۱۵ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۰۰

واردات بنزین بی‌کیفیت با تایید وزارت نفت و سکوت سازمان محیط زیست

در حالی که براساس استاندارد ملی ۴۹۰۴ (مطابق با استاندارد یورو ۴ اتحادیه اروپا)، میزان آروماتیک ها و بنزن در بنزین وارداتی ۳۵ درصد و ۱ درصد باشد، آنالیزهای منتشر شده از بنزین وارداتی نشان می هد میزان آروماتیک ها و بنزن در بنزین وارداتی «نامشخص» است!

بنزینبه گزارش عیارآنلاین و به نقل از خبرگزاری فارس، اواخر سال گذشته وزیر نفت در جمع خبرنگاران اعلام کرد، قصد دارد برای سال ۹۳ واردات بنزین را افزایش دهد و بنزین وارداتی جایگزین بنزین تولیدی پتروشیمی ها شود.

جدای از آنکه بارها خبرگزاری فارس طی اخباری اعلام کرده است آنچه در پتروشیمی ها تولید می‌شود بنزین نیست و ریفورمیت اکتان افزا است، اما وزارت نفت تصمیم گرفت به جای آن، بنزین را از کشورهای دیگر وارد کند.

پیگیری خبرگزاری فارس حاکی از آن است که علی رغم حجم بالای بنزین وارداتی در اواخر سال گذشته، در مدت ۳۶ روز ابتدای سال جاری نیز به طور میانگین روزانه ۸ میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده است و این درحالی است که تا همین اواخر، پتروشیمی ها نیز ریفورمیت تولید و در اختیار پالایشگاه های آبادان و بندرعباس به منظور اکتان افزایی قرار می‌ دادند.

بر اساس این گزارش، باید تاکید کرد بنزین به عنوان یکی از کالاهای دارای استاندارد اجباری است و شورای عالی استاندارد برای اینکه کیفیت این کالا کاهش نیابد، در یکی دو سال اخیر استاندارد بنزین یورو۲ را تغییر و استاندارد ۴۹۰۴ را صادر کرده است.

براساس دستورالعمل شورای عالی استاندارد در واقع باید عرضه بنزین در جایگاه ها، واردات بنزین و یا صادرات آن منطبق با این شماره ملی استاندارد باشد.

با یک جست‌وجوی ساده در پرتال سازمان ملی استاندارد، متن و مشخصات استاندارد ۴۹۰۴ که مربوط به فراورده های نفتی- سوخت و بنزین موتورهای درون سوز است قابل دستیابی است.

طبق جدول شماره(۱) استاندارد ۴۹۰۴ که در زیر مشاهده می شود اکتان بنزین (RON)باید حداقل ۹۵ و هیدروکربن های بنزین حداکثر باید به ترتیب الفین ها ۱۸ درصد، آروماتیک ها ۳۵ درصد و بنزن ۱ درصد باشد.

استاندارد 4904 بنزین

در واقع آنچه که در جدول استاندارد ملی ۴۹۰۴ آمده مربوط به بنزین با استاندارد یورو۴ است که به عنوان بنزین با استاندارد روز اروپا مطرح است و وزارت نفت در سالهای اخیر مکلف شده با توجه به بهینه سازی تولید در پالایشگاه ها و طرح های زیست محیطی پالایشگاهی که در حال اجرا دارد، بنزین تولیدی خود را منطبق با این استاندارد قرار دهد، اما اخیرا آنالیزهایی از بنزین های وارداتی، در اختیار خبرگزاری فارس قرار گرفته است که این آنالیزها اگر چه توسط اداره نظارت بر صادرات و مبادلات وزارت نفت به نمایندگی از دولت، آزمایشگاه پالایشگاه بندرعباس، فروشنده بنزین وارداتی و شرکت ملی پخش فراورده های نفتی مهر شده که نشان دهنده تایید آنالیز بنزین وارداتی است، اما این مشخصات با استاندارد ملی ۴۹۰۴ در تناقض و دارای انحرافات جدی است.

همانطور که در تصویر زیر مشهود است اگرچه میزان اتانول، بنزن و آروماتیک موجود در این بنزین وارداتی که در تاریخ ۹۲/۱۲/۱۲ با روش GC آزمایش شده است، اما مقابل نتیجه این آزمایش خط تیره کشیده شده، به طوری که نتیجه آن در این آنالیز مشخص نیست.

از سوی دیگر، همانطور که مشخص است، عدد اکتان بنزین وارداتی کمتر از حداقل اکتان تعیین شده در استاندارد ملی ۴۹۰۴ است.

آنالیز بنزین وارداتی 1

در آنالیز دوم نیز که مربوط به بنزین وارداتی در تاریخ ۹۲/۱۱/۳۰ است، شرایط مانند آن چیزی است که در بالا آمده است.

آنالیز بنزین وارداتی 2

با توجه به این دو آنالیز بالا، این سوالات مطرح می شود که اولا چرا در مقابل اتانول، بنزن و آروماتیک هیچ عددی وجود ندارد و در ثانی چرا مسئولان دولتی چنین انالیزی که دارای ابهام است را امضا و مهر کرده اند؟ زیرا با این دو آنالیز، این شائبه وجود دارد که بنزین های وارداتی هیچ نشانی از بنزین های با استاندارد یورو۴ ندارند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: