۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۰۹

بانک‌ها تمایلی به وصول مطالبات کلان ندارند چون خودشان ذی‌نفعند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارسال نامه به رئیس جمهور برای معرفی بدهکاران دانه درشت با امضای نمایندگان اقتصادی مجلس خبر داد و گفت: اگر نیاز باشد تکالیف قانونی برای وصول معوقات بانکی تصویب می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، جعفر قادری در گفت‌وگو با تسنیم از ارسال نامه به رئیس جمهور توسط نمایندگان اقتصادی مجلس برای معرفی بدهکاران دانه درشت خبر داد و در ارتباط با چرایی افزایش مطالبات معوق طی سال‌های اخیر، اظهار داشت: علت عدم وصول معوقات بانکی در برخی از بانک‌ها بخاطر ذینفع بودن افرادی در درون این بانک‌ها می باشد.

وی با بیان اینکه احتمالا این افراد نگران منافع خود هستند و به همین خاطر انگیزه‌ای برای وصول مطالبات معوق ندارند، افزود: بانک‌ها درحالی از وصول معوقات خودداری می کنند که مجلس این اختیار را به آنها داده است که علاوه بر وثایق از سایر دارایی‌های بدهکاران خود استفاده کنند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس کمیته بررسی مسائل و مشکلات بانکی تشکیل شده است و بناست پرونده ویژه بدهکاران کلان بانکی را مورد رسیدگی قرار دهد.

قادری علت اصلی ارسال نامه به رئیس جمهور و درخواست معرفی بدهکاران دانه درشت را مشخص شدن میزان طلب اشخاص حقیقی و حقوقی و دولت در سیستم بانکی عنوان کرد و افزود:‌ هم اکنون تمام بانک‌ها از پرداخت تسهیلات خودداری کرده و علت آنرا هم نداشتن منابع اعلام می کنند.

وی تصریح کرد: برخی از بانک‌ها با زیان جدی مواجه‌اند و این شرایط اصلا برای نظام بانکی مناسب نیست چراکه بانک‌ها زیان انباشته دارند و توانایی عاملیت صندوق توسعه ملی و … را ندارند.

نماینده مردم شیراز در مجلس نهم با اشاره به طرح‌های متعدد نیمه تمام در کشور، گفت: با این وجود طبق آمار اعلامی بانک‌ها بخش عمده‌ای از وام‌های پرداختی در اختیار افراد محدودی است. ولی بانک‌ها برای وصول بدهی خرد از مردم معمولی سخت‌گیری‌های فراوان انجام می دهند.

قادری همچنین تاکید کرد: درحالی که دستگاه‌های نظارتی و اجرایی بسیاری برای مبارزه با فساد اقتصادی و … در کشور وجود دارند تا کنون نتیجه قابل قبولی برای وصول مطالبات معوق حاصل نشده است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه افزود:‌ اگر نیاز باشد مجلس تکالیف قانونی برای وصول مطالبات معوق وضع می کند تا یک برای همیشه مشکل معوقات بانکی تمام شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: