر کاهش داشته است. وی مهم ترین چالش مدیریت منابع آبی را عدم اولویت بندی در اختصاص منابع به محل مصارف دانست و افزود: در اصل عامل اصلی، بحران در مدیریت منابع آبی است.

مدیرعامل جهاد استقلال و مشاور وزیر جهاد مهمان دیگر هم‌اندیشی با بیان اینکه سد دز به عنوان اولین سد کشور، اغلب با توجه به نیاز تامین برق مناطق مربوطه مدیریت شده است گفت: غالب آب رها سازی شده در فصول مورد نیاز کشاورزان نبوده و در نتیجه کشاورزان منطقه در فصول کشت به آب مورد نیاز دسترسی ندارند.

شافعی‌نیا افزود: در زنجیره تامین غذا باید به افزایش بهره‌وری به دو شکل قبل و بعد از مزرعه توجه کرد. غالبا چالش اصلی، بهره وری پایین در زنجیره قبل از مزرعه است.

وی تاکید کرد: بیشترین سدهای کشور در مناطق گرم احداث شده که منجر به افرایش میزان تبخیر می‌شود.

وی در بیان راه‌کار رسیدن به وضع مطلوب گفت: لازم است افزایش بهره وری در بخش های تامین، توزیع و مصرف منابع آب لحاظ شود و برای این کار نیز وجود مدیریت یکپارچه بر این زنجیره است.

شافعی نیا تاکید کرد: برای بهبود وضعیت فعلی لازم است مدیریت هماهنگ بر منابع آبی ایجاد شود. به عنوان مثال درمورد سدها و آب های جاری، سهم بخش کشاورزی باید مشخص و مدیریت توزیع آن با هدف تولید در اختیار بخش کشاورزی قرار گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، مشروح این هم اندیشی در روزهای آتی منتشر خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: