۱۶ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۹

جزئیات طرح مسکن حمایتی وزارت راه و شهرسازی

وزارت راه و شهرسازی طرحی را در رابطه با مسکن حمایتی به مجلس ارائه کرده که در قالب آن واحدهای مسکونی با مساحت ۷۵ متر ساخته می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا خسروی، عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با تسنیم، با تشریح جزئیات طرح مسکن حمایتی وزارت راه و شهرسازی، گفت: صدای واحدی از وزارت راه و شهرسازی در خصوص بخش مسکن به گوش نمی‌رسد.

علیرضا خسروی - عضو کمیسیون عمران
وزارت راه و شهرسازی طرحی را در رابطه با مسکن حمایتی به مجلس ارائه کرده که در قالب آن واحدهای مسکونی با مساحت ۷۵ متر ساخته می‌شود.

موضوع مسکن اجتماعی در قانون آمده است، بر اساس طرحی که در ارتباط با مسکن حمایتی از سوی وزارت راه و شهرسازی به مجلس ارائه شده، متراژ استاندارد مسکن حمایتی ۷۵ متر مربع تعیین شده است.

قیمت این واحدهای مسکونی در کشور ۱۹۰ میلیون تومان برآورد شده است، به‌عبارت دیگر هر متر مربع مسکن حمایتی حدود ۲.۵ میلیون تومان است.

وزارت راه در این طرح مسکنی تسهیلات ۹۵ تا ۱۰۰ میلیون تومانی را در نظر گرفته. میزان اقساط ماهانه این طرح نیز ۱.۷ تا ۳.۲ میلیون تومان است.

اقساط سنگین مسکن حمایتی یکی از اشکالات این طرح است، بهترین راهکار برای بخش مسکن کشور، مسکن مشارکتی است که در قالب آن قیمت زمین و جواز در آن حذف می‌شود. در این طرح که تجربه موفقی در بسیاری از کشورها از جمله مالزی است با مشارکت بخش خصوصی واحدهای مسکونی ساخته می‌شود که ۲۵ درصد آن تحت تملک سازنده قرار می‌گیرد. ۲۵ درصد در اختیار دولت قرار داده می‌وشد و ۵۰ درصد بقیه نیز با قیمت‌تمام شده به بازار عرضه می‌شود.

کشورهایی مانند انگلیس و استرالیا از نیز روش مسکن مشارکتی استفاده می‌کنند،بهترین گزینه برای اجرای مسکن اجتماعی در ایران بافت‌های فرسوده است، اما متاسفانه اشکال این است که صدای واحدی از مجموعه وزارت راه و شهرسازی به گوش نمی‌رسد.

مسئولان این وزارتخانه یکسال است که رفته‌اند تا طرحی را برای مسکن ارائه دهند، گفت: در حالی مسکن اجتماعی در مرحله تئوری قرار دارد که مسکن حمایتی را طرح کرده‌اند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: