۱۵ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۵

سازمان محیط زیست: کیفیت بنزین وارداتی به ما ارتباطی ندارد!

درحالی یکی از روسای سازمان حفاظت محیط زیست می گوید تعیین کیفیت بنزین وارداتی برعهده وزارت نفت است و هیچ مرجع دیگری حق دخالت ندارد که این سازمان اخیرا در بیانیه‌ای بنزین تولیدی پتروشیمی ها را سرطانزا معرفی کرده است.

بنزینبه گزارش عیارآنلاین و به نقل از خبرگزاری فارس، یوسف رشیدی، رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، طی خبری اعلام کرده است که در حال حاضر، وزارت نفت تنها مرجع تشخیص کیفیت بنزین وارداتی است و افراد دیگر نمی‌توانند در این خصوص اظهار نظر کنند.

رشیدی ادامه داد: این که گفته می‌شود بنزین وارداتی از استاندارد یورو٤ برخوردار نیست، مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست نیست، زیرا اصولا تنها مرجع تشخیص کیفیت بنزین، وزارت نفت است و هیچ سازمانی به لحاظ قانونی حق اظهار نظر در این باره را ندارد.

بنا بر این گزارش، این اظهارات رئیس مرکز ملی هوا که زیر مجموعه سازمان حفاظت از محیط زیست است، درحالی بیان می شود که اواخر هفته گذشته، سازمان حفاظت از محیط زیست طی بیانیه ای از سرطان زا بودن بنزین تولیدی پتروشیمی ها خبر داده بود.

پیش از انتشار این بیانیه نیز رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست بارها وزارت نفت را تشویق به واردات بنزین و جایگزینی آن با تولید بنزین در پتروشیمی ها کرده بود.

به نظر می رسد این اظهارات رئیس مرکز ملی هوا و اقلیم سازمان حفاظت از محیط زیست در واکنش به انتشار آنالیز برخی از بنزین هایی است که اواخر سال گذشته وارد کشور شد، که نشان می دهد بنزین های وارداتی مطابق با استاندارد ۴۹۰۴ (استاندارد بنزین یورو۴) نیست.

لازم به ذکر است که استاندارد ۴۹۰۴ به عنوان یک استاندارد اجباری توسط شورای عالی استاندارد، که سازمان محیط زیست نیز یکی از اعضای این شورا است تدوین و اجرایی شده است.

بنابراین باید از رئیس مرکز ملی هوا و اقلیم سازمان حفاظت از محیط زیست پرسید اگر مرجع تعیین کیفیت بنزین وارداتی، وزارت نفت است و هیچ نهاد دیگر نمی تواند در آن دخالت کند، آیا سازمان حفاظت از محیط زیست حق دخالت در تعیین استاندارد بنزین تولید پتروشیمی ها دارد؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: