۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۶

سرانه مصرف برنج در کشور 40 کیلوگرم است

معاون امور تولیدات گیاهی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه مصرف سرانه برنج در کشور نزدیک به 40 کیلو‌گرم است، گفت: عدد واقعی نیاز ما به واردات برنج حدود یک میلیون تن است.

برنج

به گزارش عیارآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد، معاون امور تولیدات گیاهی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه مصرف سرانه برنج در کشور نزدیک به 40 کیلو‌گرم است، گفت: عدد واقعی نیاز ما به واردات برنج حدود یک میلیون تن است.

عباس کشاورز با بیان اینکه مبانی برآورد مصرف سرانه برنج بر مبنای آمارهای هزینه خانواری است که بانک مرکزی و مرکز آمار همه ساله آن را منتشر می‌کنند؛اضافه کرد: برآورد از هزینه خانوار بر مبنای سبد خانوار و تعداد نزدیک به 5 هزار پرسشی که در سطوح مختلف شهری و روستایی انجام می‌شود، به دست می‌آید.

کشاورز تصریح کرد: نکته قابل توجه این است که کالاهایی مانند برنج تنها در حد خانوار مصرف نمی‌شود بلکه در مراکز آموزش عالی، دانشگاه‌ها، پادگان‌ها، برخی مراسم‌های عمومی و… نیز برنج مصرف می‌شود.

وی افزود: برآورد ما درباره مصرف سرانه برنج کشور در اتاق بازرگانی ایران که برآوردی 12 ساله را مورد ارزیابی قرار دادیم و سالانه نیست نزدیک به 40 کیلوگرم بوده است.

کشاورز تاکید کرد: به نظر بنده 40 کیلوگرم عدد قابل اعتمادی برای مصرف سرانه منطقی برنج در کشور است و ما از این عدد دفاع می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه این عدد مبنای محاسباتی دارد، ادامه داد: تفاوت این عدد با ارقامی که سایرین اعلام می‌کنند این است که آنها صرفا هزینه خانوار را ملاک قرار می‌دهند .

کشاورز اضافه کرد: در این صورت مصرف سرانه نزدیک به 35 کیلوگرم است اما واقعیت این است که این میزان کمتر از 40 کیلوگرم نیست.

معاون امور تولیدات گیاهی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ما مسئول واردات برنج نبودیم و مسئولان این قضیه حتما در این زمینه پاسخگو هستند، گفت: سال گذشته نزدیک به دو میلیون تن برنج وارد کشور شده است.کشاورز با اشاره به اینکه دولت دو وظیفه در این زمینه دارد، اضافه کرد: دولت باید علاوه بر تنظیم بازار از تولید حمایت کند.

وی افزود: تولیدات داخلی به علت اینکه کیفی هستند عملکرد بالایی ندارند .

کشاورز ادامه داد: چراکه محصول در جریان تولید بخشی از انرژی خود را صرف تولید کیفیت ،عطر ، طعم و بو می کند بنابراین عملکرد محصولات داخلی ( به دلیل کیفی بودن، در صورتی که آنها را گروه صدری خطاب کنیم،) عملکرد بالایی ندارند.

وی تصریح کرد: بنابراین به دلیل پایین بودن عملکرد، کوچک بودن اراضی کشاورزان و عدم امکان عملیات مکانیزه، برنج داخلی گران تمام می‌شود و این گرانی یعنی گروهی از جامعه قادر به مصرف آن نیستند.

کشاورز ادامه داد: دولت به جهت تنظیم بازار با سیاست ذخیره‌سازی و سایر تمهیدات همواره مجبور بوده تنظیم بازار را با واردات انجام دهد.

وی اضافه کرد: ممکن است ما از دید وزارت جهاد کشاورزی خواهان این باشیم که وارداتی انجام نگیرد ولی از دید مصرف کننده باید نگران قیمت محصول باشیم.

کشاورز افزود: به نظر بنده نیاز کشور به واردات برنج دو میلیون نیست و واردات 600 هزار تنی نیز با توجه به نوع و قیمت محصولات داخلی برای جلب رضایت مصرف کنندگان کافی نیست.

کشاورز تاکید کرد: ما باید عدد مزبور را بپذیریم و این هم به نفع تولیدکننده و هم به نفع مصرف کننده است مگر شرایطی فراهم شود و ما بتوانیم برنج‌های پرمحصول با کیفیت‌های قابل قبول جامعه( نمی‌گوییم کیفی مطلوب) در کشور تولید کنیم.
کشاورز اضافه کرد: ممکن است امکان جایگزینی بخشی از واردات با تولید داخلی طی پروسه‌ای امکان‌پذیر باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: