۱۶ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۹

ماجدی: صادرات گاز به عراق امسال کلید می خورد

علی ماجدی، معاون امور بین الملل وزیر نفت با اشاره به نهایی شدن قرارداد گازی ایران و عراق، از صادرات گاز به عراق تا پایان امسال خبر داد و گفت: توافقنامه سه جانبه ایران، عراق و سوریه برای صادرات گاز ایران به اروپا، به دلیل حوادث سوریه، تا اطلاع ثانوی متوقف است.

ماجدیبه گزارش عیارآنلاین، علی ماجدی، معاون امور بین الملل وزیر نفت از نهایی شدن قرارداد صادرات گاز ایران به عراق خبر داد و گفت: هم اکنون این خطوط لوله صادراتی در دست احداث است.

ماجدی در گفتگو با خبرگزاری شانا، با بیان این مطلب افزود: با توجه به پیشرفت مذاکره های انجام شده، صادرات گاز به عراق امسال کلید می خورد.

معاون امور بین الملل وزیر نفت با اشاره به توافقنامه سه جانبه ایران، عراق و سوریه برای صادرات گاز ایران به اروپا از طریق عراق، سوریه و دریای مدیترانه نیز گفت: این توافقنامه به دلیل حوادث سوریه، تا اطلاع ثانوی متوقف است.

ماجدی یادآور شد: در صورتی که شرایط سوریه به حالت عادی بازگردد، امکان ادامه این توافق وجود دارد.

بر پایه این گزارش، بحث صادرات گاز ایران به اروپا از طریق خاک سوریه در سال ٨٨ مطرح و بررسی شد. این اقدام از آنجا که می توانست از یک سو، گاز مورد نیاز عراق و سوریه را تامین کند و از سوی دیگر، امکان صادرات گاز ایران از طریق سوریه به اروپا را فراهم کند، مورد توجه قرار گرفت.

مقرر شد با احداث یک خط لوله گازی از مسیر عراق به سوریه، این خط لوله از طریق دریای مدیترانه به کشورهای اروپایی امتداد یابد. در ادامه، وزیران نفت ایران، عراق و سوریه در مرداد ماه سال ١٣٩١، تفاهمنامه انتقال گاز ایران به اروپا از مسیر عراق، سوریه و لبنان و از آنجا به اروپا را امضا کردند و توافقنامه اصولی سه جانبه این طرح نیز در پایان همان سال به تایید نهایی وزیران نفت ایران و عراق رسید و برای تایید از سوی مقامهای سوریه ارسال شد؛ توافقنامه ای که به واسطه آغاز درگیری ها در سوریه، عملا از دستور کار خارج شده است.

بنا بر این گزارش، خط لوله صادارت گاز به عراق با تکمیل ٨٠ کیلومتر از این مسیر، تا پایان فروردین امسال، پیشرفت ٧٥ درصدی داشته و تا ٤ ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.

خط لوله ١٠٠ کیلومتری صادرات گاز به عراق، از چارمله در استان ایلام شروع و در نفتشهر (مرز ایران و عراق) به پایان می رسد و با تکمیل این خط در مرحله نخست، امکان صادرات ٥ میلیون متر مکعب گاز به عراق فراهم می شود. پس از تکمیل، تست خط لوله ٤٨ اینچ صادرات گاز شروع می شود و در مرحله بعد نیز زیرساختهای افزایش میزان صادرات فراهم شده و صادرات گاز به ١٠ میلیون متر مکعب خواهد رسید.

تکمیل خط بیستون به دهکلان و خط بیستون به نفتشهر در افزایش ظرفیت صادرات به عراق نقش دارد که عملیات این خطوط نیز در دست اقدام است. در سال ٩٤ با تکمیل خط ٦٠٠ کیلومتری ششم که از اهواز شروع می شود و تا دهکلان ادامه دارد، ظرفیت خط صادرات به عراق نیز افزایش می یابد.

بر اساس اعلام شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، کشور عراق نیز بر اساس قرارداد در حال تکمیل خط لوله در خاک خود است و تاکنون پیشرفت مناسبی داشته است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: